Áteresztő bél szindróma tünetei és kezelése
Segítség az áteresztő bél szindróma kezeléséhez
Tüneteinek általánossága miatt jellemzően lassan és nehezen derül ki, hogy az egészségünk az áteresztő bél szindróma miatt hever romokban. Olvasd el cikkünket, és ha akár csak a gyanú felmerült benned, hogy te is érintett lehetsz, azt javaslom mielőbb induljon meg az orvosi diagnosztizálás, a kezelés támogatásához és a mielőbbi javulás eléréséhez pedig a cikkben olvashatod a lehetséges és javasolt megoldásokat is.
Mi az az áteresztő bél szindróma?
Az áteresztő bél szindróma esetén a belek a védelmi funkciójukat nem tudják ellátni, így az immunrendszerünk alapját képző emésztőrendszer meggyengül. Úgy képzeld el, mint amikor egy várfal elkezd meggyengülni, és a katonákkal védett kapukon kívül, plusz nyílások keletkeznek rajta. Emiatt már nem csak a testünk helyes működéséhez szükséges tápanyagokat engedik a véráramba kerülni. Ez pedig azért igazán komoly gond az egészségünk számára, mert a belekből átszivárogva ártalmas mikrobák, méreganyagok, vírusok is könnyedén és nagyobb mértékben átjutnak és elkezdenek terjedni a szervezetünkben.
A kórokozók hódítására heves lokális immunreakciók érkeznek, amik a gyakorlatban gyulladásokként jelentkeznek. Ezek a gyulladások nem „csak” autoimmun betegségek okozói lehetnek, de az áteresztő bél szindróma változatos tünetei a diagnózis felállítását is megnehezítik.
Az áteresztő bél szindróma tünetei:
- hasi fájdalom
- diszkomfort érzés hastájékon
- puffadás
- böfögés
- gyakori szelek
- hasmenés
- túlzott gyomorsav termelődés
Ha nem figyelünk testünk jelzéseire, és kezeletlenül hagyjuk ezt a betegséget, akkor a tápanyagok elégtelen felszívódása miatt később még súlyosabb másodlagos tünetek jelentkezhetnek:
- az alultápláltság miatt elindul a fogyás
- izomgyengeség
- csontritkulás
- az immunrendszer további gyengülése
- vese- és májproblémák
- vérszegénység
- a hormonális rendszer felborulása súlyosbíthatja a helyzetet
Mindezek mellé a kezeletlen áteresztő bél szindróma tartós, krónikus bélgyulladást is okozhat.
Az áteresztő bél szindróma kialakulásának okai
- a beleket benépesítő mikrobiom egyensúlyának felborulása
- intenzív, gyakori és erős hasmenés
- tápanyag-felszívódási probléma (cöliákia, laktóz)
- bakteriális vagy egyéb gyulladások
- rossz táplálkozás: sok értéktelen szénhidrát, tartósítószerek, finomított ételek
- a számunkra ártalmas baktériumok túlszaporodása
- az immunrendszer alulműködése miatt károsodik a bélnyálkahártya
Az áteresztő bél szindróma kezelése és a mikrobiom egyensúly
Az áteresztő bél szindróma kiváltó okai között szerepel a mikrobiom egyensúlyának felborulása, ezért a kezelése során is az elsődleges feladat ennek az egyensúlynak a visszaszerzése.
A mikrobiom akkor van egyensúlyban, ha a benne élő hasznos baktériumok (probiotikumok) és kórokozó baktériumok (patogének) aránya 85%-15 %.
A Flórabiotikum probiotikummal és prebiotikus rosttal támogatja a bélmikrobiom egészségét. A probiotikum, Saccharomyces cerevisiae var. boulardii, olyan élő gomba probiotikum (ez az egyetlen, nem baktérium eredetű probiotikum), amelyet már több 100 klinikai vizsgálatban elemeztek!
A gomba probiotikum képes fellépni a kórokozók ellen: ragadós felszínével magához tapasztja a a patogén baktériumokat, illetve gombaölő vegyületek kibocsátásával a gombákat is hatástalanítja.
A fermentált guarbab prebiotikum ugyancsak több mint 100 publikált tanulmányban szerepelt már, a Monash Egyetem alacsony FODMAP tanúsítványával rendelkezik! Színesíti és sokasítja a mikrobiom probiotikumainak a mennyiségét, ezzel is hozzájárulva a vastagbél áteresztő képességének csökkentéséhez!
