Hőségriadó! Figyelj oda a szívedre!
Erősítsd a szíved természetesen kánikula idején!
A nagy meleg még a teljesen egészséges szervezetet és az egészséges szívet is megviseli. A hőség azonban különösen veszélyes az idősebbekre, a nagyobb túlsúllyal és a szívproblémákkal élőkre. Nézzük meg, hogy mi ennek az oka, miért terheli meg a hőség jobban a szívet, és azt is, hogy milyen jelekből tudjuk időben felismerni, ha baj van.
Miért több hőségben a szív-és érrendszeri probléma?
Ha nagy a meleg, akkor a testünk „hűtő” üzemmódra áll át. Ezt hőleadással éri el, vagyis elkezd verejtékezni. A hőleadáshoz a bőr vérereinek ki kell tágulni, a szív pedig így több vért kell, hogy pumpáljon. Tehát a nagy meleg akár 2-4-szeresére is növelheti a szív munkáját, mint egy hűvösebb nap. Ez szaporább szívverést, azonban alacsonyabb vérnyomást eredményez.
A leeső vérnyomás nem tesz jót azoknak, akik egyébként is alacsony vérnyomással élnek, viszont azok számára is veszélyes, akiknek a vérnyomása egyébként magasabb, de gyógyszert szednek rá (célszerű lenne konzultálni az orvossal és átmenetileg módosítani a gyógyszeradagon). Az alacsony vérnyomás miatt általános gyengeséget, szédülést tapasztalhatunk.
TUDTAD? A hőségben megnő a szívinfarktus kockázata is, különösen azoknál, akik szívproblémával élnek. Ezt igazolja az az 1987 és 2014 között zajló kutatás, melyben 27.000 szívinfarktusos esetet vizsgáltak. (1)
Két további ok, amiért veszélyes a meleg az idősebbekre, a túlsúllyal és a szívproblémákkal élőkre:
- Ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot, gyorsan kiszáradhatunk, amely negatívan befolyásolja a szív működését. Ha pedig a verejtékezéssel veszített ionok nem kerülnek pótlásra, szívritmuszavar alakulhat ki.
- Bizonyos szívgyógyszerek (pl. béta-blokkolók, vízhajtók) érzékenyebbé tehetnek a hőre, felerősíthetik a hőségre adott reakciót, vagy éppen a szívverések számát csökkentik.
TUDTAD? 65 éve felett már lényegesen megváltozik a hőszabályozás működése (kevesebb verejtékezés, megváltozott zsírtárolás, ami befolyásolja a hőszabályozást), ezért könnyebben kaphatnak hűgutát!

Vészjósló jelek – ismerd fel időben, ha baj van!
- fejfájás, szédülés, gyengeség, hányinger
- gyors, gyenge pulzus
- kipirult, felhevült bőr
- zavarodottság
Mit tegyél? 6 megszívlelendő tanács:
- Fogyassz sok folyadékot – már csak a fokozott izzadás miatt is -, lehetőleg minél több vizet, és kerüld az alkoholt, koffeint! A folyadékbevitel érje el a 2-3 litert, melyet rendszeresen, kis adagokban, nagyjából 20 percenként vegyünk magunkhoz!
- Fogyassz könnyű ételeket, kerüld a nehéz, zsíros ételeket!
- Pótold a sóveszteséget, magnéziumot, elektrolitokat!
- Ha szükségesnek érzed, alkalmazz hideg vizes borogatást, most meg az arcodat, tartsd a csuklódat a hideg víz alá!
- A fizikai aktivitást igénylő feladatokat lehetőleg a hűvösebb órákra időzítsd, és akkor is csak óvatosan!
- Kerüld a gyors hőmérsékletváltozást is (pl. ha a klímás helyiségből kimegyünk a melegre, ez sokkal megterhelőbb, mintha végig melegben lettünk volna)!

7 természetes szíverősítő kánikula idejére
- kálium – Kálium hiányában gyakoribbak a szívritmuszavarok. Ásványi anyagként a verejtékezéssel távozik, ezért fontos, hogy pótoljuk.
- szelén - A szelén nélkülözhetetlen a szív egészségéhez! A szelén hatásaként emelkedik a jó koleszterinszint, valamint a szelén hozzájárul az elhízás csökkentéséhez is, ez pedig két fontos faktor a megfelelő szívműködéshez. Ráadásul a szelén az erek karbantartásához is hozzájárul és csökkenti a gyulladásokat, így hatásaként csökken a szívroham kockázata is.
- magnézium – A távozó ásványi anyagok között a magnézium is ott van, amelyet pótolni kell, hiányában ugyanis felborul az ásványi anyag egyensúly.
- fekete fokhagyma – A fokhagyma kénes hatóanyagai támogatják a szív egészségét, ellazítják az artériákat.
- Omega3 – Az Omega zsírsavak elengedhetetlenek a normál vérnyomás fenntartásához.
- galagonya – A legjobb szívvédő gyógynövény, növeli a szívizom teherbírását és nyugtatja a szívet.
- Q10 – Az egyik legfontosabb szíverősítő. A Q10-nek köszönhetően ver a szív több, mint tízezret naponta.

Figyelem! A szívproblémák, szívbetegségek mindig orvosi kompetenciák. Amennyiben pedig orvosi kezelés alatt állunk az étrend-kiegészítők fogyasztását is orvosunkkal kell megbeszélni, ugyanis szükség lehet a gyógyszeradagolás felülvizsgálatára.