Természetesen a pajzsmirigy-alulműködés ellen!
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei és a pajzsmirigy-alulműködés kezelése természetesen
Az utóbbi években kiugróan megnőtt az alulműködő pajzsmirigy betegséggel élők száma. Ennek oka a felgyorsult életmódunkban keresendő. Nézzük meg, hogy pontosan mely kockázati tényezők vezethetnek pajzsmirigy-alulműködéshez, milyen tünetekből tudod felismerni, hogy baj van, és azt is, hogy mit kell tenned ahhoz, hogy visszaszerezd az irányítást pajzsmirigyed egészsége felett.
Mi a pajzsmirigy, és mi a pajzsmirigy-alulműködés?
A pajzsmirigy egy belső elválasztású mirigy, ami az általa termelt hormonokkal - trijód-tironin (T3) és a tiroxin (T4) - szabályozza a teljes test egészségét.
Ezek a hormonok hatással vannak:
- a szervezet zsír- és szénhidrát felhasználására,
- a testhőmérsékletre,
- a fehérjetermelés szabályozására,
- és még a szívritmusra is
A pajzsmirigy hormonok fontosságát jelzi, hogy az összes többi hormonnal (pl. inzulin, kortizol, sőt, a nemi hormonok is) is kapcsolatban állnak. Pontosan ez az oka annak, hogyha a pajzsmirigy működése zavart szenved, pl. alulműködik, az sokféle panasszal és további betegségekkel jár együtt.
Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis)
A leggyakoribb pajzsmirigy rendellenesség a pajzsmirigy-alulműködése. Ilyenkor az agyalapi mirigy, ami egyébként irányítja a pajzsmirigy működését, nem képes megfelelő instrukciókat adni. A következmény? A pajzsmirigy hormonok termelése csökken.
Az alacsony pajzsmirigyhormon termelés befolyásolja:
- a testsúlyt
- a hangulatot
- az energiaszintet
- a szexualitást
- a termékenységet
- a külső megjelenésünket
- gyakorlatilag az összes sejtünket
Tudtad? A pajzsmirigy-alulműködések zöme autoimmun eredetű. Ilyenkor a szervezet saját maga ellen fordul. Honnan tudhatod, hogy „sima” pajzsmirigy-alulműködéssel vagy autoimmun alulműködéssel ún. Hashimoto-betegség állsz-e szemben? Ehhez bizony orvosi diagnózis szükséges! Ha autoimmun eredetű pajzsmirigy-alulműködést diagnosztizálnak nálad, egy dolgot jól jegyezz meg: a jód tartalmú ételek fogyasztása számodra szigorúan tilos! Míg „sima” alulműködés esetén javasolt jóddal kiegészíteni az étrendünket!
Ezt is jó, ha tudod! A pajzsmirigy-működés kóros állapotai, mint pajzsmirigy-alulműködés és pajzsmirigy túlműködés, egymással összefügghetnek. A nem megfelelően beállított gyógyszerektől a pajzsmirigy-alulműködés, túlműködésbe csaphat át. Ezért, még akkor is, ha nem kell gyógyszert szedned, fontos a rendszeres kontroll!
A pajzsmirigy-alulműködés okai
1. Tápanyagokban szegény étrend
Különösen a jódban, szelénben, cinkben, vasban szegény étrend és a D-vitamin hiány befolyásolja negatívan a pajzsmirigy egészségét.
2. Kezeletlen stressz
A stressz extrém módon képes összezavarni a hormonokat, köztudottan súlyosbítja a gyulladásokat, és rontja a pajzsmirigy betegség tüneteit.(1)
3. A mozgás hiánya
A mozgásnak nagy szerepe van a hormonháztartás szabályozásában, nem beszélve arról a lényeges szerepről, amit a stressz kontrollálásában tölt be. A testmozgás közvetlenül stimulálja a pajzsmirigyet.
4. Étel- és összetevő allergiák- és intoleranciák
A leggyakoribb étel érzékenységi zavar a gluténhez és a laktózhoz köthető, ami bélgyulladásokat, áteresztő bél szindrómát okozhat, és akár autoimmun pajzsmirigy-alulműködéshez is vezethet.
