Kedves Rita! Szeretném kérdezni,hogy colitisesként gyógyszerek mellett, a cotifibrát ajánlja-e és mellé mit szedjek a bélflóra visszaépítésére? Köszönöm válaszát! Detty
Kedves Detty!
Igen, valóban az egyik ajánlott kiegészítő ebben az esetben, a napi 7000mg prebiotikus rostanyagot szolgáltató Cotifibra bélradír. De kifejtem neked részletesebben is, a colitis esetén ajánlott életmódbeli változtatásokat és, hogy milyen étrend-kiegészítőket érdemes még bevetni a javulás érdekében.
A fekélyes vastagbélgyulladás természetes kezelésében nagyon fontos megérteni, hogy az alapot a gyógyító étrend jelenti. Egyes ételek agresszív immunválaszt, valamint emésztőrendszeri gyulladást váltanak ki, és ezeket az ételeket fel kell ismerni és kizárni az étrendből. A problémás ételek közé tartoznak a tejtermékek, a fűszeres ételek és a finomított cukor.
A testmozgás szintén egy fontos tényező a fekélyes vastagbélgyulladás kezelésében, mivel a mozgás jótékony hatásai nagyon kiterjedtek. A mérsékelt intenzitású testmozgás csökkenti a stresszt, ami ennek a gyulladásos betegségnek alapvető oka. A testmozgás (főleg a jóga és az úszás) továbbá serkenti az emésztést, erősíti az immunrendszert és segíti a relaxációt.
A fekélyes vastagbél gyulladásos embereknek gondot okozhatnak az alábbi ételek és italok:
- alkohol
- koffein
- szénsavas italok
- tejtermékek (a laktóz-intoleráns vagy – érzékeny emberek számára)
- nyers gyümölcsök és zöldségek
- magvak
- száraz bab, borsó, és hüvelyesek
- aszalt gyümölcsökként vagy szulfátokat tartalmazó ételek
- nagy rosttartalmú ételek
- hús
- diófélék és ropogós mogyoróvajak
- pattogatott kukorica
- szorbitolt tartalmazó ételek (pl. cukormentes rágógumi, cukorkák)
- finomított cukor
- fűszeres ételek
Ajánlott étrend-kiegészítők az életmódváltás mellett:
1. Adaptogén gyógynövények
A relaxáció a fekélyes vastagbélgyulladás leküzdésének létfontosságú eleme, mivel megnyugtatja a szervezetet és lehetővé teszi, hogy könnyebben eméssze meg az ételeket. A meditáció, a nyújtás, és a légző gyakorlatok nagyon sokat segíthetnek, de ennek kiegészítéseként mindig ajánlok egy adaptogén gyógynövényeket tartalmazó kivonatot is, ami Stress® Control névre hallgat, és melynek összetevői segítenek távol tartani a szervezetet az „üss vagy fuss” létmódtól.
2. Omega-3 zsírsavak
Kutatások is alátámasztják, hogy az EPA és DHA zsírsavak hozzájárulnak a gyulladások legyőzéséhez, mert blokkolnak bizonyos leukotriéneknek nevezett kemikáliákat a szervezetben. Ezek a zsírsavak nagy mennyiségben a halolajban találhatók meg.
3. Prebiotikumok (emészthetetlen rostok)
A prebiotikumok emészthetetlen szénhidrátok, amelyek táplálékul szolgálnak a probiotikumok vagyis a bélflórában élő hasznos bélbaktériumok számára. Az étrendhez adott prebiotikumok javíthatják a normál bélbaktériumok teljesítményét. A Cotifibra bélradír névre hallgató kiegészítőnk, folyékony formában nyújt, napi 7000mg prebiotikus rostanyagot, melyek támogatják a gyulladások csökkentését, növelik a tápanyag felszívódást, és hozzájárulnak a hasi körtérfogat csökkentéséhez.
4. Probiotikumok
A probiotikumok az emésztőtraktust bélelő baktériumok, amelyek támogatják a szervezet tápanyag-felszívó képességét, és amelyek leküzdik a fertőzéseket. A probiotikumok kiszorítják a rossz baktériumokat, az élesztőgombákat és gombákat. Ezen felül enzimeket hoznak létre, amelyek elpusztítják azokat a rossz baktériumokat, amelyek gyulladáshoz és fertőzésekhez vezetnének. A probiotikumok képesek erősíteni az immunrendszert és javítani az emésztő funkciókat.
