A magnéziumhiány tünetei, okai és egy természetes megoldás ellene
Csökkentsd a magnéziumhiányt szerves magnéziummal, például magnézium-biszgliciniáttal!
A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben. Számos biokémiai funkcióval is rendelkezik, ezért igen komoly problémát jelent, hogy a magnéziumhiány az emberiség 85%-át érinti (és a legtöbben még csak nem is tudnak róla!) (1) Ebben a blogbejegyzésben utánajárunk, a magnéziumhiány okainak, megmutatjuk a legjellemzőbb tüneteit, és beszélünk arról is, hogy milyen magnézium formulát válasszunk magnéziumhiány ellen!
A magnéziumhiány okai, ez a 4 a leggyakoribb!
- csökken az elfogyasztott élelmiszerek magnéziumtartalma (talajkimerülés, genetikailag módosított összetevők, növekvő vegyszermennyiség, gyors és feldolgozott ételek túlsúlya). (2)
- gyógyszerfogyasztás, ami magnéziumhiánnyal társul, például a hashajtók, vízhajtók fogyasztásával ürül a magnézium a szervezetből. (3)
- a túlzott alkoholfogyasztás, drasztikusan csökkenti a szervezet magnézium szintjét. (4)
- felgyorsult világ, állandósult stressz, ami növeli a szervezet magnézium szükségletét.(5)
15 tünet, ami magnéziumhiányra utal, és a magnéziumhiány következményei
1.tünet: Emésztőrendszeri panaszok
A magnéziumhiány növeli az olyan emésztőrendszeri panaszok megjelenésének valószínűségét, mint a szivárgó bél szindróma, az IBS, a SIBO vagy a Crohn. (6)
Ez azért is baj, mert tudjuk, hogy ezeknél az emésztőrendszeri panaszoknál jelentősen csökken az ásványi anyagok, pl. a magnézium felszívódása. Az ásványi anyag-hiány pedig tovább fokozza a már meglévő emésztőrendszeri panaszokat, és ezzel bele is kerültünk egy negatív spirálba.
2.tünet: Inzulinrezisztencia
Bizonyított egyrészt, hogy az inzulin-receptoroknak magnéziumra van szükségük, másrészt az is, hogy a sejten belüli magnézium kulcsszerepet játszik az inzulin által közvetített glükóz felszívódásban.
A magnéziumhiány inzulinrezisztenciát okoz, ami megemeli az inzulinszintet a vérben, ez a későbbiekben magas vérnyomással, 2-es típusú cukorbetegséggel, magas koleszterin- és triglicerid szintekkel is párosul.
Az inzulin-glükóz kapcsolatról és inzulinrezisztenciáról bővebben olvashatsz a témában írt blogbejegyzésünkbe. Kattints ide érte!
Összegezve tehát, ha inzulinrezisztens vagy fogyassz magnéziumot! (7)
3.tünet: 2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegek szinte mindig magnéziumhiánnyal küzdenek! Ennek oka a magas vércukorszint, ami megváltozott vesefunkcióhoz vezet (a magnézium a veséből fokozottabban választódik ki). Ha a cukorbeteg még gyógyszereket is szed, mint például vízhajtó, gyomorsav blokkoló vagy hashajtó, a magnéziumhiány fokozódhat.
A magnéziumban gazdag étrend bizonyítottan csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, a magnéziumnak a cukor lebontásában és felhasználásban betöltött szerepe miatt. (8) Ezért a magnézium cukorbetegeknek egyenesen kötelező!
4.tünet: Gyakori fejfájások, migrén
A magnéziumhiány fejfájással, különösen a migrénes fejfájással egyértelműen összefüggést mutat! Ennek az oka, hogy a magnézium fontos szerepet játszik a szervezetben az ingerületátvivő anyagok kiegyenlítésében, melyek a sejtek közti információt közvetítik. Migrén esetén pl. a szerotoninról van szó, aminek szintje szorosan összefügg a magnéziumszinttel.