A pajzsmirigy-alulműködés 14 legjellemzőbb tünete
- Kimerültség, gyengeség és fáradtság
- Alacsony pulzus, lassú reflexek
- Hidegérzékenység és csökkent izzadás
- Depresszió, pszichés problémák
- Zsírmáj, súlygyarapodás a diéta ellenére is
- Koncentrációs vagy memóriaproblémák, lassú gondolatok vagy beszéd
- Székrekedés
- Hajhullás, hajritkulás, hajvékonyodás, száraz, gubancos haj
- Durva, száraz, sárgás és hámló bőr
- Halk, rekedt hang, hallásromlás
- Megnagyobbodott nyelv, megvastagodott, duzzadt bőr
- Megnagyobbodott pajzsmirigy (golyva)
- Izom- vagy ízületi fájdalom, légszomj fizikai aktívitás közben
- Erős menstruációs vérzés vagy egyéb menstruációs ciklusproblémák, alacsony termékenység, férfiaknál merevedési zavar
Minél több tüneted van, annál nagyobb a valószínűsége, hogy alulműködik a pajzsmirigyed. Ráadásul, ha volt pajzsmirigy-betegség a családodban, akkor még nagyobb a rizikó. A pajzsmirigy-alulműködésre fényt deríthet ez az önellenőrzésre alkalmas gyorsteszt.
Beigazolódott a pajzsmirigy-alulműködés? Ne keseredj el!
Életmódváltással; megfelelő étrenddel, rendszeres testmozgással, hatékony stresszkezeléssel és célzott vitaminok és gyógynövények segítségével visszaszerezhető az egyensúly!
Mutatjuk, mit kell tenned!
A pajzsmirigy-alulműködés kezelése természetesen:
8 tápanyag, ami pajzsmirigy-alulműködés esetén javasolt
1. Szerves cink
A cink közvetlenül befolyásolja a pajzsmirigy működését. Ezért a cinkhiány a pajzsmirigy hormonok alacsony szintjét idézheti elő. A cink pótlása tehát (szelénnel és D-vitaminnal együtt) kötelező pajzsmirigy-alulműködés esetén.
Ilyenkor nemcsak jól felszívódó, hanem valóban hasznosuló cinkre van szükség. Hogy biztosra menj, válaszd a cink legjobban hasznosuló formáját, a cink-biszglicinátot! Ez számszerűsítve mit jelent? Mondok egy példát! A cink-biszgclinát 143,4%-kal nagyobb mennyiségben éri el a sejteket, mint az étrend-kiegészítőkban gyakran alkalmazott cink-glükonát vagy a cink-citrát.
A Natur Tanya® Cink-biszglicinát alacsony molekulatömeg jellemzi, aminek köszönhetően könnyen átjut a sejtfalon. Ráadásul, nem okoz gyomor és bélrendszeri panaszokat, laktóz- és gluténmentes.
2. Szerves szelén
A pajzsmirigyben több szelén van, mint bármely más szervünkben, és fontos szerepet játszik a pajzsmirigy hormon termelésében, szabályozásában és anyagcseréjében. Ráadásul, a szeléntől függ még egy nagyon erős antioxidáns, a glutation szintje (2) is, ami a gyulladásokat szabályozza és a legfontosabb antioxidáns, ami az oxidatív stressz ellen dolgozik.
A Natur Tanya® Szerves szelén extrában a közel 100%-os felszívódással bíró l-szelenometionint BioPerine®-nel kombinálták. Így nemcsak abban lehetsz biztos, hogy a szelén felszívódik, hanem abban is, hogy valóban el is ér a sejtjeidhez, és ott élettani hatást tud kiváltani. A BioPerine®-nel dúsított szelén a szérum-szelénszintet átlagosan 30%-kal emeli - már 6 hét alatt!
3. D3-vitamin
Tudtad? A pajzsmirigy betegek több mint 90%-a D-vitamin hiányos! Ez szorosan összefügg az alulműködés mértékével és súlyosságával. Így a D3-vitamin dózisát sokszor tovább kell növelni a maximálisan ajánlott 4000 NE (nemzetközi egységre). Sőt a kezelőorvos még nagyobb dózist is javasolhat az általa meghatározott kúraidőkben.
