➽ Legújabb kutatások szerint, az inzulinrezisztencia kialakulása nem csupán gyermekkorban indulhat meg, tekintettel a genetikai hajlamra és örökölt családi halmozódásra, hanem már magzati korban aktivizálódhat. Abban az esetben, ha az édesanya nem figyel oda érzékeny anyagcseréjére, vagy akár 20-30 kg túlsúlyt szed fel a terhesség ideje alatt, mely korántsem volna indokolt.
➽ Ha valaki folyamatos vagy gyakori stressz hatás alatt él és képtelen mindezt különböző technikákkal oldani, szervezetét regenerálni, könnyedén válhat az IR kiváltó okává.
➽ A tartós inszomnia vagyis kóros alváshiány, a sok műszakban dolgozók felborult bioritmusa olyan szervezeti deficitet okoz, mely nagy mértékben ronthatja az inzulinérzékenységet, és mellette az elhízás felé is vezet.
➽ Szintetikus gyógyszerek tartós szedése: fogamzásgátlók, antibiotikumok, szteroidok, NSAID (nem szteroid gyulladáscsökkentők), továbbá testépítőknél a túlzott mennyiségű fehérje fogyasztása is indukálhat az arra érzékenyeknél magas inzulinválaszokat.