Digitális szemfáradtság és a kék fény
Szemegészség és a számítógépes látás szindróma
Neked mennyi a képernyőidőd? A számítógépes látás szindróma (másik nevén digitális szemfáradtság), egy olyan tünetegyüttes neve, ami szemfáradtságot, szemszárazságot, homályos látást, szemeink korai öregedését, fejfájást, nyak- és vállfájdalmat idéz elő. A kiváltó ok, a digitális eszközeink előtt eltöltött magas óraszám (számítógép, táblagép, okostelefon, e-book olvasó, tv), melyhez szemeink nem igazán tudtak ilyen rövid idő alatt kellőképp alkalmazkodni.
Szemeink és a távolba nézés
Régen sokkal többet kellett a távolba néznünk, mert ez nélkülözhetetlen volt a természetben való biztonságos tartózkodáshoz. A távolba nézéshez a szemünkben lévő szemlencsének laposabbnak kell lennie, amit szemeink belsejében lévő apró izmok segítségével tudunk megtenni. A laposabb lencse kisebb mértékben töri meg a fényt, ezért a messzebb lévő képet tisztán látjuk. A távolra nézés közben szemeink tehát ellazulnak és ami még fontos, hogy kevés energiát igényelnek.
Digitális szemfáradtság
A szünet nélküli számítógép vagy telefon használat közelre látásához azonban nagyobb energia és nagyobb törőerő kell. Így amikor digitális eszközeink előtt fókuszálunk a szemlencsék domborúbbá válnak, hogy jobban megtörjék a fényt. Ilyenkor a szemekben a kis sugárizmok összehúzódnak, vagyis megrövidülnek, hogy domborúbbá tegyék a lencsét. A ma embere 10-13 órás képernyő idővel is rendelkezik.
Szemeink öregedése természetes
Valójában ahogy öregszünk a szemlencse rugalmassága egyre inkább csökken és ez egy természetes folyamat. Ugyanakkor a digitális eszközeink előtt eltöltött idő miatt, szemeink természetes öregedési folyamata egyre fiatalabb korban indul el, és sokkal gyorsabb a romlás mértéke is, mint régen. Ezt tapasztalható akkor, amikor a közeli betűkre való fókuszálás képessége csökken. Ilyenkor ahhoz, hogy például el tudjuk olvasni egy termék címkéjét távolabb kell nyújtanunk kezeinket.
Ez ellen természetesen tudunk tenni, például azzal, hogy a nap folyamán váltogatjuk a közelre és távolra történő nézést, hogy a szemlencse egyszer laposabbá, egyszer domborúbbá váljon, ami megőrzi a lencse rugalmasságát.
Nincs pislogás, csak merev nézés órákon át
A számítógép képernyőjére való fókuszálás érdekében a szem egész napon keresztüli mozdulatlanul tartásában részt vevő izmok közül a folyamatosan összehúzott állapotban lévők egy idő után megrövidülnek, a folyamatosan nyújtott állapotban tartottak pedig megnyúlnak, ami szó szerint megváltoztathatja a szemgolyó alakját, negatívan befolyásolva látásunkat.
Közelre nézéskor (pl. számítógép képernyője) a természetes pislogás gyakorisága lecsökken. Ez amiatt van, mert ilyenkor erősen koncentrálsz arra, amit nézel, és akármennyire is rövid időre, de a pislogás ezt megszakítaná és megzavarná.
Az emberek percenként átlagosan 15-ször pislognak, ami a rendszeresen képernyő előtt dolgozók esetében akár percenként 5-re is lecsökkenhet.
Digitális eszközök és kék fény
A képernyő idők okozta merev nézés azonban nem csak a lencséket károsítják. A digitális eszközöknek órákon keresztül való nézésekor rövid hullámhosszúságú kék fénynek is ki vagyunk téve, ami szintén károsítja szemeinket. És ez még jobban felerősödik, ha a digitális eszközök használata közben gyenge a környezeti megvilágítás, mert az több kék fény bejutását teszi lehetővé. A kék fény a makula, azaz az éleslátás helyét, a sárgafoltot károsítja, ahol oxidációs stresszt idéz elő.
