Nagyobb teljesítmény kalcium-biszglicináttal!
Kalcium-biszglicinát
A kalcium-biszglicinát 181,8%-kal jobban hasznosul, mint más kalcium formák, például a leggyakrabban használt kalcium-citrát. A kalcium szükséges a csontok, az izmok, a fogak egészségéhez, az idegek közötti kommunikációhoz, a szívverés szabályozásához, a véralvadáshoz, emésztőenzimek és hormonok termeléshez, de még az ideális testsúly fenntartásához is.
Nagyobb teljesítmény kalcium-biszglicnáttal!
Átlagosan 8-10 évente a teljes csontállományunk kicserélődik, melynek egyik fő építőanyaga a kalcium, ezért minden korban fontos a megfelelő kalciumbevitel.
- A kalcium elengedhetetlen sejtjeink egészséghez, a jobb teljesítményhez, lehetővé teszi az aktív mozgást és magát az életet.
- A csontok a szervezet legnagyobb kalciumraktárai, a kalcium biztosítja a csontsűrűséget és a csontok erejét.
- A csontok nagy szilárdságú, egyben csontszövetből felépülő rugalmas szervek, ami helyet ad a vérképzésnek is.
- A kalcium ezen felül nélkülözhetetlen az izmok, az idegrendszer, a keringési rendszer és a szív egészséges működéséhez és energia szintjéhez.
- A kalcium közvetíti az erek összehúzódását és tágulását, az izomösszehúzódást és izomműködést (a szívizomért is), a véralvadást, az idegátvitelt, az emésztőenzimek és a hormonok kiválasztását.
13 tünet, ami kalciumhiányra utal
- Csontritkulás, alacsony csontsűrűség
- Idősebb korban gyakoribb csonttörés és elesések
- Fogszuvasodás, sárga fogak, fogfájás és ínyproblémák
- Izomfájdalmak, gyakori izomgörcsök, hátfájás, arcizomgörcs
- Mozgásbeszűkülés, rugalmatlan csont- és ízületi tevékenység
- Karok, ujjak, lábak, ajkak vagy nyelv zsibbadása
- Szívizomprobléma, szívritmuszavar
- Ingadozó vagy magas vérnyomás
- Rossz hangulat, romló mentális egészség
- Erős fáradtság és gyengeségérzet
- Álmatlanság (a kalcium segít a mélyebb alvásban!)
- Száraz bőr, töredező és fénytelen körmök
- Hajvékonyodás, hajtöredezés, foltos hajhullás
Sav-bázis egyensúly és kalcium
A túlsavasodást a csontritkulás elsődleges okai között említik. A nyugati étrend és életmód rengeteg savat termelnek, melynek ellensúlyozásához kalcium szükséges. A kalcium az egyik legfontosabb savlekötő, bázikus ásvány (savlekötőkben is megtalálható).
- A szervezet kalcium állományának nagy része a csontokban és a fogakban raktározódik; a kalcium biztosítja a csontok, fogak szerkezetét és szilárdságát. Amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű kalcium a sav-bázis egyensúlyának visszaállításához, az a szervezetet arra kényszeríti, hogy a savak közömbösítésére a csontozatból és a fogakból vonjon el kalciumot, melynek eredménye csontritkulás és fogszuvasodás lesz.
- Az idegeknek és az érfalnak is van kalciumtartalma, a szervezet innen is kivonhat kalciumot, és ennek idegfájdalmak, ideggyulladás, izomgörcsök, szívizompanaszok, illetve érkárosodás, vénás panaszok lehetnek a következményei.
Anatur Tipp: További bázisképző ásványok: magnézium, kálium, szelén és cink.
Pihentető alvás és kalcium
A kalcium egyrészt segít a szervezetnek a triptofánból melatonint előállítani. Másrészt a kalcium részese a cirkadián ritmusnak, a kalciumszint a legmélyebb alvási szakaszban, a REM fázisban a legmagasabb a szervezetben.
- Az alacsony kalciumszint gátolja az idegimpulzusokat és ha ez sokáig fennáll akkor éjszaka felébredünk és/vagy csak 3-4 órát alszunk, később megjelenik az úgynevezett kalciumhiányos álmatlanság.
Anatur Tipp: A pihentető mély alvás érdekében este lefekvés előtt 1 órával fogyaszd együtt a kalcium-biszglicinátot, magnézium-biszglicináttal és glicinnel.
Kalcium és szívritmuszavar
A szívizomsejtben található kalcium alapvető a jó szívműködéshez és vérnyomás normalizálásához a szisztolés és diasztolés vérnyomás értékek szabályozásával, a szív elektromos ingerületeinek támogatásával és a vénákban és artériákban található simaizomszövetek ellazításával.
- A kalcium biztosítja az idegsejtek közötti kommunikációt, a véralvadást és az izmok, köztük a szívizomzat összehúzódását. Ha alacsony a kalciumszint az hatással lesz a szívizomműködésre és hozzájárul a szívritmuszavarok kialakulásához.
