Szelén kiegészítők szedésével biztosíthatjuk a megfelelő szelénbevitelt, de azért vannak különbségek. A szelén többféle formában létezik; szelén metionin (organikus szelén), a nátrium-szelenit és nátrium-szelenát vagy például nátrium-hidrogén szelenit.
A szelenit és a szelenát nem más, mint a szelén szervetlen formái, felszívódási rátájuk kb. 50%, míg az organikus L-szelenometionin bizonyítottan egy közel 100%-os felszívódási profillal rendelkező szelén forma. Ugyanakkor autoimmun betegségek esetén a felszívódás mellett nagyon fontos a biohasznosulás is, ilyen esetekben indokolt BioPerin®-nel dúsított szelén terméket választani.
Tudtad a szelénről, hogy…?
- 1969-ben az Apollo űrhajó holdpor mintákat hozott a Földre. Ezekben a mintákban szelén is volt. Talán nem véletlen, hogy maga a szelén szó a régi görög „selene” szóból származik, ami azt jelenti: Hold.
- A szerves szelén mérsékli a higany, a kadmium és az ezüst mérgező hatását. (nehézfémekhez kötődik, amelyek így kiürülnek a szervezetből). Tanulmányok azt mutatják, hogy a szelén 1:1 arányban kötődik a higanyhoz.
- A szelén részt vesz a glutation-peroxidáz antioxidáns enzim felépítésében, hiányában termelődik ugyan az enzim, de nem képes a megfelelő feladatát ellátni, ami rákellenes vegyület és védi a telítetlen zsírsavakat és sejthártyákat az oxidációtól.
- A tudomány, jelenlegi állása szerint 25 szelénfüggő enzimet azonosított eddig, amelyeknek a biológia szerepe rendkívül sokrétű
- Akiknek autoimmun betegségük van, nagyobb mértékben ki vannak téve a szelénhiány kockázatának
- A szelén segíti a spermiumok képződésének megfelelő folyamatát, pl. azáltal, hogy hozzájárul a spermiumok megfelelő mozgékonyságának fenntartásához
- A szelén az olyan agyi kemikáliák előállításában is részt vesz, mint a neurotranszmitterek, az alacsony szelénkoncentrációt összefüggésbe hozzák a demencia, és a szenilitás megnövekedett kockázatával
- A szelénpótlás hatására enyhülhet a koponyaűri nyomás következtében fellépő fejfájás, hányinger és szédülés
- A szervezetben az organikus szelén: szeleno enzimekre bomlik (vagy szelenoproteinekre, a kettő ugyanazt jelenti). Amikor a szervezet szintetizálja a szelént, az alábbi háromféle szelenoprotein valamelyike keletkezik:
- GPx (gluthiaoneperoxidases): antioxidáns, ezért talán a legjobban ismert szelenoprotein.
- TRx (thioredoxinreductases): aktívan részt vesz a sejtépítésben és növekedésben.
- DIs (Iodothyroninedeiodinases): az anyagcseréért, valamint a T4-nek T3-má való alakításáért felelős.
Nem meglepő, hogy a pajzsmirigy szeléntartalma magasabb, mint bármely más szervünké. Mindegyik szelenoproteinnek megvan a maga szerepe a pajzsmirigy működésében. 11 olyan szelenoproteint ismerünk, amely részt vesz a pajzsmirigy hormon termelésében, a pajzsmirigy funkció és az immunválasz egyensúlytalanságainak korrigálásában.
A Hashimoto-thyreoditis autoimmun pajzsmirigy-alulműködés, ahol a gyógyszeres kezelés és életmódváltás mellett segíthetnek az olyan tápanyagok, mint a szelén, a D3-vitamin, a szerves cink és az olyan adaptogén kivonatok, mint a béta-glükán, a pecsétviaszgomba poliszacharidjai és az adaptogén gyógynövények.