Autoimmun gyulladások csökkentése természetesen!
7 tápanyag autoimmun gyulladások csökkentésére
Tény, hogy évről évre nő az autoimmun betegségekkel élők száma, és egyre több az olyan panasz, aminek hátterében autoimmun folyamat áll. A kiváltó okok között szerepel a stressz, az étkezés, a mikrobiom egyensúlyának elvesztése, az áteresztő bélszindróma, melyek egymással is összefüggést mutatnak, és ezt csak tetézik a környezeti ártalmak, a genetikai hajlam, de még a gyermekkori sémák is. A jó hír azonban, hogy vannak olyan természetes tápanyagok, melyek hozzájárulnak az autoimmun gyulladások csökkentéséhez, és így alkalmasak az autoimmun terápiák kiegészítésére.
Nézzük a 7 legfontosabb gyulladáscsökkentő tápanyagot!
1. Béta-glükán
Az autoimmun betegségek megjelenését ma már egyre több kutatás kapcsolja össze azzal a folyamattal, hogy a gombaölőszerek elterjedt használata miatt, táplálékainkkal jóval kevesebb béta-glükánt viszünk be, mint 100-150 évvel ezelőtt.
A kevesebb béta-glükán tartalommal párhuzamosan megnövekszik a növények lektintermelése. A túlzott lektinbevitel pedig sok esetben áteresztő bél szindrómához vezet, ez pedig autoimmun panaszokat indukálhat. A csökkent béta-glükán bevitel következtében zavar támad az immunrendszer egyensúlyi működésében, ami ugyancsak előidézője és fokozója lehet az autoimmun panaszoknak.
A béta-glükánok fogyasztása többféleképpen is támogatja az autoimmun gyulladások csökkentését (1):
- a béta-glükánok táplálják a bél mikrobiomot, ezen keresztül is támogatva az immunegészséget,
- normalizálják a bélhámsejtek áteresztő képességét, ami csökkenti az áteresztő bél szindróma tüneteit,
- a béta-glükánok alapvetően immunmodulátor szerepet töltenek be a szervezetben (2),
- ellensúlyozzák a krónikus stressz hatásait, amely többek között gyulladásokat okoz a szervezetben.
Mire figyelj? Ha béta-glükánt választasz, mindig védjegyzett béta-glükánt keress, ugyanis ez garantálja a béta-glükánok tisztaságát, oldhatatlanságát és a standardizált jelenlétet, ami elengedhetetlen a pozitív élettani hatásokhoz. A Natur Tanya® Béta-glükánt sörélesztő sejtfalból állították elő, ugyanis a sörélesztő béta-glükánok bizonyítottan immunmoduláló tulajdonságokkal rendelkeznek. A pozitív élettani hatásokat pedig a Goldcell® védjegy garantálja.
2. Szelén
Az autoimmun gyulladásos betegségek összefüggést mutatnak a szelénhiánnyal. (3) A szelénbevitel csökkenti az oxidatív stresszt , és támogatja a jó prosztaglandinok termelését, amivel hozzájárul az autoimmun gyulladások csökkentéséhez.
Mindezek mellett a szelén immunmodulátorként is működik, vagyis kiegyensúlyozza az immunrendszer működését a glutation-peroxidáz enzimen keresztül, melynek limfocita sejtekben (nyiroksejtek, a fehérvérsejtek egy csoportja) való megfelelő szintje elengedhetetlen a normál immunválaszhoz.
Mire figyelj? Autoimmun betegségeknél különösen fontos, hogy a szelén ne csak felszívódjon, hanem jól is hasznosuljon! A Natur Tanya® Szelén extra tablettában az L-szelenometionint BioPerine® kivonattal (fekete bors kivonat) is dúsították, ami nemcsak megnöveli a szelén hasznosulását, hanem önmagában is hozzájárul az autoimmun gyulladások csökkentéséhez.
