Mire jó a cink? 12 dolog, amit a cink tesz a szervezetben
Pótold a cinket! Magas biohasznosulású szerves cinkkel, cink-biszglicináttal!
Gyenge immunrendszer, allergia, bélbetegség, inzulinrezisztencia, szorongás vagy bőrpanasz…? Lehet, hogy a cink a bűnös! Válaszd a cink legjobban hasznosuló formáját a cink-biszglicinátot, mert 143,4%-kal nagyobb mennyiségben éri el a sejtjeidet, mint a cink-glükonát vagy a cink-citrát!
A 12 legfontosabb dolog amikor szerves cinkre van szükség
1. VÉRCUKORSZINT SZABÁLYOZÁS
A cink az inzulin hormon összetevője, nagy mennyiségben található a hasnyálmirigy szövetében, javítja az inzulinválaszt, fontos tápanyag inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén (1), (2).
2. HORMONEGYENSÚLY
A cink egy sor hormon receptor és fehérje kulcskomponense, kiegyensúlyozza a hormonszinteket, több pajzsmirigyhormon-anyagcsere függ tőle, befolyással van az ösztrogén, a progeszteron és tesztoszteron szintekre (3), (4), (5).
3. IMMUNRENDSZER
A cink vírusellenes, immunmoduláló antioxidáns ásvány, ami javítja a természetes ölősejtek és a segítő T-sejtek tevékenységét, illetve az autoimmun panaszokkal élők immunválaszait és krónikus gyulladásait (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14).
4. SEBGYÓGYULÁS
A cink szükséges a sebgyógyulás folyamatában, pl: műtétek után, bőrfekélyek, égési sérülések és egyéb bőrirritációk, rozácea és ekcéma esetén, továbbá a herpeszvírus gyakoriságát is visszaszorítja (15).
5. BŐRSZÉPSÉG
A cink elasztintermelő és a bőr kollagénjét is cinkfüggő enzimek termelik, így nélkülözhetetlen a bőrfiatalításhoz és a bőr egészségéhez. A cink segít visszaszorítani a P. acnes nevű bőrbaktériumot, ami pattanásokat idéz elő (16).
6. SZEMEK
A cinkhiány egyik jele a rossz éjszakai látás és a szemet idősebb korban veszélyeztető makula degeneráció. Cinkre a májnak is szüksége van az A-vitamin kiválasztásához, ami szintén jelentősen befolyásolja a látást (17).
7. CSONTOZAT
A cink elősegíti a csontépítő sejtek képződését és megakadályozza a csontok túlzott lebomlását. Kofaktor a különféle csontmátrix sejtek szintézisében, szerepet játszik a csontlerakódásban és felszívódásban (18).
8. TERMÉKENYSÉG
A cink fontos ásvány a női és férfi meddőség elleni harcban, a cink segítség PCOS-ben, ami a női meddőség leggyakoribb oka, míg férfiaknál nélkülözhetetlen a prosztata egészségéhez és javítja az ondó minőségét (19) (20).
9. KOGNITÍV FUNKCIÓK
A cink bizonyítottan segíti a normál szellemi működés fenntartását, javít a motoros rendellenességeken, a memórián és csökkenti a szorongás és depresszió tüneteit (21), (22), (23), (24).
10. PAJZSMIRIGY
A cink nélkülözhetetlen a pajzsmirigy egészségéhez, akár alul, akár túlműködik, közvetlen befolyásolja a pajzsmirigy hormonok szintjét, különösen hatékony, szerves szelénnel és D-vitaminnal együttesen fogyasztva (25), (26).
11. BELEK EGÉSZSÉGE
A cink nélkülözhetetlen tápanyag bélgyulladásoknál és áteresztő bélszindróma esetén (bizonyítottan összehúzza a szivárgó beleket, fogyasszuk együtt béta-glükánnal és halkollagénnel) (27), (28).
12. ALLERGIÁK
Az allergiában és asztmában szenvedők szervezetében (vérében és köpetében) mindig alacsony a cinkszint. A cink hiánya több hisztamin felszabadulással párosul, így az allergiák közvetlenül kapcsolódnak az alacsony cinkszinthez (29).
10 érdekesség a cinkről. Tudtad a cinkről, hogy…?
1. A nem megfelelő cinkellátottság azért okoz széleskörű zavarokat az emberi szervezetben, mert a cink 3000 emberi fehérje, bő 300 enzim és egy sor hormon receptor strukturális és szabályozó komponense, nélkülözhetetlen az immunitás létrehozásához és a génkifejeződésig.
2. Minden sejtünkben kb. 100,000 gén található. Ezek a gének befolyásolják a sejt egészséges működését, a cink pedig ezeknek a gének az aktiváláshoz vagy éppen gátlásához szükséges tápanyag. Ha kevés a cink, akkor romlik a sejtkommunikáció és máris megjelennek a panaszok. A cink ezáltal az egész szervezet működésére hat, egy esszenciális tápanyag, erős antioxidáns tulajdonságokkal.
