Fejfájás? Másnaposság? Természetes megoldások!
Milyen kiváltó okai vannak a fejfájásnak?
Az időszakos fejfájás és a napokon át tartó fejfájás mögött különböző okok húzódhatnak meg. Lehet, hogy frontérzékenység vagy egy élelmiszer váltja ki a fejfájást, esetleg a kialvatlanság, vagy a túlzott alkoholfogyasztás, de gyakori a megerőltető fizikai munka, az ülőmunka okozta nyaki merevség vagy a hormonális változások (főleg nőknél).
Tápanyagok, tippek, hogy sakk-mattot adjunk a fejfájásnak!
1. Naplóvezetés
Tehát a sok-sok ok közül elég egyetlen egy, hogy hirtelen elkezdjen lüktetni a halántékunk és fájjon a fejünk környéke. Hogy megértsük, mi váltja ki a fejfájási rohamot, érdemes naplót is vezetni. Írjuk fel az ételeket, az italokat és minden mást a napi rutinból, így lehet azonosítani vagy legalább szűkíteni az esetleges kiváltó tényezők körét azoknál, akik erre hajlamosak.
Bűnös élelmiszer összetevők
Számos nemzetközi tanulmány megerősített bizonyos kölcsönhatásokat. A bűnös adalékanyagok között találjuk a nátrium-glutamátot, mely a leveskockákban, a szójaszószban, bizonyos dobozos élelmiszerekben található meg, a káros vegyületek között szerepel a tiramin, mely az érlelt sajtokban és a csokoládéban található; valamint a tanninok, melyek főleg a vörösborban találhatók és a nitrátok a szalámikban. A fejfájás és a túlzott alkoholfogyasztás közötti kapcsolat jól ismert. „A másnaposság az a kölcsönvett boldogság, amelyet másnap vissza kell fizetni.”
Életmód
Végül meg kell vizsgálnunk az életmódunkat is: hány órát alszunk, diétázunk-e, nehéz ételeket eszünk-e? A stressz és a szorongás a rohamok 36%-ért felelős, ezt a fizikai kimerülés követi 19%-kal, majd a mentális kimerülés 10%-kal.
2. A SPORT HATÉKONY SEGÍTSÉG
A szakértők első tanácsa az, hogy alakítsunk ki egészséges életmódot. Szabályos napirenddel, kiegyensúlyozott étkezéssel, megfelelő pihenéssel. A testmozgás is segít visszatérő fejfájás esetén. A Nemzetközi Fejfájás Szövetség 18.-ik kongresszusán, melyet Vancouverben rendeztek 2017-ben, bemutatták a Basilea egyetem kutatását, melyet Dr. Alice Linghetti vezetett, és melyből kiderült, hogy az aerob testedzés hatására (ahol váltakoznak a magas intenzitású gyakorlatok a pihenő szakaszokkal, vagy kevésbé intenzív szakasszal) („interval training“) csökken a fejfájás rohamok száma. Az a hipotézis, hogy a testmozgás miatt jobb az oxigénellátottság és ez segít megelőzni vagy kontroll alatt tartani a betegséget.
3. Természetes kiegészítők fejfájás ellen
Bárkinél megjelenhet időnként a fejfájás, legalább életében egyszer: gyerekeknél vagy felnőtteknél egyaránt. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a fejfájás az egyik leggyakoribb betegség, mely munkaképtelenné tesz minket. A természet szerencsére ellátott minket néhány növényi funkcionális hatóanyaggal, melyekkel megelőzhetjük vagy kezelhetjük a fejfájás rohamokat. Számos előkelő nemzetközi lapban publikált kutatás támasztja alá a gyömbérgyökér, a mirhagyanta és a vízmentes koffein hatását.
Anatur Tipp! Gondoltad volna, hogy a fejfájás (különösen a migrénes fejfájás) összefüggést mutathat a magnéziumhiánnyal is? A magnézium egyrészről részt vesz az olyan ingerületátvivő anyagok egyensúlyában, mint pl. a szerotonin, másrészről pedig oldja a váll- és a nyak körüli izmok görcsösségét, feszességét, ezáltal megelőzve a fejfájás kialakulását.
Milyen magnéziumot válassz? A glicin aminosavval kelátolt magnézium, vagyis a magnézium-biszglicinát a jelenleg ismert magnéziumok közül a legjobban hasznosuló, ezért a leghatékonyabb magnézium típusnak tekintik!
- A Natur Tanya® Magnézium-biszglicinátot ráadásul alacsony molekulatömeg jellemzi, ami tovább javít a biohasznosuláson.
- A Vegán Magnézium+Aktív B6 kapszulában a magnézium-biszglicinátot aktív B6-vitamin egészíti ki, ami nemcsak a magnézium felszívódását segíti elő, de vele szinergiában is működik az élettani hatások érdekében.
Tudtad? Nem minden fejfájás egyforma!
TENZIÓS FEJFÁJÁS
Jellemzője az erős nyomásérzés és lüktetés az egész fejben. Akár több napig is eltarthat, főleg a nőknél jelentkezik, a fiataloknál és a felnőtteknél, akik sok időt töltenek olvasással és a monitor előtt. A szem és a nyak izmainak megfeszítésének következménye, tarkótáji nyomásérzettel.
LÜKTETŐ FEJFÁJÁS
Ez a fájdalom fél óra és egy óra között szokott tartani. És a nap vagy az év bizonyos időszakában fordul elő. Általában erős és intenzív fájdalom mely a szemek és az arccsont környékére koncentrálódik és főleg a 20-30 év közötti férfiakat sújtja.
MIGRÉN
Ez a legfájdalmasabb típusú fejfájás. Pulzáló, intenzív fájdalom, mely csak a fej egyik oldalán jelentkezik (esetleg a homlokon és a szemek felett is) és néhány órától néhány napig is elhúzódhat. Hetente 2-3 alkalommal érzékelhetők a tünetek. A fájdalom erősödik a mozgás hatására, ezért akit sújt, az nem tehet mást, csak fekszik. Főként a 30-40 év közötti nőket sújtja.
KEVERT FEJFÁJÁS
A fejfájás jelentkezhet tenziós fejfájásként a tarkótájékon, majd előre vándorol, mintha „abroncs szorítaná a fejet“. És fordítva is megtörténhet: a koponya elülső fején kezdődő fejfájás átterjedhet a tarkóra is. Ez a kevert fejfájás, melynél a migrén és a tenziós fejfájás jelei keverednek.
ORRMELLÉKÜREGI FEJFÁJÁS
Kizárólag elöl, az orrmelléküregeknél jelentkezik. Kísérheti láz, hidegrázás, fájdalom és nyomásérzés a szemek és az arccsont, valamint a felső fogsor körül.
NYAKI EREDETŰ FEJFÁJÁS
Főleg azokat sújtja, akik sok időt töltenek a számítógép előtt és a vállban és a nyakban jelentkezik. Ennél a típusú fejfájásnál a fej mozgatásának hatására fájdalom jelentkezhet a nyakban és a karban is.