A kék fény csökkentheti a kontrasztot, ami homályos és kettős látást, fejfájást és fényérzékenységet okozhat és felgyorsítja szemeink öregedését. Ráadásul a digitális eszközök lefekvéshez közeli használatából eredő kék fény, az alváshoz nélkülözhetetlen melatonin hormon termelődését is ellehetetleníti, ami alvászavarokat idéz elő.
Digitális szemfáradtság és kék fénynek való kitettség esetén, növeld a lutein szinted!
A kék fény és a digitális szemfáradtság ellen a legfontosabb lépés a makula pigmentsűrűségének megőrzése. Ebben segít a lutein napi szintű pótlása.
A lutein egy olyan karotinoid, amit kizárólag szemeink sárgafoltjában, az éleslátás helyén találunk meg nagy mennyiségben. A lutein bevitele jelentősen javítja a makuláris pigmentsűrűséget és a látás tisztaságát. Egy magas minőségű lutein a vérből közvetlenül a sárgafoltban szívódik fel és megnöveli két másik fontos makulapigment; a zeaxantin és a mezo-zeaxantin plazma szintjét is, a makula védelmére.
»»» Nézd meg a lutein legjobban hasznosuló formáját ide kattintva!
Tudtad, hogy….?
1. Szemeink belsejében egy melanin nevű pigment található, ami ugyanazon pigment, ami bőrünk és hajunk színét is adja
A melanin jelenti a természet egyik megoldását a káros fény problémájára. A fekete vagy barna szemű egyének szemében ebből a napsugarak káros hatását blokkoló anyagból több található, míg a kék, zöld vagy mogyoróbarna szín esetében ez kevesebb. Az utóbbi 3 valamelyikével rendelkezők így jobban ki vannak téve a napfény károsító hatásának, ha nem viselnek napszemüveget erős fényviszonyok között.
Negyvenéves korunkra szemünk eredeti melanin tartalmának kb. 15%-a, ötvenéves korunkra pedig 25%-a elvész.
A lutein sárga színű pigment anyag a makulában, ami úgy védi a szemeinket a szabad gyökök, kék fény és UV káros hatásaival szemben, mint egy belső napszemüveg. Ha kék, zöld vagy mogyoróbarna a szemed színe, akkor kevesebb a természetes pigment a szemedben, így még több luteinre van szükséged.
2. Valójában nem a szemeinkkel, hanem az agyunkkal látunk. Ha az agyunk nem fordítaná meg a képet, fejjel lefelé látnánk a világot.
A szemeid valójában agyad két darabkája, melyek a fejlődés során csak kitolódtak az agykoponyádból, tehát nem csak összeköttetésben állnak az aggyal (mindkét szemünket több, mint 1 millió ideg köti össze vele), hanem ők maguk is annak részei.
Amikor megnézünk egy virágot, a virágról visszaverődő fényt szemeink a szemlencsén keresztül a retinára gyűjtik, majd a látóidegen keresztül továbbítják a képet az agynak, ahol a feldolgozás valójában megtörténik. A szem hátsó felszínén lévő retinát elérő kép fejjel lefelé áll, amit az agy fordít vissza. Az agy értékeli és értelmezi, majd kialakítja azt a képet, amit végül látunk. Bár nagyon ritka betegség, Szerbiában él egy nő, aki fejjel lefelé látja a világot, mert agya nem fordítja vissza a képet arról, amit lát.
A retina nagy mennyiségű szelént tartalmaz, így alacsony szintje károsító hatással van rá. A lutein a vérből kifejezetten a retina egyik nevezetes pontjába, a sárgafoltba szívódik fel.
»»» Még több információ a luteinről és a szem további vitaminjairól, ide kattintva.