3. Gamma-linolénsav (Omega-6 zsírsav)
Az Omega-6 zsírsavak gyulladáskeltőként vonultak be a köztudatba, de van egy Omega-6 zsírsav, amelyre éppen az ellenkezője jellemző: kiveszi a részét az autoimmun gyulladások csökkentéséből. Ez pedig nem más, mint a ligetszépe olajában lévő gamma-linolénsav, ami a hormonszerű prosztaglandinok (lipidmolekulák, telítetlen zsírsavak egy csoportja) építőköve. Blokkolja a rossz és növeli a jó prosztaglandinokat, és csökkenti a leukotrién szintézist, így pedig fontos gyulladáscsökkentő szerepet tölt be autoimmun betegségekben.
Mire figyelj? Ha ligetszépe olajat választasz nagyon fontos, hogy a hatásért felelős gamma-linolénsav standardizálva legyen jelen a kapszulában (így minden egyes kapszulával ugyanannyi gamma-linolénsavhoz juthatsz). A Natur Tanya® Ligetszépe olaj kapszula a napi adagban (3 kapszulás adagolás) 1500 mg ligetszépe olajat és 150 mg gamma-linolénsavat tartalmaz.
Tudtad? Ha a gamma-linolénsavat Omega3 zsírsavakkal (főleg EPA és DHA) kombináljuk, még jobb eredményt érhetünk el az autoimmun gyulladások csökkentésében. (4)
4. Omega zsírsavak és asztaxantin
Az Omega-3 zsírsavak autoimmun gyulladások csökkentésében betöltött szerepe annyira fontos, hogy a megfelelő Omega-3 zsírsav bevitel nemcsak csökkenti, hanem meg is előzi a gyulladások kialakulását. Az első évben adagolt Omega-3 zsírsav csökkenti az olyan autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát (5), mint a szklerózis multiplex, vagy az 1-es típusú cukorbetegség (amit ma már autoimmun betegségnek tekintenek).
Mire figyelj? Nem mindegy, hogy természetes vagy szintetikus halolajat fogyasztasz! Mindig keresd a triglicerid szót a termékcsomagoláson, hiszen a természetes triglicerid formájú Omega-3 zsírsavak, mint a Natur Tanya® Omega-3 TG halolaj kapszulában is, nagyobb felszívódási mutatóval és magasabb sejtszintű biohasznosulással rendelkeznek, mint a mesterséges etil-észterek.
Anatur Tipp! A Natur Tanya® Omega 3-6-9 kapszulával nemcsak Omega-3 zsírsavakhoz juthatsz, hanem Omega-6 és Omega-9 zsírsavakban gazdag borágó olajat is tartalmaz. A benne lévő krill olaj pedig asztaxantinban is gazdag, mely antioxidáns gyulladáscsökkentő tulajdonságáról ismert. Ráadásul, képes arra, hogy közvetlenül átjusson a vér-agy és a vér-retina gáton, így az agynak és a szemnek is képes gyulladáscsökkentő védelmet biztosítani.
5. Prebiotikus rost
A prebiotikus rostok bevitele és az autoimmun gyulladások csökkentése közötti összefüggés magyarázata a bélflórában rejlik. Szó szerint, ugyanis a bélflóra egészsége adja az immunrendszer egészségének 80%-át, vagyis a bélflóra egyensúlya nélkülözhetetlen az egészséges immunválaszhoz. (6) A bélflóra hasznos probiotikumainak kolonizálásához pedig prebiotikumokra van szükség.
A kevés prebiotikus rostfogyasztás (a nem elegendő béta-glükán bevitelhez hasonlóan) szivárgó bél szindrómához vezethet. Ilyenkor a bélfalon olyan anyagok is átjutnak, amiknek nem kellene (megemésztetlen élelmiszer-részecskék, mikrobák, méreganyagok), ezek pedig gyulladásokat indukálnak, ami kiválthat vagy súlyosbíthat bármilyen autoimmun betegséget.
