Tisztelt Anatur! Több dologban is szeretném a segítségüket kérni. Az első szemmel kapcsolatos. Többször érzem szárazabbnak a szememet főleg mikor légkondis helyen vagyok vagy mikor kint hideg van és olyankor be is pirosodik de aztán elmúlik. Ajánlottak nedvesítő szemcseppet de annyi van belőle és nem biztos hogy mindegyik hatóanyag jó a szemnek olvastam, hogy valamelyiket nem szabad használni mert erek összehúzódásával csökkenti a pirosságot és az nem jó hosszútávon a szemnek. Most viszont 3 napja a bal szemem elülső része be van pirosodva nem tudom mitől lehet, (lehet, hogy valamelyik szemspiráltól de ilyen sokáig?) Sajnos szemészetre nincs hely csak nagyon sokára. Addig is tudnának valamit javasolni, gyógyteával öblítést vagy szemvitamint (az is érdekelne) vagy egy jó szemcseppet a pirosság elmulasztására? Sokat ülök számítógép előtt. Nem hordok szemüveget, sem kontaktlencsét, szerencsére a látásom jó, legutóbbi szemészeti vizsgálaton is minden rendben volt. A másik kérdés, hogy egy vizsgálaton kiderült, hogy a hormonháztartásom elég alacsony 39 éves vagyok, a menzes nagyjából rendben van bár szinte sosem 28 napra jön meg van amikor késik 4-5 napot, nagyon régen volt egyszer hogy 2 hetet késett. De nem fájdalmas nincs vele gond és általában csak pár napot késik, de azt mondták hogy a hormonháztartás miatt lehet hogy nem pontosan jön meg és a mellemben már régóta vannak ciszták azt is erre fogták hogyha rendbe jön a hormonháztartás akkor a ciszták is elmúlnak. Önök szerint? Nézegettem a lepkeszegmag kapszulát Önök szerint az jó lenne ezekre a gondokra vagy valami mást ami jobb? Ha igen hogy szedjem majd naponta hányat hányszor stb? A harmadik kérdés egy 63 éves reumás hölgy segítésére lenne. Most voltak vizsgálatokon még elküldték pár helyre de mindkét kezében alagút szindróma van, reumás, fáj a válla. Sajnos sok gyógyszerre allergiás, gyógynövény hatóanyagú dolgokkal nem tudom hogy áll de gyógyszereknél az összes in végűre, penicilin, lidokain, aszpirin, algopirin. Nagyon köszönöm várjuk a válaszukat:Kriszti
Kedves Kriszti!
Természetesen a hormonális egyensúlyvesztés és a ciszták megjelenése között van összefüggés, de még a szemproblémád is adódhat ebből.
Egyet azonban nem feledhetünk, nem étrend-kiegészítőkkel, hanem életmódváltással kell kezdeni! Az első és legfontosabb lépés a stressz-mentesítés, a második a diéta, a harmadik a testmozgás, és csak a negyedik lépcső, hogy célzott tápanyagokkal dúsítod az étrended!
Vagyis először a hormonháztartás feletti irányítást kell visszaszerezni. Ehhez azonban az életmódon is gyökeresen változtatni kell. Nélkülözhetetlen az étrend reformálása. A teljes értékű, könnyen emészthető, minőségi tápanyagokat szolgáltató ételalapanyagok fogyasztása különösen fontos a hormonális egyensúly szempontjából, mert ezzel az étrenddel gátat szabsz az ösztrogéndominanciának.
Például: nem fogyaszthatunk koffein, laktóz, kazein és cukor tartalmú ételeket és italokat (fekete teát sem), mert tudományosan is bizonyított, hogy a mell cisztától szenvedő nők túlérzékenyek ezen összetevőkre.