A Natur Tanya® Oliva D3-vitamin 4000 NE Quali®-D D3-vitamint tartalmaz, melyet extra szűz olívaolajban oldottak a még jobb felszívódás érdekében.
ANATUR TIPP! Ezt a három tápanyagot, 2000 mg természetes eredetű mio-inozitollal és további természetes, világszabadalommal védett összetevőkkel kiegészítve megtalálod a Női egyensúly komplexben.
4. Jód
A jód egy antibakteriális, parazita- és vírusölő, valamint rákellenes tulajdonságú elem, aminek a segítségével állítja elő a pajzsmirigy a hormonokat. A jódhiány pajzsmirigy-alulműködéshez vezethet.
Lehetőleg természetes formában pótoljuk a jódot, amilyenben például a barna alga (Fucus vesiculosus) tartalmazza. A barna alga figyelemre méltó terápiás tulajdonságokkal rendelkezik a golyva, azaz a pajzsmirigy duzzanata és a pajzsmirigy-szövődmények kezelésére. (3) A 200 mikrogammos ajánlás csupán általánosan ajánlott dózis, ettől eltérő adagolásokat ajánlhat a kezelőorvos az egyéb terápiáknak és a pontos diagnózisnak megfelelően!
FONTOS! Hashimoto-kór, azaz autoimmun eredetű pajzsmirigy gyulladás esetén pluszban jódot szedni nem szabad, sőt az algák és tengeri herkentyűk fogyasztására is érdemes odafigyelni!
5. Adaptogén gyógynövények
Az alulműködő pajzsmirigybetegségek kiváltó okai között szerepel a krónikus stressz. Az állandó stressz megemeli az adrenalin- és kortizolszintet, a megemelkedett kortizolszint pedig negatívan befolyásolja a pajzsmirigy működését is.
Az Ashwagandha, de általában az adaptogén gyógynövények, a szervezet szinte összes szabályozó rendszerére egyensúlyozó tulajdonsággal hatnak.
6. Omega3-zsírsavak
Az Omega3-zsírsavak nem csak a pajzsmirigyhormonok előállításához szükségesek, de ahhoz is, hogy sejtjeink fel tudják venni a pajzsmirigyhormonokat. Ráadásul, ha nagy mennyiségű EPA és DHA zsírsavakhoz jutsz hosszabb távon az jelentősen csökkenti az alulműködő, tipikus pajzsmirigy tüneteket, mint elhízás, szorongás, depresszió, magas koleszterin, gyulladásos bélbetegségek stb.
7. Articsóka
Articsóka az egészséges májműködésért! A májnak óriási szerepe van a pajzsmirigy egészségében. Ha életmódot váltasz és a tested megkapja az összes létfontosságú tápanyagot, akkor a máj is jól érzi magát. Ha viszont több mint 15-20 kiló súlyfelesleggel küzdesz, akkor érdemes a pajzsmirigyet támogató tápanyagok mellett a máj működését is serkentő növényi kivonatot fogyasztani.
8. Prebiotikus rostok
A bélflóra bélbaktériumai részt vesznek a pajzsmirigyhormonok átalakításában. A prebiotikus táplálás megnöveli a probiotikumok mennyiségét a mikrobiomban, ami csökkenti a belek érzékenységét, a gyulladásokat, támogatják a jobb immunválaszokat és ezek összessége gyógyító segítség az alulműködő pajzsmirigy számára. (4)
Cselekvési terv pajzsmirigy alulműködés esetén
- Indítsd a reggelt prebiotikus rosttal! Reggeli előtt egy barna alga tablettát, reggeli közben egy cink-biszglicinátot vegyél be, reggeli után pedig következhet egy Stress Control-R kapszula.
- Ebéd előtt barna alga tabletta, ebéd közben Omega zsírsavak, ebéd után szerves szelén tabletta következik.
- Vacsora előtt articsóka kapszulára, vacsora közben Omega zsírsavakra, míg vacsora után D3-vitaminra lesz szükséged.