Mire figyelj? Növeld meg a rostbeviteled prebiotikus rostok fogyasztásával. Válassz olyat, ami még a legérzékenyebb bélrendszer számára is jól tolerálható. Ilyen pl. az indiai guarbabból enzimatikus úton előállított Gyomor-és bélbarát rost, ami még olyan bélrendszeri betegségek esetén is kifejezetten ajánlott, mint az IBS (irritábilis bél szindróma) vagy a SIBO (kontaminált bélszindróma).
Mindkét állapotról bővebben olvashatsz blogbejegyzésünkben! »
6. D3-vitamin
Ma már pontosan ismerjük a D-vitamin egészségében betöltött szerepét. Ha alacsony a szervezet D-vitamin szintje az minden szervre és szervrendszerre hatással van, köztük a vörös-és fehérvérsejtekben található ún. D-hormon receptorokra is. Ha ezek hibásan működnek, akkor nagy eséllyel alakul ki autoimmun betegség.
A D-vitamin bevitele hozzájárul az autoimmun betegség kialakulásának megelőzéséhez, kialakult betegség esetén pedig a gyulladások csökkentéséhez. (7)
Mire figyelj? D-vitaminnál nemcsak a dózis számít (felnőtteknél napi 4000 NE D-vitamin bevitele hosszú távon is biztonságos, még a nyári időszakban is), hanem az is, hogy megbízható forrásból származzon és jó minőségű legyen. A Natur Tanya® Oliva D3-ban az aktív Quali®-D vitamint olívaolajjal egészítették ki a még jobb felszívódás érdekében.
7. Adaptogén gyógynövények
Az állandósult, krónikus stressz az immunrendszer gyengítésével és gyulladások gerjesztésével autoimmun betegségek kialakulásához vezethet. Ennek a stressznek az ellensúlyozására alkalmasak az adaptogén gyógynövények, melyek kiegyensúlyozzák az egész szervezet működését, és segítenek alkalmazkodni a minket érő fizikai és szellemi stresszhez. Ezáltal az adaptogén gyógynövények hozzájárulhatnak az autoimmun gyulladások csökkentéséhez.
Mire figyelj? Nézzük meg az összetevőket! A Natur Tanya® Stress Control-R hat különböző adaptogén gyógynövény kivonatát egyesíti, B-vitaminokkal és magnéziummal kiegészítve.
Cselekvési terv autoimmun gyulladások esetére
- Indítsd a reggelt prebiotikus rosttal és béta-glükánnal! Reggeli közben vegyél be egy Omega-3 TG kapszulát, reggeli után pedig következhet egy Stress Control-R kapszula.
- Ebéd közben egy Omega 3 TG kapszula, után szerves szelén tablettára,
- Vacsora közben Omega-3 TG kapszulára, míg vacsora után D3-vitaminra lesz szükséged. (Ha Omega 3-6-9-et fogyasztasz, akkor abból ebéd és vacsora közben vegyél be 1-1 kapszulát.)
- A ligetszépe olajat beveheted pl. tízórai és uzsonna közben is, de szedheted akkor is, hogyha az Omega zsírsavakból a kúrád (60-120 nap) végére érsz.
Összegzés
Az autoimmun panaszok ma már egyre elterjedtebbek, melynek oka elsősorban a megváltozott életmódban keresendő. A többi betegséghez hasonlóan sokféle típussal, kiváltó okkal rendelkeznek és személyenként is eltérőek egymástól.
Habár vannak olyan tápanyagok, melyek kiveszik a részüket az autoimmun gyulladások csökkentéséből, éppen ezért alkalmasak lehetnek arra, hogy kiegészítsük vele az autoimmun betegségek terápiáit, de ezek sohasem helyettesíthetik az orvosi kezelést! És mielőtt a fenti étrend-kiegészítők bármelyikével egészítenénk ki a gyógyszeres terápiát, feltétlenül egyeztessünk kezelőorvosunkkal is!