Mire jó a folát? 5 terület, ahol segít a folát!
Vegán, bioaktív folát, világszabadalommal!
Ha alacsony a szervezet folátszintje megjelenik a krónikus fáradtság, a depresszió, gyakrabban betegszünk és fertőződünk meg. A folát serkenti a tanulásért és memóriáért felelős agyterületet, boldogsághormonokat termel, amivel javítja a hangulatot, ezért örömvitaminnak is hívják. Nélkülözhetetlen vitamin női meddőségnél, a férfiak termékenységéhez, és a babák egészséges fejlődéséhez.
Mire jó a folát? 5 terület, ahol segít a folát!
Immuntámogatás
A folát támogatja az immunrendszer egészségét és csökkenti a fertőzéseket. Elősegíti az egészséges vörösvértestek képződését, hiánya megaloblasztos vérszegénységet okoz.
Hangulatjavítás
A folát szerotonin és a dopamin nevű boldogsághormonokat termel, ezért örömvitaminnak is hívják. Fontos kiegészítő depresszió és ingerlékenység esetén.
Férfi – női meddőség
A legfontosabb vitamin női meddőség, a férfiak terméketlensége, és az egészséges babák fejlődése szempontjából.
Érelmeszesedés
Folát szükséges a magas homocisztein szint csökkentéséhez, az érelmeszesedés, szívroham, mélyvénás trombózis és a stroke megelőzéséhez.
Memória
A folát növeli a tanulási képességet, javítja a memóriát és részt vesz a demencia megelőzésében.
Folsav vagy folát?
Szervezetünk az ételekben található folsavat – foláttá, a folsav bioaktív formájává alakítja, hogy hasznosítani tudja. Sajnos az átalakítás csak az emberek felénél megy végbe, mert a magyar lakosság 56%-a érintett az MTHFR génmutációban, ami a folsav-folát átalakítását katalizáló enzim működését szabályozza.
Ez azért nagy probléma, mert ha nem történik meg a folsav-folát átalakítás, akkor a rossz folsavszint fokozott rákkockázathoz kapcsolódik és bizonyítottan megnöveli az érelmeszesedés, a szívroham, a trombózis és agyvérzés kockázatát!
Világszabalommal védett Quatrefolic® folát
A világszabadalommal védett, legújabb 4. generációs Quatrefolic® folát hatékonyan normalizálja a folátmennyiséget azoknál is, akik sajátos genetikájuk miatt nem termelnek megfelelő mennyiségű vagy hatékony MTHFR (metiléntetrahidrofolát-reduktáz) enzimet.
7 ok a folát fogyasztás mellett!
1. Babatervezés - terhesség - szoptatás
A nőknek a terhesség alatt akár 10 -szer több folsavra van szükségük a baba fejlődéséhez.
A folát a legfontosabb vitamin ahhoz, hogy egy baba megfoganjon, egészségesen szülessen és születést követően egészségesen fejlődjön (velőcső záródási rendellenesség, Down-szindróma kockázati faktor, növekedés…)
A folát segíti a fogantatást, csökkenti a spontán vetélés és koraszülés kockázatát, nélkülözhetetlen a sejtosztódáshoz, a hibátlan DNS-hez, megelőzi a különböző típusú fejlődési problémákat és szívbetegségeket.
2. A férfiak terméketlensége
A spermában mért folátszint kapcsolatba hozható a spermaszámmal és a spermák egészségével. Az alacsony folátszint a spermában kapcsolatban áll a sperma DNS-ének rossz stabilitásával.
3. Szív és érrendszer egészsége
A folátot a szervezet az erek fenntartására és javítására használja fel. A vér magas homocisztein szintje egyenlő az alacsony folsav szinttel és plakkokat eredményez az erek falán, ami érelmeszesedést okoz.
Amikor magas a vér homocisztein szintje (a metionin nevű aminosav bomlásából keletkezik, amit főként húsokkal hüvelyesekkel veszünk magunkhoz), az előre jelzi (igazolt rizikófaktor) a szívroham, a mélyvénás trombózis és a stroke kockázatát! A folát csökkenti a homocisztein szintet.
4. Agyi funkciók - feledékenység - demencia
A folát a tanulásért és memóriáért felelős agyterületet serkenti, védi az agyi funkciókat, és segít megelőzni a demenciát. Epidemiológiai és esettanulmányok bizonyították, hogy a vér alacsony folát koncentrációja összefüggésben áll a kognitív funkciók romlásával, demenciával és Alzheimer-kórral.
A folsavhiány összefüggésbe hozható a homocisztein szint emelkedésével, agyi ereket érintő és neurológiai betegségekkel, hangulatzavarokkal.
5. Álmatlanság - ingerlékenység – depresszió
A folát szerotonin és a dopamin nevű boldogsághormonokat termel, ezért örömvitaminnak is hívják.
Megfigyelhető az öregedés során a folátszint csökkenése a gerincvelői folyadékban (CSF) és bizonyítékok vannak arra, hogy a folátmennyiség kapcsolatban áll a mentális funkciókkal, főleg a depresszióval. A foláthiány hozzájárul a depresszióhoz, ezért a folát táplálékkiegészítés hasznos kiegészítő depressziós betegeknél.
6. Májegészség - gyomor, a bél és a száj nyálkahártyák
A folát segíti a glutation és a metionin optimális szintjének fenntartását, ezek májméregtelenítő, májsejt regeneráló antioxidánsok, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal.
A folát gondosokodik a gyomor, a bél és a száj nyálkahártyák egészségéről, hiánya szájfekélyek, gyomorfekélyek előidézője lehet és hasmenéssel párosulhat. A vékonybél nyálkahártyájában gyors a sejtosztódás és normális működéshez alapvető feltétel a magas folátszint.
7. Megaloblasztos vérszegénység
A folsav elősegíti az egészséges vörösvértestek képződését, amelyek oxigént szállítanak a testben. Ha nincs elegendő folsav, a szervezet abnormálisan nagy vörösvérsejteket tud előállítani, amelyek nem működnek megfelelően, deformáltak és termelődési rátájuk és élettartamuk is csökken.
Ez foláthiányos vérszegénységet okoz, ami fáradtságot és egyéb tüneteket okozhat. A folsav segít egészséges vörösvérsejtek létrehozásában és javítja vagy megelőzi a vérszegénység tüneteit.
TUDTAD a folátról, hogy…?
A folsav-foláttá nem alakul át akkor sem, ha bélgyulladás, vese és májbetegség áll fenn, vagy tartósan gyógyszert fogyasztunk, pl. fogamzásgátlók, barbiturátok, acetilszalicilsav.
Sokkal nagyobb a folát szükséglete a terhes nőknek, a cukorbetegeknek, bélgyulladás és májbetegség esetén (a máj raktározza a szükséges folát mennyiség 50%-át) és azoknak, akik hashajtókat, vízhajtókat kényszerülnek szedni vagy alkoholbetegek, ahol a folsavhiány mindig megjelenik, mert az alkohol blokkolja az átalakító enzimet.