Főmenü Termékeink
Kérdezz-felelünk

Kedves Rita! Szeretném a tanácsát kérni ekcémával kapcsolatban. 17 éves lányom másfél éves kora óta küzd a betegséggel. Sokféle krémet, gyógynövényt, kipróbáltunk, de tartósan egy sem bizonyult hatásosnak. Természetesen orvosi kivizsgálás is volt, erősen fém-állatszőr- pollen allergiás, és keresztallergiában bizonyos élelmiszerekre is érzékeny. Ha nagyon fellángol a viszketés akkor szteroidos krémet használ, szerencsére talán heti egy alkalommal. 2 évig használtunk egy német készítményt, ami csökkentett adagban tartalmazta az allergént, így ösztönözte a immunrendszert, de ezt közel egy éve nem lehet itthon kapni. Nagyon sok hasznos tanácsot olvastam az oldalon, ezért szeretném kérni a tanácsát én is. Talán nem jól kombináltuk a készítményeket eddig. Az utóbbi időben a lányom erősen pattanásos is, ami a száraz bőrén még jobban begyullad, ebben is szeretnék tanácsot kérni. Köszönöm: Annamária

2017-04-11
Somogyi Rita válasza:

Kedves Annamária!

Bár néhány alternatív ötlettel és tapasztalattal hozzájárulhatok a tünetek enyhítéséhez, a szakorvosi együttműködés és az étrendi, illetve életmódbeli változtatás nem kerülhető meg! Ugyanis mindezek, csak együttesen hozhatnak eredményeket.

Annál is inkább, mert ugyan az ekcémát könnyű diagnosztizálni és egyáltalán nem veszélyes betegség, de hatékony és tartós kikezelése igazi kihívást jelent. Miközben az ekcéma sok esetben magától is elmúlik, ahogy az ember kerülni kezdi az irritáló anyagokat, ami az egészet kiváltotta, más esetekben rendkívül makacsnak bizonyul. Csak ideig-óráig tűnik el kenőcsök hatására, de aztán visszatér, mint amikor egy kellemetlen rokon egyszer csak megjelenik az ajtónk előtt.  

Mi az az ekcéma?

Az ekcéma, vagy dermatitis, egy nem-fertőző bőrgyulladás, amely viszkető, vörös pörsenéseket okoz a bőr egyes területein. Ez lehet az arcon, a fejbőrön, a csuklón és a kézen, a könyök ráncaiban, a térdhajlatban és néha máshol is a testen. Az ekcéma görög eredetű szó, azt jelenti, „forralt”, mivel a kezdeti szakaszban a bőr valóban olyan benyomást kelt, mintha buborékok borítanák.  Ha vakarjuk, az ekcéma szétterjedhet vagy rosszabbodhat. Az állandó vakarás vagy dörzsölés krónikus ekcémát válthat ki, amelynek a sötét, megvastagodott, pikkelyes vörös foltok a jellemzői.

Az atópiás bőrgyulladást túlérzékenység vagy allergia váltja ki. Allergia valamilyen élelmiszerre, belélegzett tárgyra, vagy más olyan megszokott dologra, ami a legtöbb embert egyáltalán nem zavarja. A hajlam általában öröklődik, olyan egyéneket érint, akiknek a családjában már volt szénanátha, asztma vagy ekcéma. Az arcon és a fejbőrön levő hámló foltok a sebhorreás dermatitis tipikus tünetei, a kontakt dermatitis viszont akkor támad bizonyos helyeken, miután az ember kontaktusba került egy irritáló tárggyal (pl. ékszer vagy csalánlevél).

Az ekcéma sokszor reagál a nyugtatókrémekre és különböző étrend kiegészítőkre, máskor viszont másodlagos baktériumfertőzések boríthatják el az irritált bőrt, és ezeket antibiotikumokkal kell kezelni. Az ekcéma speciális típusa, a sztázis dermatitis, a láb alsó felén és a bokán jelentkezik, és összefüggésbe hozható az ezeken a területeken elégtelen vérkeringéssel.

Legjellemzőbb tünetek:

  • Viszkető, piros, pörsenésszerű foltok a bőrön, amelyek szárazak, kemények, pikkelyesek vagy repedezettek.
  • Kicsi, vörös, pattanásszerű hólyagok.
  • Folyadékszivárgás, „könnyezés”, hámlás az érintett területeken.
  • Töredezés és hámlás.
  • Makacs esetekben megvastagodott, száraz foltok a bőrön.
  • Viszketés, duzzadás és gyulladás a láb alsó részén és a boka körül (sztázis dermatitis).

Mi okozza az ekcémát?

Sokszor különböző allergiák okozzák az ekcémát. Általában az ekcémára hajlamos emberek - vagy családjukban valaki - allergiásak valamilyen élelmiszerre, virágporra, állati szőrre vagy más anyagokra. Sokan közülük szénanáthában vagy asztmában is szenvednek, és szervezetükben gyakran a normálisnál több hisztamin van. Ez egy olyan vegyi anyag, amely allergiás védekező reakciót indít el a bőrön, amikor felszabadul.

Az ekcéma tüneteit az olyan élelmiszerek válthatják ki, mint a tej, a tojás, a kagyló, dió, mogyoró, búza, eper és csokoládé. Különböző anyagok érintése is súlyosbíthatja a tüneteket, ilyenek pl. az  állati szőr, bizonyos növények, például csalán vagy mérges szömörce, a krómot és nikkelt tartalmazó ékszerek (karóralánc, gyűrű, fülbevaló), kozmetikumok (pl. körömlakk), kölnik, dezodorok és izzadásgátlók, borotválkozó szerek, bőrápoló krémek, különböző textilek (különösen a gyapjú és a selyem), festékek, latex és gumi, bőr, házi tisztítószerek (pl. mosó- és mosogatószerek).

