Te már fogyasztasz probiotikumot? Mutatjuk, hogy miért kellene!
Mit csinálnak a probiotikumok a szervezetben?
Ma már nem is kérdés, hogy egészségünk megőrzése szempontjából kulcsfontosságú az emésztés egészsége és a bélflóra egyensúlya. Ennek elérése érdekében azt már biztosan te is hallottad, hogy probiotikumokat kell fogyasztani. A probiotikumok nemcsak a bélrendszerünkben fejtik ki áldásos hatásukat, hanem számos más területen is pozitívan befolyásolják egészségünket. Nézzük meg, pontosan hogyan!
Mik azok a probiotikumok?
A probiotikumok olyan jótékony mikrobák (baktériumok, de gombák is vannak köztük), melyek a vastagbélben élnek. Gondoltad volna, hogy nagyjából másfél kilónyi hasznos bélbaktériummal élünk együtt, aminek összesége adja a bélmikrobiomot? Ez a bélmikrobiom pedig olyan egyedi és megismételhetetlen, mint az ujjlenyomatunk!
Mit csinálnak a probiotikumok a szervezetben?
Kezdjük az elején! A beleinkben élő hasznos baktériumok, azaz a probiotikumok, gondoskodnak a táplálékok bakteriális lebontásáról. Emellett vitaminokat, immunglobulint, gyulladáscsökkentő, antibakteriális vegyületeket termelnek, segítik az ásványi anyagok hasznosulását, ez azonban még minden nem minden!
A probiotikumok segítenek a mikrobiom egyensúlyának fenntartásában.
Ha megborul ez az egyensúly, az azt jelenti, hogy a rossz baktériumok (patogén, kórokozó baktériumok) kerülnek túlsúlyba. Ez megtörténhet egy-egy betegség hatására, antibiotikum kúra után, nem megfelelő étrend esetén, stb. Az egyensúly felborulásának a következményeként rövid távon emésztési problémák jelentkeznek, míg hosszabb távon immunrendszeri gyengeség, allergia, mentális problémák, vagy túlsúly jelenhet meg. A probiotikumok segítenek megakadályozni, hogy elszaporodjanak ezek a kártékony baktériumok.
A probiotikumok segítenek megelőzni és visszafordítani a hasmenést.
Legyen szó antibiotikumos kúra okozta hasmenésről, fertőzésből következő hasmenésből, vagy egy-egy egzotikus utazás során elkapott kórokozó miatt kialakuló hasmenésről, a probiotikumok szedése segíthet megelőzni. Ám akkor is érdemes elkezdeni szedni, ha már benne vagyunk: ugyanis segít lerövidítani a hasmenéses időszakot.
A probiotikumok támogatják a mentális egészséget.
Egyre több tanulmány igazolja az agy-bél kapcsolat meglétét, vagyis azt a tényt, hogy a bélrendszeri egészség befolyásolja a mentális egyensúlyt. A probiotikumok fogyasztása általánosan hozzájárul a mentális jólléthez, javítja a memóriát, sőt, még a depresszió, szorongás, pánikbetegség terápiája is kiegészíthető probiotikumos kúrával.
A probiotikumok támogatják a szív egészségét.
A probiotikumok hozzájárulnak a szív-és érrendszer egészségének megőrzéséhez. Gondoskodnak a normál vérnyomásról és a normál vérzsírszintről, csökkentik a rossz koleszterin mennyiségét.
A probiotikumok támogatják az immunrendszer egészségét.
A probiotikumok hozzájárulnak az immunrendszer normál működéséhez (ezért bevethetőek pl. autoimmun betegségekben is), és csökkentik a fertőzések kockázatát (megfázás, influenza, de húgyúti fertőzések esetén is). Ha pedig már benne vagyunk a betegségben a probiotikumok fogyasztásával és a bélmikrobiom egyensúlyának visszaszerzésével gyorsítják a felépülést.
Mit tesznek még a probiotikumok a szervezetben?
- Csökkentik az allergia előfordulását és az ekcémát.
- Csökkentik az emésztési rendellenességek tüneteit, pl. IBS, Crohn-betegség, Colitis.
- Vitaminokat termelnek, és segítik a tápanyagok felhasználását pl. vas.