Nem ehetünk finomított (fehér cukor, fehér liszt tartalmú) és feldolgozott élelmiszereket (tartósítószerek, adalékanyagok), helyette viszont növeljük a rostban és tápanyagokban gazdag élelmek bevitelét, amit kásákkal (köles, hajdina,quinoa ), friss csírákkal, zöldségekkel és gyümölcsökkel fedezhetünk. Utóbbi automatikusan emeli meg a progeszteron szintjét, és szabályozza a vércukorszintet, hiszen amikor a hormonszintek eltorzulnak, az inzulin mennyisége meghaladja az egészséges szintet.
Nagyszerű lenne ha Cotifibra bélradírral kezdenéd a reggeleket, hiszen a magas rostbevitel szintén enyhíti a tüneteket. Fogyassz sok antioxidánsban gazdag chia magot, goji bogyót és tej helyett kókusztejport, ezzel is csökkented a gyulladásokat, mely a gyógyulás egy másik, de nagyon fontos része.
Természetes hormonrendezők az Omega zsírsavak. Az egyik az Omega6 kivonatot tartalmazó ligetszépe olaj kivonat, ami gamma linolénsav-ra standardizált termék, és amiből 2x1 szemet kell bevenni reggeli és vacsora után.
A másik az Omega3 zsírsavakat tartalmazó olajok: lenmagolaj, szőlőmagolaj, mandulaolaj, melyeket váltva használj, és napi 2x1 evőkanálnyi mennyiséget fogyassz belőlük, önmagukban vagy ételekben, italokban elkeverve, salátaolajként…. Ezek a magas E-vitamin és omega3 zsírsavakat tartalmazó olajok a progeszteron termelődéséhez kiemelten fontosak!
A szemszárazságodra fogyassz hialuronsavat, hiszen a hialuronsav megtalálható a szemben, az üvegtesti folyadékban, formát és jellegzetességeket biztosít a szemeinknek. Mivel a hialuronsav síkosítja a szem szöveteit, rendkívül hasznos a szemszárazságtól szenvedő pácienseknek.
Érdekesség, hogy amint az orális hialuronsav újratölti a szemet, gyengéden meg is hosszabbítja az elölről hátulra terjedő hosszát. Ez azt jelenti, hogy a szem fókuszpontja megváltozott. Ezért a távollátó emberek, akik hialuronsav étrend-kiegészítőt szednek, azt tapasztalhatják, hogy szemüveg nélkül javult a látásuk. Mivel minden felnőtt egy kissé távollátó lesz a kor előrehaladásával, óriási lehetőségek nyílnak meg arra, hogy megkíméljük az embereket az olvasószemüvegektől.
Alagút-szindróma
Az alagút-szindrómát általában a kéz és az ujjak túlerőltetése okozza, ami az inak és ínszalagok gyulladásához vezethet, amitől azok megduzzadnak, és nyomják a nervus medianust. A szövetek a hormonszintek változása miatt is megduzzadhatnak. A betegség ezért gyakoribb terhesség alatt, fogamzásgátlók szedésekor, a változó korban, illetve túlsúly esetén. Más betegségek (cukorbetegség, pajzsmirigy-elégtelenség, reumás ízületi gyulladás) vagy a csukló sérülése szintén okozhat alagút-szindrómát.
Életmódváltás és kísérő betegségek kezelése itt is szükséges!
Hasznos kiegészítő a magnézium és B6-vitamin, melyek alapvető fontosságúak az idegek egészséges működésében, a gyulladás csökkentésében és a vérkeringés javításában. A B6-vitaminon kívül a szerves szelén, a D3-vitamin és az ananászban található nagy hatékonyságú gyulladáscsökkentő enzim, a bromelin (bromelain) lehet még nagyon hatásos a gyulladás és az azt követő fájdalom kezelésében. A vitaminok és az enzim együttes alkalmazásával hatásuk összeadódik. A kurkuma szintén jótékony hatású gyógynövény. A bromelinnel együtt gyulladáscsökkentő hatásuk felerősödik, és csökkenthetik az alagút-szindróma okozta fájdalmat.
Üdvözlettel:
Somogyi Rita