Anatur Tipp: A szív és vérnyomás egészségéhez más elektrolitok is hozzájárulnak, mint a kálium és magnézium.
Vastagbélrák prevenció és kalcium
Kutatások azt találták, hogy a kalciumnak szerepe van a vastagbélrák kockázatának megelőzésében. A kalcium a vastagbél hámsejtekben csökkenti a gyulladásos válaszokat és közömbösíti a szabad epesavakat és irritáló hatásaiakat a vastagbél falán. Forrás: (1)
Érdekesség: A kalciumhiány refluxot és gyomorfekélyt okozhat, mert megnöveli a gyomorsav mennyiségét és ezáltal a gyomornyálkahártya károsodását.
Testsúlycsökkentés és kalcium
Már 2003-ban felfedték, hogy az alacsony kalcium státusz magasabb koleszterinszinttel falánksággal és zsírfelhalmozódással párosul, különösen a derék és csípőzónán.
Ez azzal magyarázható, hogy a kalcium segít megkötni az emésztőrendszerben lévő zsírokat és segíti a kiválasztásukat, továbbá szerepet játszik hormonok és a különböző enzimek termelésében.
- A falánkság oka, hogy az agy a táplálékfelvétel ösztönzésével, túlevéssel próbálja elérni, hogy a szervezet elegendő mennyiséghez jusson kalciumból.
Érdekesség: A kalciumszint különösen alacsony menopauza alatt és után - mivel az ösztrogének csökkenése növeli a kalcium kiválasztást -, így sokkal gyakoribb az elhízás veszélye is (a csontritkulás mellett).
Csontritkulás (osteoporosis) és kalcium
Az osteoporosis szó "porózus csontokat" jelent, ami pontosan leírja a helyzetet. A csontritkulás eredete sokszor a gyermekkorig nyúlik vissza és hátterében a mozgásszegény életmód és az alacsony folyadék-illetve tápanyag felvétel áll. Ha ki sem alakulhatott az optimális csontsűrűség gyermekkorban, akkor nem képződhettek megfelelő tartalékok sem.
A csontritkulás rendkívül alattomos betegség, mert mire a tünetek zavaróvá válnak már a csonttömeg egy harmadát elveszítettük.
A csontritkulásnak leginkább kitett személyek a menopauza alatti és utáni nők (az ösztrogének csökkenése gátolja a vérből a kalcium eljutását a csontokba és nagyobb a kalcium kiválasztás is), a savas táplálkozás és életmód (hosszú távon a mellékvesék és a mellékpajzsmirigy működését is negatívan befolyásolja), a fogyókúrázók (nem jutnak elég kalciumhoz), a hashajtókkal élők (kimossák a kalciumot) és a vékonybél betegségekkel élők (IBS, SIBO gátolja a kalcium felszívódást).
A tünetek, melyek a csontritkulásról árulkodnak:
- gyakori csonttörések (főképp csukló és combnyak)
- megváltozott testtartás, mint a görbe hát és az előretolt has
- gyakori hátfájás
- később a testmagasság csökkenése
Mi segít még a kalcium mellett a csontritkulás megfékezésében?
A kalcium-biszglicinát és a D-vitamin mellett segítenek az alábbi tápanyagok:
Kollagén vagy glicin (vegán kollagén)
Omega3 zsírsavak
Magnézium-biszglicinát
Cink-biszglicinát
C-vitamin
+ kiegészítők MENOPAUSA ALATT ÉS UTÁN
Vajsav (az ösztrogén csökkenése egyenes arányban áll a bélmikrobióta diverzitásával, ami tovább növeli a csontvesztést és a kalcium egyensúlytalanságot, továbbá a vajsav fontos tényező a mellékpajzsmirigy hormon által serkentett csontképződésben)
Gamma-linolénsav (gyulladáscsökkentő, kortizol csökkentő, pajzsmirigy egészségét támogató, természetes hormonrendező Omega zsírsav)
Anatur tipp: Csontritkulásnál este lefekvés előtt mindenképp vegyünk be kalciumot, mert a kalcium a csontforgalom cirkadián ritmus része (csontlebontás (osteoblastok) és csontépülés, osteoclastok (RES elem)).
Mire jó még a kalcium?
- Mivel sejtszinten a kalciumionok kulcsfontosságú jelzőmolekulák és minden fontos sejtfunkcióban részt vesznek (sejtnövekedés, differenciálódás, metabolizmus, génexpresszió), a kalciummal kapcsolatos zavarok sokféle betegségben megjelennek.
- Metabolikus szinten kálciumionok szükségesek a hasnyálmirigynek, hogy inzulint és glükagont válasszon ki, ezek a hormonok szabályozzák a metabolikus válaszreakciókat a célszövetekben, például a glikogén lebontását, a lipid bioszintézist és az ATP termelődést kálciumion-függő módon.
Mennyi kalciumra van szükség naponta?