Pajzsmirigy-alulműködés és diéta – tartsd be az alapszabályokat!
- Minimalizáld a glutén bevitelt!
A pajzsmirigy betegséggel küzdőknél hatalmas százalékban fordul elő gluténérzékenység vagy cöliákia.
- Válogasd meg a tejtermékeket!
Ha pajzsmirigyünk rendellenesen működik, a gluténhoz hasonlóan az üzemi/nagyipari tejtermékek kerülése is ajánlott, még akkor is, ha nincs szó kimondott laktóz vagy kazein érzékenységről /allergiáról.
- Helyettesítsd a finomított cukrot és az egyszerű szénhidrátokat!
A túlzott cukor és a silány szénhidrát megzavarja az anyagcserét és a hormonháztartást, így a pajzsmirigy működését is.
- Táplálkozásod legyen rostban gazdag!
Pajzsmirigy-alulműködésben lassul az anyagcsere, így gyakoriak az emésztési problémák. Részben ezért is nagyon fontos a megfelelően rostos táplálkozás.
Mi a helyzet a goitrogénekkel?
Ez a kérdés bizony gyakran felmerül pajzsmirigy-alulműködés esetén. A goitrogének olyan anyagok, melyek rontják a pajzsmirigy működését!
A goitrogének nem tiltólistás ételek, de az biztos, hogy minimalizálni kell a mennyiségüket. Képezzék a változatos étrend részét, de ne essünk túlzásokba a fogyasztásukkal, és mindig készítsük elő őket: főzzük, süssük meg!
Ilyen goitrogén anyagokat leginkább a káposztafélék, a keresztes virágú növények tartalmaznak (pl. kínai kel, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, fodros kel, torma, kelkáposzta, karalábé, spenót, fehérrépa), de ide tartozik a glutén, szója, földimogyoró, eper.
További három fontos dolog a pajzsmirigy-alulműködés kezeléséhez
Ügyelj a folyadékbeviteledre!
A megfelelő hidratáltság elengedhetetlen az egész szervezetünk helyes működése szempontjából! Pajzsmirigy-alulműködés esetén a bőséges folyadékbevitel fontos az emésztőrendszer helyes működéséhez, de szerepe van a fáradtság és a rossz közérzet leküzdésében is.
Mozogj! Sétálj!
Az étrend mellett a mozgás kulcsfontosságú a pajzsmirigy-alulműködés terápiájában. Különösen az alacsony intenzitású mozgások segíthetnek abban, hogy minél előbb visszaszerezzük az egyensúlyt, és a kellemetlen tüneteket ellensúlyozzuk. Kezdésnek már akár napi 20 perc sétával is változást érhetünk el életminőségünkben. A cél természetesen az, hogy ezt a mennyiséget folyamatosan növeljük.
Lelki egyensúly
A pajzsmirigy-alulműködés kiváltó okai között ott a stressz, ezért a pajzsmirigy-alulműködés kezelése sem vezethet sikerre ennek a stressznek az ellensúlyozása nélkül. Meg kell találnunk azt a tevékenységet, ami segít visszaszerezni a lelki egyensúlyunkat (ez lehet a mozgás is, de lehet az alkotó tevékenység, meditáció stb.)
Összegzés
A pajzsmirigy-alulműködés olyan állapot, amelyben a pajzsmirigy nem, vagy nem megfelelően termel pajzsmirigyhormonokat. Ez befolyásolja az egész hormonális rendszerünket, a testsúlyunkat és a hangulatunkat is. A pajzsmirigy-alulműködés kiváltó okai között nagy szerepe van az életmódnak: a nem megfelelő, tápanyagokban szegény étrendnek, a mozgás hiányának, a stressznek. Éppen ezért először is az életmódunkon kell változtatni ahhoz, hogy visszaszerezhessük a pajzsmirigyünk - és így a szervezetünk egyensúlya - felett az irányítást. Tartsuk az előírt diétát, és egészítsük ki a pajzsmirigy egészségét támogató kiegészítőkkel! Mozduljunk meg, és foglalkozzunk a betegség lelki oldalával is!
Mielőbbi jobbulást kívánunk!