3. A cink számos testi funkciót támogat, többek között az immunfunkciót, a sejtegészséget, a hormonokat és agyi funkciókat. A cinket intelligencia-ásványnak is nevezik, mert szükség van rá az agy és az idegrendszer optimális fejlődéséhez és működéséhez. Befolyással van hangulatunkra, oly annyira, hogy a cinkhiány szorongással és depresszióval társul. (30), (31)
4. A cink kulcsszerepet játszik a test hisztamintárolásában. Ha alacsony a szervezet cinkstátusza akkor több hisztamin szabadul fel a környező szöveti folyadékokban. Ilyenkor a szervezetben lévő többlet hisztamin rengeteg allergiával kapcsolatos gyakori tünetet eredményez (orrfolyás, tüsszögés, csalánkiütés). A magas hisztamin szint megnöveli az allergiás reakcióra való érzékenységet és felerősíti a tüneteket.
5. A cink annak a szállítási mechanizmusnak is része, ami a vért a szem környékére juttatja. Ha a retinában levő cink mennyisége csökken, akkor romlik a látás.
6. A cink, magában a csontmátrixban is strukturális szerepet játszik. A csont ásványát alkotó hidroxiapatit kristályok cink-fluorid komplexet tartalmaznak, de a cink szükséges a csontképző tevékenységhez is. A cinkhiány csökkenti a mátrix fehérjék, az 1-es típusú kollagén és az alkalikus foszfatáz aktivitását, csökkentve a kalcium és foszfor felhalmozódását.
7. Az alacsony cinkstátusz együtt jár számos hormon alacsony keringő koncentrációjával, csökkenti az ellenálló képességet, az általános jó közérzetünket, a nemző képességet, allergiákat, csontritkulást, pajzsmirigy és prosztata betegséget idéz elő.
8. A cink hiányára nehezen gyógyuló sebekkel (belső, külső sebek), gyengülő memóriával, szorongással, depresszióval, vércukor panaszokkal, az ízlelés zavarával, fülcsengéssel, őszüléssel, hajhullással, bőrproblémákkal (pattanások, pikkelysömör, ekcéma, korai bőröregedés), körömtöredezéssel vagy fehér foltokkal a körmökön válaszol a szervezet.
9. Számos cink tartalmú kozmetikum és gyógykrém is készül, melyek antioxidáns, fényvédő, gyulladás-, pigmentáció-, öregedés-, aknegátló, antimikrobiális, szagtalanító, tisztító vagy stabilizáló aktivitással rendelkeznek. A cink azonban nem csak külsőleg, de belsőleg is hatással van a bőr egészségére és szépségére. Elasztin termelő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást gyorsító ásványi anyag. Jól kombinálható kollagénnel, hialuronsavval a még jobb eredményekért.
10. A cink a koronavírus elleni védekezés egyik kiegészítő tápanyaga a szerves szelén, a C-vitamin , a D3-vitamin és a béta-glükán mellett. A légzőszervi fertőzések (benne a covid-19) általánosságban javultak a cink antivirális, antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságai miatt. (32), (33)
Szerves cink és az immunöregedés
A cink fontos helyet foglal el a szervezet első védelmi vonalában, jelen van a nyálban és az emésztőrendszer nyálkahártyáiban, hogy elpusztítsa a lenyelt kórokozókat. De nem csak a védelmi vonalakban levő cink fontos az immunitás szempontjából.
Az alacsony cinkszint sorvasztja a csecsemőmirigyet és csökkenti az immunsejtek számát, melyek hivatottak felismerni és megsemmisíteni a kórokozó baktériumokat, a vírussal fertőzött sejteket és ráksejteket. Ezt a folyamatot az immunrendszer öregedésének hívják és szorosan kapcsolódik autoimmun betegségek megjelenéséhez, és súlyosbodásához. (34)
A cink serkenti az ölősejteket és segít megküzdeni:
- a kórokozó baktériumokkal, a vírusfertőzéssel
- javítja az inzulinérzékenységet (inzulinrezisztencia) és csökkenti az inzulinszintet (cukorbetegség) esetén
- elengedhetetlen a sejthátyák védő funkciójához és az apoptózishoz (programozott sejthalálhoz) azért, hogy megölje a veszélyes baktériumokat, vírusokat és rákos sejteket
Milyen szerves cinket válasszunk?
A leggyakrabban alkalmazott cink formák az étrend-kiegészítőkben a szerves cink-glükonát és cink-citrát, illetve a szervetlen cink-oxid. A cink-glükonát és cink-citrát felszívódása megegyezik, míg a szervetlen cink-oxid felszívódása szignifikánsan alacsonyabb. A cink-biszglicinát biohasznosulása pedig 143,4%-kal magasabb a cink-glükonát és cink-citráthoz képest!
A Natur Tanya® SZERVES CINK-BISZGLICINÁT alacsony molekulatömegének (< 1000 Dalton) köszönhetően, könnyedén átjut a sejtmembránon. További előnye, hogy a stabil a glicin aminosavval ölelt gyűrűszerkezet teljesen biztonságos, jól tolerálható és nem okoz gyomor-bélrendszerei panaszokat. Továbbá magának a glicin aminosavnak is élvezhetjük az élettani tulajdonságait:
- Glicinből alakul ki a kollagén, ami jót tesz a beleknek, mozgásszerveknek, a bőrnek és hajnak.
- Glicinre van szükség a kreatin szintézishez, ami fokozza a sejtek energiatermelését és regenerálja a májat.
- A glicin sejtvédő és fellép a fekélyesedés ellen, különösen ajánlott gyomorfekély esetén.
- A glicin fontos szerepet játszik a központi idegrendszerben és az immunrendszerben.
- A glicin része a legerősebb antioxidánsnak a glutationnak is.