Az útifű maghéj fogyasztásának 9 előnye
Útifű maghéj - Psyllium
(egyéb elnevezések; Ispagul, Plantago ovata, Bolhamag útifű)
Az útifű maghéj duzzadó rost, egy extrém módon hidrofil nyálka, ami könnyedén elnyeli a vizet. Eredeti méretének a tízszeresére duzzad meg a belekben, lágy gélszerű anyagot formál, ami körkörös forgó mozdulatsorral halad keresztül a bélrendszeren, miközben növeli a széklettömeg nagyságát, lágyítja tartalmát, megtisztítja a belek falát, és serkenti a bél perisztaltikát.
A Psyllium étrendi kiegészítése
A psyllium étrendi kiegészítése támogatja az emésztéshez kiválasztott epe kiürítését (ami enélkül a belekben újra felszívódna), továbbá segíti a többlet zsír-, cukor- és koleszterinadag kivezetését. A psyllium duzzadási képességeit a konyhában is jól ki tudjuk aknázni, sütemények, kenyerek készítésénél, és sűrítésnél. A psyllium az egyik legjobb sikérhelyettesítő is, amivel a gluténmentes tészták gyúrhatóvá, formálhatóvá tehetőek.
Az útifű maghéj fogyasztásának 9 előnye
- elősegíti az emésztést, megakadályozza a székrekedést
- nyugtató hatással bír az érzékeny belekre
- fontos étkezési kiegészítő aranyér, irritábilis bélszindróma és diverticulosis esetén
- lassítja a táplálék, főleg a zsírok és cukrok felszívódását
- sok folyadékkal fogyasztva teltségérzetet is okoz
- csökkenti az LDL koleszterinszintet
- szabályozza a vércukorszintet, csökkenti a szervezet inzulinszükségletét
- sütéshez-főzéshez; Sikérhelyettesítő. A kenyér- és süteménytészta megfelelő állományának elérésére, édességekhez, krékerhez, fasírthoz, levesek, főzelékek sűrítésére.
- teljesen természetes és biztonságos, nem okoz függőséget, glutén-érzékenyeknek is.
Psyllium rost és testsúlycsökkentés
Ha túlsúlyos vagy és szeretnél egy kis segítséget a súlyvesztéshez fogyassz magas rosttartalmú ételeket. A rost nem egy mágikus súlyvesztési eszköz, de rendelkezik azzal a képességgel, hogy anélkül lakat jól, hogy valóban eleget ennél.
Éspedig ezért: a fölös kilók leadásának egyik leghatékonyabb módja az éhség kontrollálása, ez a fogyókúrázók Achilles sarka. Az éhségre sok tényező hat; mikor eszel, az ételek összetétele, a zsír, szénhidrátok, fehérjék, rostok és víz tartam. Ételeink rosttal történő dúsítása a jóllakottság érzetét adja, így ellen tudsz állni annak, hogy a szükségesnél több ételt fogyassz, az agyadnak azt az üzenetet küldik, hogy eleget ettél.
Béltisztítás vagy bélfal tisztítás?
Sokan béltisztítónak aposztrofálják az útifű maghéjat, pedig csak a bélfalak tisztításában vesz részt.
Béltisztítás ugyanis nem lehetséges bélflóra építés nélkül, ezért ezt a jelzőt túlzásnak találom. Egész egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy az emésztőrendszerünkben baktériumok trilliói élnek, melyek nélkül nem csak, hogy nem létezik tökéletes emésztés, de ők adják az immunrendszerünk 70%-át is, és óriási szerepük van a mindennapi jó közérzetünk elérésében.
Ezek a hasznos bélbaktériumok olyan mikroorganizmusok, amik az egész szervezet egészségét befolyásolják és még a kültakarónk szépsége is függ tőlük. Részt vesznek az emésztésben, segítik a tápanyagok felszívódását, vitaminokat szintetizálnak, immunvédő-, gyulladáscsökkentő- és antibakteriális anyagokat termelnek. Lejjebb ajánlok béltisztítót is, de most beszéljünk a rosthiányról.
Rostválság
Egy átlagos étrendnek 75:25 arányban kellene tartalmaznia nem oldódó-oldódó rostot.
Kijelenthetjük, hogy a teljes fejlett világ "rostválsággal" küzd, az átlagember kevesebb, mint a felét viszi be a napi ajánlott adagnak! Ennek következményeként megnő az elhízott emberek száma, és a különböző bélbetegségek vezető betegséggé léptek elő.