Dupla-vak placebo-kontrollált klinikai tanulmányok mutatták meg, hogy a megfelelő magnéziumpótlás segít csökkenteni a migrénes fejfájások előfordulását. (9)
5.tünet: Szívroham, stroke
Ismert, hogy kapcsolat van az alacsony magnéziumszint és a szívroham, illetve a stroke nagyobb arányú előfordulása között. Alacsony magnéziumszintnél fokozódik a szívkoszorúér meszesedés kockázata, sérül a szívizom vérellátása, amit mellkasi fájdalom, verejtékezés, légszomj, hányinger, nehézlégzés és félelemérzés kísér. Sajnos az alacsony magnéziumszint olyan szívpanaszokat okozhat, mint a szívritmuszavar.
A tanulmányok egyértelműen alátámasztják, hogy a szívinfarktusok zöme elkerülhető lenne magnéziumpótlással. (10)
6.tünet: Érelmeszesedés
Már a viszonylag alacsony magnéziumszint is felborítja az erek belső falának simaizom tónusát, és ez érelmeszesedést idéz elő. Magnéziumhiányban fokozódnak az érrendszeri gyulladások, ami tovább rontja, és felgyorsítja az érelmeszesedés folyamatát. (11)
Szerencsére életmódbeli változtatásokkal és célzott tápanyagokkal (a magnézium mellett K2-vitamin fogyasztásával) a folyamat megállítható, sőt, vissza is fordítható. A témáról bővebben írtunk érelmeszesedés blogbejegyzésünkben.
7.tünet: Magas vérnyomás
Normál körülmények között a magnézium ellazítja a vérereket. Az alacsony magnéziumszint viszont összehúzza az ereket és magas vérnyomást okoz. A magnéziumhiány felborítja a nátrium-magnézium folyamatot, valamint a kalcium-magnézium és a kálium-magnézium egyensúlyt, melyek külön-külön is magasabb vérnyomást eredményeznek. A magnézium státusz közvetlen hatással van az erek izomsejtjeinek relaxációs képességére, és a vérnyomás szempontjából fontos kationok szabályozására.
A magnéziumpótlás elengedhetetlen magas vérnyomásban! Sőt, ha valakinek makacsul alacsony a káliumszintje és nem reagál a kálium táplálékkiegészítésre, fogyasszon azonnal magnéziumot, mert a magnézium a megoldás súlyos káliumhiány esetén is. (12)
8.tünet: Fülzúgás
Gyakran a magnéziumhiány fülzúgás formájában jelentkezik. Magnéziumpótlás esetén javulást érhetünk el, aminek két oka van. Egyrészt, a magnézium kiválóan segít megelőzni a kifejezetten fület károsító szabadgyökök roncsoló hatását. Másrészt pedig a megfelelő magnéziumszint ér- és mikroér támogató hatása segíti a megfelelő véráramlást az egész testben, beleértve a belső fül edényeit is. (13)
9.tünet: Krónikus fáradtság, koncentrálási nehézségek, hangulatingadozás, túlzott reakciók
Alacsony energiaszint, gyengeség és a fáradtság gyakori tünetei a magnéziumhiánynak. A magnéziumhiány hatással van a központi idegrendszerre, ezért a magnéziumhiány mellékhatásai között megjelenik az ingerlékenység és az idegesség. Ahogy a hiány súlyosbodik, magas szintű szorongást és súlyosabb esetekben depressziót és hallucinációt is okoz. Sőt, pánikbetegség terápiájában is nagy szerepe lehet a magnéziumbevitelnek. Ilyen esetben a szedett gyógyszerek melletti alkalmazásról a kezelőorvos tanácsát szükséges kikérni. (14)
10.tünet: Álmatlanság és alvászavar
A magnézium elengedhetetlen a GABA (gamma-aminos-vajsav, gátló hatású neurotranszmitter, azaz jelátvivő, ingerületátvivő anyag) működéséhez, ami „nyugtatja” az agyat, és elősegíti a relaxációt. (A gyerekeknél az alvászavar különösen árulkodó jel!) (15)
11.tünet: Izomfeszültség, izomgörcs, izomrángás
Az izmok feszülése, a gyakori izomrángás, izomgörcs vagy tikkelés, zsibbadás, egyértelműen magnéziumhiányt jelez. A magnézium ugyanis részt vesz az izmok és idegek közötti jelátvitelben, és befolyásolja az izmok összehúzódását is. (16)
Érdekesség! A Magnesium Research-ben publikált tanulmány a magnézium szerepét vizsgálta a fibromyalgia tüneteivel kapcsolatban (állandó fájdalommal együtt járó betegség, mely főleg az izmokat, ízületeket és egyéb lágy szöveteket érinti), és azt fedezték fel, hogy a megnövelt magnéziumfogyasztás csökkentette a fájdalmat és az érzékenységet.