Az emésztőrendszer szakértői egyet értenek abban, hogy a bélflóra egyensúlya kb. 85% jó baktériumot és 15% rossz baktériumot jelent. Ha ez az arány kibillen az egyensúlyból, diszbiózis lép fel, ami azt jelenti, hogy túl sok van egy bizonyos típusú gombából, élesztőből, vagy baktériumból, ami negatív módon befolyásolja a szervezetet. A 2 szabadalommal is védett, Ferzym® névre hallgató kiegészítőnkkel, segíthetsz visszazökkenteni ezeket az arányokat egyensúlyukba.
A probiotikumok módosítják a „nyálkahártyás” immunrendszer működését és sokkal inkább gyulladáscsökkentővé, kevésbé gyulladásgerjesztővé teszik azt, így tehát a probiotikumok kiváló gyulladáscsökkentők. Elég erősek továbbá ahhoz, hogy úgy stimulálják a dendritikus sejteket, hogy azok kicsit kevésbé legyenek érzékenyek, és kevésbé legyenek reaktívak az adott baktériumokra, ez által csökken az a gyulladás, ami fekélyes vastagbélgyulladáshoz vezethetne.
5. Szerves Vas
A fekélyes vastagbélgyulladás komoly tünete a vérszegénység. A vérző fekély és a véres hasmenés képes anémiát okozni, és ahhoz hogy ezt le tudd küzdeni, emelni kell a véred vasszintjét. Ehhez egy újgenerációs szerves vaskészítményt ajánlok figyelmedbe, ami amellett, hogy megelőzi a vérszegénységet, egy olyan tápanyag is, amire szükséged van, hogy fenntartsd az általános jó egészséged, energiád, és az egészséges anyagcseréd, mivel segít támogatni a celluláris („sejt szintű”) egészséget, valamint közreműködik számos enzim-funkcióban. A vashiány azt jelenti, hogy nem tudsz elegendő mennyiségű, oxigént szállító vörösvérsejtet termelni, ezért a szervezeted szenved az oxigén elszállításával: az agyba, a szövetekbe, az izmokba és a sejtekbe, emiatt kimerültnek és gyengének érzed magad.
6. Kurkuma
A kurkumában található kurkuminok , egyik legerősebb tulajdonsága az a képesség, hogy kontrollálják a gyulladást; tulajdonképpen a kurkuma kivonat az egyike a leghatékonyabb gyulladáscsökkentő vegyületeknek a világon! Az emésztőrendszeri és gyomorpanaszokkal küzdők gyakran válnak intoleránssá gyógyszeres beavatkozásra, mivel a gyomor flórája már eleve roncsolt állapotú és a gyógyszerek képesek szó szerint felszakítani a nyálkahártyát. A kurkuminok gyulladáscsökkentő tulajdonságai ténylegesen segítik a bél gyógyulását, és támogatják a jó baktériumok szaporodását.
Mit tehetsz még?
Vezess ételnaplót
Mivel a fekélyes vastagbélgyulladást különféle ételek válthatják ki, fontos hogy fel tudd mérni, mely ételek problémásak a számodra. Azt javaslom, vezess ételnaplót néhány hétig vagy hónapig, míg fel nem ismered, mely ételek súlyosbítják a tüneteid, és mely ételek enyhítik. Írd le, mit ettél a nap folyamán, és azt is, hogyan reagált a szervezeted azokra az ételekre. Ez ad majd némi betekintést abba, hogy mik a te speciális étel-érzékenységeid és intoleranciáid.
Igyál bőségesen folyadékot
Gyakori, hogy a fekélyes vastagbél gyulladásos betegek kiszáradnak. Fontos, hogy igyál rengeteg vizet a nap folyamán annak érdekében, hogy megóvd magad a kiszáradástól. Az is létfontosságú, hogy kerüld az olyan dehidratáló italokat, mint az alkohol és a koffein.
Egyél kisebb adagokat és igyál smoothie-kat
Mivel a görcsölés gyakori probléma fekélyes vastagbélgyulladás esetén, igyekezz naponta ötször kisebb adagokat enni. Az emésztőrendszerednek könnyebb kisebb adagokat kezelnie, és amennyiben ezekkel a kisebb tételekkel meg tud küzdeni, akkor képes lesz a szükséges tápanyagokat is felszívni belőle. Kisebb adagok fogyasztása csökkenti a fájdalmat és vitaminok és ásványi anyagok özönével látja el a szervezeted.
A smoothie-k étkezést helyettesítő italok, amelyek szintén jó módszerek a tápanyaghoz jutásra, amikor nehezen birkózol meg a szilárd ételekkel. Ha problémát okoz a súlyod megtartása, a smoothie-k elegendő tápanyagot és kalóriát adnak. Továbbá, csökkentik a dehidratáció esélyét is, mivel nagy mennyiségben tartalmaznak folyadékot.
Üdvözlettel:
Somogyi Rita