A gyermekeknek a legtöbb kalciumra a kalciumfelszívódás és csontfejlődés legintenzívebb szakaszában van szükség 9 és 20 év között (1300 mg) és leginkább a serdülőkorban (1500 mg), az 50 feletti nők esetében a menopauza előtt (1200 mg) és után (1500 mg), a várandós és szoptató nők (1300 mg), a 70 feletti nők és férfiak (1200 mg), illetve a sportolók kalciumigénye (1500-2000 mg) fokozottabban jelentkezik.
Ha gyermekek nem jutnak megfelelő mennyiségű kalciumhoz az végzetes a felnőttkorra nézve, mert 20 év után a csontszövet már nem épül tovább, csak cserélődik, majd folyamatosan fogy.
Kalcium túladagolás?
Meglehetősen ritka a nyugati társadalmakban. A magyar lakosság kalciumbevitele már 2019-ben sem érte el a napi ajánlott mennyiséget és ez leginkább a savas életmód számlájára íratható.
A tejtermékekből és a dúsított élelmiszerekből származó kalcium felszívódása csupán körülbelül 25-30%.
Az sem segít, hogy a gyomor és bélrendszeri zavarok száma folyamatosan nőtt az elmúlt 10 évben, egyre több a laktózérzékenység és a tejfehérje allergia, ami szintén csökkenti az étrendi kalciumfelvételt. A mellékpajzsmirigy csökkent működése is okozhat kalciumhiányt, mert a parathormon szabályozza a vér kalcium szintjét.
Mitől függ a kalcium felszívódása? Itt a 3 ok!
1. A KALCIUM VEGYÜLET FORMÁJÁTÓL
Nem mindegy milyen kalcium formát választunk!
A kalcium-biszglicinát 181,8%-kal jobban hasznosul, mint más kalcium vegyületi formák. A kalcium-biszglicinát alacsony molekulatömegének köszönhetően gyorsan halad át a bélfalon és nem kapcsolódik össze egyéb gátló élelmiszer összetevőkkel, mint a fitátok vagy oxalátok. Ezt azt jelenti, hogy ez a kalcium forma nem okoz oxalát típusú veseköveket és nem okoz kalcium lerakódásokat sem az erek falán.
2. A KALCIUMOT TÁMOGATÓ TÁPANYAGOKTÓL
A kalcium felszívódásra és biohasznosulásra ható tápanyagok!
A kalcium-biszglicinát bélrendszeri felszívódását tovább segíti a D-vitamin, majd fenntartja a megfelelő kalciumszintet a vérben, csökkenti a vese kalcium kiválasztását, és szabályozza a csont metabolizmust. A 9 világszabadalommal rendelkező BioPerine® (fekete bors kivonat), szintén segíti a kalcium vékonybélből való felszívódását, de biohasznosulását is, mivel a kalciumot aktív szállítással viszi el a vérből a csontsejtekig.
3. A KALCIUM NAPI DÓZISÁTÓL
Nem szabad nagy dózisú kalcium kiegészítőt választani!
A kalciumbevitel és a felszívódás között, bizonyítottan fordított összefüggés áll fenn. A kalcium kisebb dózisai jobban hasznosulnak, mint ha egyszerre nagy dózisú kalciumot fogyasztanánk. A kalciumot mindig kis dózisban, ideálisan 150-300 mg/nap adjunk az étrendhez és ha szükséges, akkor ismételjük meg a nap folyamán az adagolást még egyszer (pl. csontritkulás) 2 x 300 mg. Kalciumot soha ne fogyasszunk önmagában, felszívódása nem történik meg D-vitamin nélkül.
A kalcium-biszglicinát vegyületforma előnyei
- STABIL VEGYÜLETI FORMA - nem lép interakcióba étrendi felszívódást gátló anyagokkal, mint fitátok, oxalátok vagy vas (nem okoz lerakódást, veseköveket, vashiányt)
- KIVÁLÓ FELSZÍVÓDÁS - Alacsony molekulatömegű, ami elkerüli az emésztési folyamatokat a felszívódás előtt és segíti, hogy gyorsan áthalad a bélfalon
- MAGAS BIOHASZNOSULÁS – felszívódást követően nagyobb mennyiség éri el a célállomás sejtjeit, a csontsejteket
- JÓL TOLERÁLHATÓ - nem okoz gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat, mint egyéb kalcium formák (pl.: gázképződés, puffadás, székrekedés)
- MEGNÖVELT BIZTONSÁG - vízben jól oldódik, a gyomor savas közegében is pH stabil (felszívódása nem igényel savas környezetet). Már 3 éves kortól fogyasztható, biztonságosan, hosszú távon alkalmazható
A kalcium napi szükséglete gyermekek és felnőttek esetében
1-3 év között |
700 mg |
4-8 év között |
1000 mg |
9-20 év között (A kalciumfelszívódás és csontfejlődés legintenzívebb szakasza) |
1300 mg |
21-50 év között |
1000 mg |
51-70 év közötti férfiak |
1000 mg |
51-70 év közötti nők |
1200 mg |
70 feletti nők/férfiak |
1200mg |
Várandós és szoptató nők |
1300 mg |
Menopauza után nők |
1500 mg |
Aktív sportolók |
1500 – 2000 mg |