12.tünet: Csontritkulás
A magnézium rettentő fontos ásvány csontritkulásnál! Egy átlagos emberi test körülbelül 25 gramm magnéziumot tartalmaz, és ennek kb. fele a csontokban található. Kutatások bizonyítják, hogy a magnézium kiegészítő szedése jelentősen lelassította a csontritkulást már 30 nap után.
De a magnézium szedése mellett, ilyen esetben fontolóra kell vennünk a K2 és D3-vitamin szedését is, mivel ők hárman természetes módon segítik egymást, főleg, ha csontsűrűséget nézzük. (17)
13.tünet: PMS tünetek
A PMS tünetek, a túl erős, görcsös, migrénes menstruáció és az azt kísérő hangulatingadozások is jelezhetik, hogy nem megfelelő a magnéziumszint. A magnéziumhiány növeli a prosztaglandin szintet is, ami a menstruációs fájdalmakért is felelős gyulladáskeltő vegyület, egyféle telítetlen zsírsav. De a kortizol szint szabályzásban is nagy szerepe van a magnéziumnak, ami pedig a hangulatingadozások ellen működik. (18)
14.tünet: Terhesség alatti kemény hasfal, alhasi görcsök
A terhesség ideje alatt, akár a korai szakasztól elkezdve is, a magnéziumhiány jelei lehetnek az alhasi görcsök, a kemény hasfal, a túlzott hangulatingadozások, és a gyakori fejfájás is. A magnézium terhesség alatt nagyobb mértékben járul hozzá az anyagcsere zavartalanságához is. Részt vesz az energiatermelésben, több vitamin, ásványi anyag és nyomelem szabályozásában- és felszívódásában is szerepe van.
15.tünet: Bőrtünetek
A magnéziumhiány tünetei a bőrön is jelentkeznek, ilyenek lehetnek a pattanások, az ekcéma vagy a pikkelysömör is. Ilyenkor a magnézium mellett érdemes D-vitamint is kúraszerűen fogyasztani, ugyanis a magnézium segít a D-vitamin szabályozásában, ami nagyon fontos eleme a gyulladásos állapotok megszüntetésének.
TUDTAD? Ha nincs elegendő magnézium, akkor a D-vitamin elraktározódik és inaktív marad a szervezetben, mivel szinergiában áll a magnéziummal. Az alacsony magnéziumszint D-vitamin hiányhoz vezethet, ami további panaszokkal jár együtt. (19)
Természetes megoldás a magnéziumhiány ellen
A magnézium pótlására számos formula közül választhatunk, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket fogyasztjuk!
- A magnézium-oxid a legolcsóbb forma és sajnos a legtöbb étrendkiegészítőben és multivitaminban ezt a formát használják, pedig alig hasznosul a szervezetben.
- A magnézium-malátot a fibromialgia kapcsán vizsgálták (20), míg a magnézium-taurát és a magnézium-orotát a szív- és érrendszerre tehet jó hatást.
- Ezeknél is jobb választás lehet a szerves magnéziumok közül a magnézium-biszglicinát, melyet a legszerteágazóbban vizsgáltak a simaizom és a vázizom egészségétől kezdve a lábgörcsökön át az asztmáig, és jobban szívódik fel más formákhoz képest.
Igazolt Dalton-méretű magnézium-biszglicinát a Natur Tanya®-tól
Ha magnéziumot választunk fontos odafigyelnünk a magnézium formulája mellett a molekulatömegre is! A magnézium-biszglicinát a jelenleg elérhető magnézium típusok közül a legjobban hasznosuló magnézium forma. A glicin aminosav, amivel a magnéziumot kelátolják, nemcsak a biohasznosulást növeli, hanem önmagában is nyugtat, és segíti az alvást, ezzel felerősítve a magnézium hatásait.