Itt a bélgyulladásokkal kapcsolatban olvashatsz bővebben a mikrobiom egyensúlyt támogató Flórabiotikumról. »
Az áteresztő bél szindróma kezelése és a béta-glükán
Az áteresztő bél szindrómához vezető folyamat beindításához az élelmiszereink mára alacsonnyá vált béta-glükán tartalma nagy mértékben hozzájárul. Béta-glükán szükségletünket a gombaölő szerek elterjedéséig a növényi táplálékainkon, legnagyobb mértékben a gabonákon élő gombafajok biztosították. Hiánya miatt megnövekszik a szervezetet érő növényi lektin terhelés. A lektin eredetileg a növények védekező anyaga, az emberi szervezetben gyulladásokat okozva károsítja a mikrobiomot. A béta-glükánok pótlása nemcsak ezt a folyamatot gátolja, hanem a hámsejtek kóros áteresztő képességét is csökkenti.
Amit korábban a bélgyulladás kezelésénél írtunk a béta-glükánról az áteresztő bél szindróma esetén is igaz »
Az áteresztő bél szindróma kezelése és a kollagén
A kollagén nélkülözhetetlen a bélnyálkahártya regenerációjához. A belek falait, rugalmas szöveteit azonban épp a kollagénben található aminosavak építik fel. Ezért elengedhetetlen fontosságú ilyenkor külsőleg pótolt kollagén (italkoncentrátum vagy ízesített italporok) segítségével támogatni a sérült belek regenerálódását.
A kollagén szerepéről is írtunk már kicsit bővebben a bélgyulladásokkal kapcsolatban »
Az áteresztő bél szindróma kezelése és a cink
A cink nélkülözhetetlen tápanyag az áteresztő bél szindróma kezelésében, mert aktívan segíti a bélnyálkahártya állapotának javulását. A cink hozzájárul a szivárgó belek károsodott hámsejtjeinek felépítéséhez, neki is köszönhető, hogy a bélrendszer újra képes lesz ellátni „védőpajzs” szerepét.
Amit a bélgyulladásoknál írtunk a cink szerepéről, az a szivárgó bél szindróma kezelésében is alkalmazható »
Cselekvési terv áteresztő bél szindróma esetén
- Indítsd a reggelt fermentált béta-glükánnal! A legjobb, ha prebiotikus rostot is fogyasztasz mellé! (a napi adag 5 gramm egy pohár vízben keverd el.)
- A Flórabiotikumból naponta 1 kapszulát vegyél be a nap bármely szakában.
- Ebéd közben bevehetsz egy cink tablettát.
- Támogasd meg a belek egészségét kollagénnel is! A Kollagén Facelift napi adagja 2x12,5 ml, lehetőleg étkezések után, önmagában vagy vízzel fogyasztva. Ha a Good Morning kollagént választod akkor 15,8 g port (1 púpozott mérőkanálnak megfelelő mennyiség) keverj el kb. 2-3 dl, meleg, de nem túl forró tejjel (amely lehet növényi is) vagy vízzel, és ezt idd meg a délelőtt folyamán. De dönthetsz a frissítő áfonyás kollagén mellett is. Ilyenkor napi 11,6 g port (1 csapott mérőkanálnak megfelelő mennyiség), a délutáni órákban, kb. 2-3 dl folyadékban (pl. víz, tej, növényi tej) elkeverve fogyassz el délután.
Ne feledd, hogy az áteresztő bél szindróma kezeléséhez kulcsfontosságú az étrend!
Az áteresztő bél szindróma esetén szakember által előírt, személyre szabott diétát kell követni. Fontos, hogy addig is, amíg eljutsz a biztos diagnózisig, vedd komolyan a meglévő tüneteket! Figyelj a tested jelzéseire! Mindenképp vezess étkezési naplót, ezzel rövid időn belül ki tudod szűrni azokat az összetevőket/ételeket, melyek panaszokat okoznak! Kerüld a nehezen emészthető, a félkész és előrecsomagolt ételeket, a laktózt és a glutént!
Segítsd elő gyógyulásodat minőségi, tápanyagokban gazdag étrenddel!