Azt a régi szemléletet, ami szerint a rostok mindössze a testsúly karbantartására, a belek mozgásának segítésére és a székrekedés megszüntetésére valók, felejtsd el!
A rostban gazdag étrend valóban elemi része az egész szervezet egészségének. Például megfelelő rostpótlással elkerülhetők, megelőzhetők lennének a szív-és érrendszeri betegségek, a II-es típusú cukorbetegség, vagy éppen az epekövesség. Ennek tudatában különösen kirívó az a hiányosság, hogy a legtöbben nem viszünk be elegendő rostot a szervezetünkbe; olyan hiányosság ez, ami azonnali cselekvést kíván!
A rostok fajtái
Oldódó és nem oldódó rost
Az emészthető és nem emészthető rostokat általánosan oldódó és nem oldódó rostoknak nevezik.
A fő különbség közöttük a vízben való oldódási képességük. Az oldódó és nem oldódó rostok egyaránt nem emésztődnek meg. Tehát nem is kerülnek a vérkeringésbe. A rosttartalom gyakran a "teljes szénhidrát"- pont alatt található a tápanyag adatoknál. Mivel nem emésztett, 0 kalóriát nyújt.
Ahelyett, hogy energiaként felhasználódna, eltávozik testünkből. Az oldódó rost gélt formál, mikor folyadékkal elegyedik, a nem oldódó pedig nagyrészt érintetlenül halad keresztül a beleken, de közben táplálékul szolgál a bélflórában élő hasznos bélbaktériumok számára. Mindkét típusú rost töményebbé teszi ételedet, így élvezheted étvágycsökkentő hatásukat, anélkül, hogy további kalóriát fogyasztanál. Ekképpen mindjét rosttípus fontos a súlyvesztésben, és megtartásban.
A nem oldódó rost szerepe
- táplálékul szolgálnak a bélflóra hasznos bélbaktériumai számára (bélflóra egyensúly)
- csökkentik az allergiás válaszreakciókat
- visszaszorítják a fekál toxinokat
- a rövid szénláncú zsírsavak (SCFA) termelésével táplálják a GALT immunsejtjeit és az elhízás ellen hatnak
- a rövidláncú prebiotikus rostszálak gátolják a kórokozó baktériumok növekedését, erősítve ezáltal az immunrendszert
- segítenek a végbélrák megakadályozásában azáltal, hogy optimális pH szintet tartanak fent és, megakadályozzák, hogy a mikróbák rákos anyagokat termeljenek
- képesek a zsírok és a szénhidrátok anyagcseréjének befolyásolására, azáltal, hogy szabályozzák a vércukorszintet, csökkentik a szabad zsírsavak és a koleszterin koncentrációját
- segítik a magnézium, a kalcium, a cink és a réz felszívódását. (ami a székrekedést illeti, értékes segítséget jelent ebben a magnézium megnövekedett felszívódása).
előnyei
- elősegíti a rendszeres bélmozgást és megakadályozza a székrekedést
- rövidebb idő alatt távolítja el a mérgező salakanyagot a bélből
Top nem oldódó rost:
FOS -cc prebiotikum (rövid láncú fructo-oligo-saccharidok)
Magyarországon a Cotifibra bélradír névre hallgató étrend-kiegészítő tartalmazza a legnagyobb mennyiségben. Ez 7000mg rövid láncú prebiotikus rostot jelent a napi adagban.
Az oldódó rost szerepe
- kíméletesen, lágyan tisztítják a belek falat
- csökkentik a belek gyulladásait, enyhítik a belek túlérzékenységét
- tehermentesítik a bélrendszert és elősegítik kiegyensúlyozott működést
- szélsőséges emésztési zavarokban való egyensúly teremtés, legyen az akár hasmenés vagy székrekedés
- meghosszabbítják a gyomor ürítési idejét, így a cukor lassabban szabadul- és szívódik fel
- csökkentik a LDL koleszterintet (rossz koleszterin)
- csökkentve a szívbetegségek kockázatát
- szabályozzák a vércukorszintet
- csökkenti a szervezet inzulinszükségletét, és előnyös a cukorbetegeknek, mivel lassítja a cukor felszívódását a bélből
- megelőzik az epekő kialakulását
- székletlazító tulajdonságuk nélkülözhetetlen aranyeres panaszoknál is