10 dolog, amire jó a kálium
Káliumpótlás természetesen - Szerves TRI-KÁLIUM MÁTRIX tabletta
3 féle szerves kálium (kálium-glükonát, kálium-malát és kálium-citrát) egy tablettában. A kálium szükséges a sav-bázis egyensúlyhoz, csökkenti a magas vérnyomást, az izomgörcsöket és a stroke kockázatát. Védi a szívet, erősíti az idegrendszert, és javítja az izomerőt.
10 dolog, amire jó a kálium
- csökkenti a magas vérnyomást
- csökkenti a stroke kockázatát
- semlegesíti a savakat
- védi a csontok kalcium tartalmát
- oxigénhez segíti az agyat
- hatékony stresszoldó
- biztosítja a szív egészségét
- támogatja a vesék megfelelő működését
- csökkenti az izomgörcsöket (PMS-görcsök esetén is)
- és javítja az izomerőt
Tudtad a káliumról, hogy…?
A kálium a harmadik leggyakoribb ásványi anyag a szervezetben, amit egy felnőtt szervezet 3500-4000mg mennyiségben igényel naponta. Ennek 90%-át egy teljesen egészséges ember, kiegyensúlyozott vegyes étrend mellett, fel is veszi. A kálium pótlás szükségessége mégis azért vált gyakoribbá, mert folyamatosan nő az emésztőrendszeri panaszokkal, a vesepanaszokkal és a krónikus stresszel élők száma, ami jelentős káliumveszteséggel párosul. A káliumszintet a magas sófogyasztás, az alkoholizmus, az alacsony zöldség és gyümölcsfogyasztás, az éhezéses diéták, a hasmenés és bizonyos gyógyszerek tovább csökkentik, így jelenik meg a magas vérnyomás, a szívritmuszavar és az izomgyengeség.
A káliumról bővebben
Az alacsony káliumbevitel egyik legnagyobb problémája, hogy a szervezet sem képes semlegesíteni a savakat, hiszen a kálium szabályozza a sav-bázis egyensúlyt a test megfelelő pH-értékének fenntartása érdekében. A kálium védi a csontok kalcium tartalmát, oxigénhez segíti az agyat, létfontosságú az egészséges vérnyomás értékekhez, hatékony stresszoldó és biztosítja a szív és az izomszövet megfelelő működését, a vesék a vérszűrő funkcióját. A kálium csökkenti az izomgörcsöket (PMS-görcsöket is) és javítja az izomerőt.
• A kálium bizonyítottan csökkenti a magas vérnyomást és a stroke kockázatát. A legtöbb szívritmuszavar hátterében kálium hiány áll és a káliumszint akár perces változásai is összefüggésbe hozhatók a lassú vagy gyors pulzusszám nagyobb kockázatával, ami tovább növelheti a szívproblémák kockázatát.
• A kálium segít megelőzni a veseköveket, ami gyakoribb azoknál, akiknek szervezete savas. A kálium csökkenti a savak mennyiségét, szabályozza a sav-bázis egyensúlyt és ezzel gátolja a vesekövek képződését.
• A kálium részt vesz a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásban, a gyomornedv termelődésben és enzimműködéseket befolyásol.
• A kálium elengedhetetlen tápanyag a test folyadék és ásványi anyag egyensúlyának fenntartásához.
Hogyan segíti elő a kálium a vérnyomás csökkentését?
A kálium azzal járul hozzá a vérnyomáscsökkentéshez, hogy ellensúlyozza a só, illetve a savak negatív hatását. A vesék azzal hatnak a vérnyomásra, hogy szabályozzák a testünkben tárolt folyadék mennyiségét.
Minél több a folyadék, annál magasabb a vérnyomás. A vesék megszűrik a vért és kivonják belőle a felesleges folyadékot, amely aztán a hólyagban gyűlik össze, mint vizelet. Ehhez a folyamathoz a nátrium és a kálium kényes egyensúlyának meglétére van szükség; a folyadék a sejtfalon keresztül a vérkeringésbe, majd a hólyagba vezető csatornába kerül.
A savasodás vagy a sófogyasztás növeli a vér nátriumszintjét, megbontja a kényes egyensúlyt, és ez által rontja a vese vizeletkiválasztó képességét. Ha növekszik szervezetünk káliumszintje újra helyreállhat a kényes egyensúly. Ezáltal a vesék hatékonyabban tudnak működni - és a vérnyomás visszatérhet a normál értékekhez.
Tudtad? A magasvérnyomás diéta hatásait, nem csak kálium, de a kalcium és a magnézium kiegészítés is segíti.
Alacsony káliumszint
Az alacsony káliumszint gyakori és tüneteket is eredményez, mint:
- magas vérnyomás
- vesekőre való hajlam
- fáradtság, alvászavar
- gyenge koncentráció és memória
- izomgyengeség és görcsök
Az alacsony káliumszint bizonyítottan összefüggésben áll a magas vérnyomással a szívritmus zavarokkal, a koszorúér és érrendszeri betegségek rizikójával és a stroke kockázatával.
Káliumhiányt előidéző okok
- bizonyos gyógyszerek, pl. vízhajtók, fogamzásgátlók
- emésztőrendszeri gyulladások, pl. Crohn betegség
- vese és mellékvese betegségek (krónikus stressz)
- nehéz fizikai munkát végzők és sportolók (több káliumot igényelnek)
- alkoholizmus, dohányosok, alkohol- és drogfogyasztók
- alacsony kalóriatartalmú diéták, alacsony zöldség és gyümölcsfogyasztás
- hashajtók használata, vagy hasmenés
- túlzott sófogyasztás
- testmozgás hiánya, elhízás
Hacsak a gyártó nem rendelkezik másképpen, az étrendkiegészítőket általában véve lehet egy kúrán belül alkalmazni. Ez igaz az általad felsoroltakra is. Arra ügyelj, hogy ne egyszerre vegyél be mindent, hanem a nap folyamán elosztva, a napirended és a termékleírásokban lévő szedési útmutató szerint. A kúraidő minimum 60 nap, maximum 120 nap legyen, utána érdemes egy hónap szünetet tartani.
Sok sikert kívánok a kúrádhoz!
Üdvözlettel:
Somogyi Rita