- Segítenek a fogyásban, különös tekintettel a has-csípő zónára.
- Nemcsak a hasmenés, hanem a székrekedés és a puffadás kezelésében is segítenek.
- Hozzájárulnak a máj egészségéhez is (bél-máj tengely).
- Javítják a férfiegészséget, a nőknél pedig befolyásolják az ösztrogénszintet, hozzájárulva ezzel a hormonális egyensúlyhoz.
Hogyan juthatsz probiotikumokhoz?
Ha ettél már savanyú káposztát vagy kovászos uborkát, esetleg magadnak sütöd a kovászos kenyeret, akkor bizony te is probiotikumokkal támogattad már meg bélflórád egészségét.
De a joghurt, a kefír, a túró ugyancsak probiotikus ételnek tekinthető. Nálunk keletebbre is nagy hagyománya van az erjesztett, azaz fermentált, probiotikumokban dúskáló ételeknek: elég csak a kínai kelből készített kimcsire gondolni, vagy ott az erjesztett szójakrém, a miso és az erjesztett szójabab (tempeh).
Vagy gondoskodhatsz célzottan is a probiotikumok beviteléről étrend-kiegészítők fogyasztásával!
12-féle baktériumtörzs, 120 milliárd CFU élőflóra egy kapszulában!
Ha probiotikus készítményt választasz, akkor érdemes megnézni az élőflóra számot és azt is, hogy hány féle baktériumtörzset tartalmaz az adott készítmény!
A Natur Tanya® Megabiotikum kiemelkedően magas mennyiségben (120 milliárd CFU) tartalmazza az emberi bélflórában is megtalálható baktériumtörzseket (12-féle baktériumtörzs, Lactobacillusok/Bifidobaktériumok), ezt pedig kiegészítették galaktomannán típusú, fermentált PHGG rosttal. Annak érdekében, hogy az élőflóra tartalmat garantálni tudják a szavatossági idő végéig, a termék 3x-os túldozírozással, azaz 360 milliárd élőflórával készül!
Jól válogattad össze a csomagot, nincsenek benne olyan készítmények, melyek "ütnék egymást", alkalmazhatóak még a Lipo+ és a Gambe Slim főzetek is. Arra ügyelj, hogy ne egyszerre vegyél be mindent, hanem a nap folyamán elosztva, a napirended és a weboldalunkon található termékleírásokban lévő szedési útmutató szerint. A kúraidő minimum 60 nap, maximum 120 nap legyen, utána érdemes egy hónap szünetet tartani.
Sok sikert kívánok a kúrádhoz!
Üdvözlettel:
Somogyi Rita
Megrendeltem az étel érzékenységnél ajánlott termékeket, valamint az Articsóka kapszulát és a Liposzómás C-vitamint.
Szeretném megkérdezni hogy a Lipo+-t és a Gambe Slim-et még mellé lehet használni, vagy ez egyszerre már túl sok?
Köszönöm a választ!
Üdvözlettel, Szatmári Mónika.
Kedves Szatmári Mónika!
Igen, az ételérzékenység enyhítéséről szóló bejegyzésünkben említett kiegészítők és célzott tápanyagok minden további nélkül alkalmazhatóak együtt az általad soroltakkal. Emellett szeretettel ajánlom figyelmedbe a változó korról írt részletes bejegyzésünket, melyben a legfontosabb lépéseket és tápanyagokat találod a menopauza tünetei, tzöbbek között a hormonális túlsúly ellen.
Üdvözlettel:
Somogyi Rita
Sajnos, hosszú a tüneteim és panaszaim listája, viszont a leglényegesebbek, hogy menopausa kezdetén járok, laktóz-érzékeny és allergiás-asztmás vagyok, megspékelve 25-30 kiló súlyfelesleggel, és ezek minden velejárójával (vagyis egyre rosszabbodásával).
Olvastam itt Nálad az ételérzékenységeknél ajánlott termékekről, és szeretném megkérdezni, hogy ezek használhatók-e együtt az itt lévő Megabiotikummal, illetve a már megkezdett Puridren-kúra alatt?
Esetleg van-e még olyan terméketek, amivel ki kellene egészíteni?
Köszönöm szíves válaszod!
Üdvözlettel:
Szatmári Mónika