Csökkentsd a stresszt természetesen!
8 leghatékonyabb tápanyag stresszcsökkentéshez
A stressz a szervezet természetes védekezési mechanizmusa. A probléma akkor kezdődik, amikor ez a stressz állandósul az életünkben, hiszen készenlétben tartja a szervezetet: emelkedik az adrenalin és a kortizolszint, nő a pulzus, lassul az anyagcsere. Ez az állapot pedig hosszú távon megbetegedéshez vezethet. Mit tehetünk ellene? Ellensúlyozzuk a stresszt természetesen! Mutatunk ehhez 8 stresszcsökkentő tápanyagot!
A 8 legjobb természetes stresszcsökkentő tápanyag
D3-vitamin
Tudtad? A D3-vitamin gyakorlatilag egy hormonelőanyagként viselkedik a szervezetünkben. Minden folyamathoz szükség van rá, és éppen ez a tápanyag az, amiből a legtöbb embernek hiánya van (ha irodában dolgozunk, vagy magas faktorú fényvédőkkel védjük magunkat, bizony, még nyáron is gyakori). A D-vitamin hiánya gyengíti az immunrendszert és az idegrendszert, idegességet, hangulatingadozásokat, depressziót és álmatlanságot idéz elő. Sőt, a D-vitaminnal kapcsolatos kutatások során egyértelmű összefüggést mutattak ki az alacsony D3-vitamin szint és a depresszió között! A magas D-vitamin szint bizonyítottan kisöpri a kortizolt a szervezetből.
Napi 4000 NE D3-vitamin, és meglátod, sokkal jobban fogod magad érezni a bőrödben.
B-vitaminok
A B-vitaminokra komplexként tekintünk, általában nem önmagukban fordulnak elő, és hiány esetén is ritka, hogy csak egy fajta B-vitamin hiányozna. A B- vitaminok általánosságban az idegrendszer védelméért felelnek, hiányuk a stressz szint növekedéséhez, depresszióhoz, álmatlansághoz vezethet. Beszerezhető vegán komplex formulában, de természetes, komplex, stresszcsökkentő B-vitamin forrás a sörélesztő is (leginkább B1, B2, B3, B6, folát található benne, és a B-vitaminokat bioaktív, jól hasznosuló formában tartalmazza).
Folsav
A B-vitaminok közül is kiemelkedik a B9-vitamin, vagyis a folsav, melyet M-vitaminként, esetleg örömvitaminként szoktak emlegetni. Nem csak a babaváró hölgyeknek ajánlott szedni, hiszen folsav nélkül az idegrendszer nem tud megfelelően működni! A folsav hiány hangulatingadozást, apátiát és depressziót idézhet elő. Folsav a szerotoninszintézis egyik lépésének nélkülözhetetlen közreműködője, ezért hiányában csökken a szerotoninszint az agyban. Fogyasztásával jelentősen javíthatod mindennapi közérzetedet és hangulatodat!
Citromfű
A citromfüvet a népgyógyászat, mint a legenyhébb hatású nyugtató, stresszcsökkentő gyógynövényt ismeri, szorongás és álmatlanság esetén javasolt a fogyasztása. Fő hatóanyaga a rozmaringsav, amely finoman ellensúlyozza a stresszel járó kellemetlen tüneteket. Még az ideges szívpanaszok enyhítésére is alkalmas akár tea formájában, akár standardizált kiegészítőként fogyasztva.
Galagonya
A galagonya nemcsak a szív és a keringési rendszer egészségét támogatja meg, hanem a központi idegrendszerre is jótékony hatást gyakorol. Sőt, a stresszesebb időszakkal összefüggést mutató ideges eredetű szívpanaszokra a galagonyánál nem is találnánk jobb megoldást. Enyhíti a szédülést, szorongást, de mikronizált galagonya tabletta formában még változókori hangulatingadozások esetén is bevethető stresszcsökkentő gyógynövény.
Adaptogén gyógynövények
Mint amilyen a ginseng, az Ashwaghanda vagy a rózsagyökér. Ezeknek a gyógynövényeknek a sajátossága, hogy kiegyensúlyozzák a szervezet működését, azaz az alulműködő szerveket serkentik, a túlműködőeket pedig visszafogják. Ezáltal egy egyensúlyt teremtenek meg a szervezetben, így könnyebben alkalmazkodunk a minket érő fizikai és szellemi stresszhez.
Magnézium
Gondoltad volna, hogy a stressz valósággal eszi a magnéziumot? Modern világunkban az alacsony magnéziumszint, sőt, a magnéziumhiány is meglehetősen gyakori probléma, ami fokozza feszültségünket, feszíti a nyak- és csuklyásizom területét, illetve fejfájást is okozhat.
Pszichobiotikumok
A pszichobiotikumok olyan speciális pre- vagy probiotikumok, melyek módosítják a stresszre adott pszichológiai és fiziológiai válaszreakciókat, így pedig természetesen és mellékhatások nélkül segíthetnek stressz esetén.
A megfelelő probiotikumok fogyasztása akár már 30 nap alatt csökkentheti az olyan pszichikai tüneteket, mint a szomatizáció, a depresszió, a düh, amellett, hogy támogatják az egészséges agyszerkezetet. Ugyanakkor, csökkentik a stressz bélrendszerre gyakorolt tüneteit is, növelik a bélrendszeri komfortérzetet, és csökkentik a hasfájdalmakat, a székrekedést, puffadást.
Mit tehetsz még?
- Használj illóolajokat! Pl. citromfű, levendula párologtatásával is oldhatod a feszültséget, de ha bázisolajba kevered őket, pl. mandulaolaj, át is masszírozhatod a stressz miatt feszült izmaidat (váll, nyak, hát).
- Találd meg a saját stresszoldó tevékenységed. Legyen az a mozgás, az alkotás, a meditáció. Teljesen mindegy, csak találj egy olyan tevékenységet, ami valóban kikapcsol, és relaxálj.