A Natur Tanya® Magnézium-biszglicinát mindezek mellett alacsony molekulatömeggel is rendelkezik (172,3 Dalton méret). Minél alacsonyabb a molekulatömeg, annál magasabb a biohasznosulás.
A Natur Tanya® Magnézium-biszglicinát nem okoz kellemetlen emésztőrendszeri panaszokat (puffadás, szervetlen magnéziumokra jellemző hasmenés), laktóz-és gluténmentes, vegánok számára is tökéletes választás.
Ideális a magnézium pótlására már 3 éves kortól! Az egész család együtt szedheti, köszönhetően a kedvező árú, családi kiszerelésnek (90+10 db kapszula).
A 90+10 db magas biohasznosulású magnézium-biszglicinát megvásárlásához kattints! >>
Mit tegyünk akkor, ha gyomor-és bélpanaszok miatt felszívódási zavarral élünk, és megnő a magnéziumszükséglet? Mutatjuk!
Világszabadalommal védett magnézium-biszglicinát a Natur Tanya®-tól
A Vegán magnézium + aktív B6-vitamin csomagolásán két logó is igazolja, hogy a kiegészítő valódi kelátolt magnéziumot, magnézium-biszglicinátot tartalmaz. Az egyik az Albion®, vagyis a világszabadalmat bejegyző cég logója, a másik a TRAACS® logó, (igazi aminosav kelát rendszer tanúsítvány), ez tulajdonképpen a magnézium molekuláris „ujjlenyomatát” igazolja.
Ez a szerves magnézium formula hipoallergén, még a legérzékenyebb emésztőrendszerűeknek sem okoz gondot, és nem idéz elő olyan mellékhatásokat mint. pl. hasmenés. Plusz bónusz az is, hogy a B6-vitamin aktív formájával, piridoxál-5-foszfáttal dúsított.
Ez az aktív B6-formula gond nélkül hasznosul a szervezetben. Az ára miatt ezt a formáját még nem nagyon teszik étrend-kiegészítőkbe, helyette az olcsóbb piridoxin- hidroklorid formát használják sok helyen, viszont az nem aktív, a szervezetnek kell még átalakítania aktívvá, és bizony ez a folyamat nehézkes.
Az aktív B6-vitamin nemcsak elősegíti a magnézium felszívódását kofaktorként, azaz támogatóként, hanem önmaga is több, mint 100 enzim működéséhez szükséges, és az enzimekkel együtt katalizálja a sejtekben zajló kémiai reakciókat. Részt vesz például a vörösvértestek képződésében, a szerotonin nevű boldogsághormon szintézisében, és az elraktározott energia felszabadításában.
Vagyis, a magnézium-biszglicinát és az aktív B6-vitamin együtt egy igazán ütős kombináció a magnéziumhiány enyhítésére!
A szabadalommal védett magnézium-biszglicinát és aktív B6-vitamin megvásárlásához kattints! >>
Összegzés
Ma a magnéziumhiány szinte népbetegségnek számít, a lakosság 85 %-át érinti. Okai többek között a megváltozott gazdálkodási és ezzel együtt megváltozott táplálkozási szokások, a felgyorsult, stresszes életmód, valamint a gyógyszer-és alkoholfogyasztás.
Nagyon gyakran a magnéziumhiányos egyén nem is tud ennek az alapvető ásványi anyagnak a hiányáról egészen addig, amíg az olyan tünetekben meg nem nyilvánul, mint például a migrén vagy izomgörcsök. A magnéziumhiány súlyosabb esetben emésztőrendszeri zavarokhoz, inzulinrezisztenciához vagy magas vérnyomáshoz is vezethet.
A magnéziumpótlás, ennek az alapvető ásványi anyagnak a fontossága miatt nem kerülhető meg, azonban nem mindegy, hogy ehhez milyen formulát választunk. A magnézium-biszglicinát a legszélesebb körben vizsgált, és a jelenlegi eredmények szerint, a legjobban felszívódó formula, ezért érdemes ezt választani.