Tudj meg mindent az inozitolról!
Mi az az inozitol, és mire jó?
Ha inzulinrezisztenciával, esetleg PCOS-el élsz, akkor bizonyára számodra is ismerős csenghet az inozitol neve. Ha pedig még nem hallottál róla, akkor minél előbb érdemes megismerkedned ezzel a vitaminszerű vegyülettel, ugyanis a szervezet számos funkcióját befolyásolja a vércukorszinttől kezdve, a hormonális egészségen keresztül egészen a mentális jóllétig. Olvass tovább és tudd meg, hogy pontosan mi az inozitol, és melyik a 8 legismertebb hatása a szervezetben!
Mi az inozitol?
Az inozitol a szó szoros értelmében nem vitamin, hiszen kis mértékben ugyan, de a máj és a vese is elő tudja állítani glükózból. Régebben mégis a B-vitaminok közé sorolták, hiszen a szervezetben betöltött sokrétű szerepe a vitaminokkal teszi egyenrangúvá.
Tulajdonképpen egyfajta cukorról van szó, ami részt vesz a sejtmembránok felépítésében, segíti a szervezetet az inzulintermelésben, és szabályozza a neurotranszmittereket (ingerületátvivő anyagok a sejtek között). 9 különböző alakja van, ezek közül a myo-inozitol és a D-chiro-inozitol a legismertebb.
Az inozitol 8 fontos hatása a szervezetben
- Az inozitol hozzájárul a hormonális egyensúlyhoz és javítja a nők reprodukciós képességeit, ezért nagyon fontos tápanyag pl. PCOS esetén. (1)
- Az inozitol javítja az inzulinérzékenységet, ezért kiegészítő tápanyagnak minősül mind az inzulinrezisztencia, mind a 2-es típusú és terhességi cukorbetegség esetén. (2)
- Az inozitol hozzájárul a szív-és érrendszer egészségéhez, csökkenti a magas vérnyomást, javítja a koleszterinszintet. (3) (4)
- Az inozitol fontos szerepet játszik a sejtek közötti üzenetek továbbításában, azáltal, hogy részt vesz az inzulin és a neurotranszmitterek (pl. szerotonin) szabályozásában.
- Az inozitol ellensúlyozza a stressz káros hatásait, így javít az alvásminőségen.
- Az inozitol hozzájárul a testtömegindex csökkentéséhez. (5)
- A neurotranszmitter szabályzást befolyásolva az inozitol csökkentheti a depresszió tüneteit is. (6) (7) (8)
- Az inozitol a szerontonin szint befolyásolásával csökkentheti a szorongást, a kényszerbetegség és a pánikbetegség tüneteit. (10) (11) (12)
Inozitol bevitel – miből, mennyit és mennyire biztonságos?
Ahogyan feljebb már írtuk, az inozitol előállítására a szervezet is képes. E mellett pedig táplálkozással is viszünk be inozitolt. Jellemzően a gabonák, diófélék, magvak és citrusfélék tartalmazzák.
Azonban, az egyszerű cukrokban és szénhidrátokban gazdag táplálkozás (ami a nyugati étrend sajátja) ellehetetleníti a működését, bizonyos állapotokban pedig (pl. PCOS, inzulinérzékenység, szívbetegségek, stb.) jóval több inozitolra lehet szükség, mint amit táplálkozással fedezni lehet.
Éppen ezért javasolt az inozitol étrend-kiegészítő formában történő fogyasztása is!
Az inozitol egy vízben oldódó tápanyag, ezért a túladagolása gyakorlatilag lehetetlen. Nagy mennyiségek (napi 12-18 gramm inozitol) hosszabb távú alkalmazása esetén jelenthezhet hasmenés, hasi diszkomfortérzet az arra érzékeny egyéneknél.
A tapasztalatok szerint PCOS, inzulinrezisztencia, cukorbetegség esetén már napi 2 gramm myo-inozitol fogyasztása rövid időn belül a tünetek csökkentését eredményezheti. A mentális egészség visszaszerzésének érdekében ennél nagyobb dózisokra lehet szükség, azonban ezt már mindenképpen a kezelőorvossal kell egyeztetni!