Az ekcémával összefüggésbe hozott egyéb tényezők: száraz levegő, túl sok napozás, stressz, bizonyos gyógyszerek, forró fürdők, por, virágpor és állati szőr.

Kezelés és megelőzés

A nyugtató krémek és kenőcsök enyhíthetik az ekcémával járó őrült viszketést - és nagyon fontos, hogy nem szabad megvakarni, mivel az rontja a helyzetet. Hagyományosan leginkább kortikoszteroidokkal kezelik az ekcémát, általában kenőcsök, krémek, gél vagy testápoló formájában. Súlyosabb esetekben azonban rövid ideig szájon át szedhető szteroidokra is szükség lehet.

A rendkívül erős viszketés ráadásul gyakran jól kezelhető recept nélkül vagy receptre kapható antihisztaminokkal; a másodlagos bakteriális fertőzések helyileg alkalmazott vagy szájon át szedhető antibiotikumos kezelést igényelnek. Az ekcéma nagy ritkán annyira súlyos is lehet, és annyira nem reagál a gyógyszerekre, hogy hatékony szerekkel el kell fojtani az immunrendszert. Ezt a fajta gyógymódot azonban csak szakorvos felügyelete mellett szabad alkalmazni.

Hogyan segíthetnek az étrend kiegészítők?

Számos étrend kiegészítő is enyhülést hozhat. Ezeket kombinálni érdemes, és lehet őket gyógyszerekkel (például szájon át szedett vagy helyileg alkalmazott kortikoszteroidokkal) együtt is alkalmazni.

Ligetszépe olaj - olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amelyek segíthetnek új élettel megtölteni a bőrt, enyhíteni a viszketést és a gyulladást. Volt olyan kutatás, ami azt igazolta, hogy a ligetszépe olaj segítségével csökkenthető a szteroidos gyógyszerek és krémek felhasznált mennyisége. Általánosan napi kapszula az adagolása, de akut esetben emeljük az adagot napi 3*1 szemre. Fontos, hogy a kivonatban található gamma-linolénsav a természetes hormonrendezőkhöz tartozik, ami enyhítheti a lányod bőrén megjelenő pattanásokat is!  

Lenmagolaj - egy másik esszenciális Omega-3 zsírsavval, az alfa-linolénsavval segít, ami minden krónikus allergiás betegség, így az ekcéma kezelésében is jól használható. Ebből az olajból naponta 1 evőkanálnyi mennyiséget kell elfogyasztani. Az olajat keverjük ételeinkez, pl. használjuk salátaöntetként, adjuk dzsúszokba vagy rizsbe, de önmagában is elfogyaszthatjuk étkezések közben, vagy közvetlen utána.  

A halolajról  egy dupla-vak vizsgálat során megállapították, hogy enyhíti a krónikus ekcéma tüneteit. A halolaj csökkenti a szervezetünkben levő leukotrién B-4 szintjét, amely anyag összefüggésbe hozható az ekcémás gyulladással. A kivonat hatását, szintén esszenciális zsírsavaknak köszönheti, melyek EPA és DHA névre hallgatnak.

C+ D-vitamin - néha a különböző allergiák indítják be az intenzíven viszkető ekcémás kiütések megjelenését, mint a lányod esetében is. A C-vitamin, mint természetes antihisztamin, segít blokkolni az allergénekre - pl. a virágporra vagy állati szőrre - adott gyulladásos választ. A D3-vitamin többféleképp is segíthet ezen és más bőrpanaszokon is. Sokoldalúsága annak köszönhető, hogy szinte minden sejtünk rendelkezik D-vitamin felvételére alkalmas receptorokkal, így a hormonális egyensúlytól kezdve a gyulladáscsökkentésen át az ekcémás bőr talaján keletkező bőrfertőzések kivédésén keresztül, sokféle támogatást nyújt. Napi 1000mg C-vitamin és 2000IU D3-vitamin adagolása általánosan hozzájárul az immunrendszer egészségéhez.

Szerves cink és Echinacea (kasvirág kivonat) – A cink szintén elősegíti a gyógyulást, és javítja az immunrendszer működését. Azért is szükség van rá, hogy a szervezet hasznosítani tudja az esszenciális zsírsavakat. Itt fontos, hogy 4 hét után, 4 hét szünetet tartsunk, majd újra ismételjük a kúrát. A szünetekben alkalmazzunk
Echinacea kivonatot, ami csökkenti és így normalizálja az immunválaszt olyan allergiás reakcióknál, mint amilyen az ekcéma, amire egyébként hagyományosan is használják.

Ezeket az étrend kiegészítőket hosszú ideig lehet szedni. Amikor azonban az ekcéma a javulás jeleit mutatja, el kell kezdeni csökkenteni az adagokat (kétnaponta, háromnaponta adagolni).

Szőlőmag olaj  - flavonoidokban gazdag, melyek olyan antioxidáns anyagok, amik gátolják a szervezetben az allergiás reakciókat. Fontos, hogy ezt az olajat ne csak belsőleg alkalmazzuk, hanem külsőleg is. Kitűnő vegyszermentes bőr- és testápoló, ami igen fontos paraméter, ha ekcémánk van, arról nem beszélve, hogy a viszketés tüneteit is enyhíti. Az is segít, ha fürdőzés közben mandula olajat  adunk a vízhez, zuhanyzást követően pedig még a nedves bőrbe masszírozzuk be, és úgy száradjunk meg, hogy csökkentsük a bőr kiszáradásának rizikóját (a száraz bőr jobban ki van téve az ekcémának). Legjobb, ha langyos vízben fürdünk, és nem törölközünk!

Mindenképp óvakodjunk a dezodoráló szappanoktól, a habfürdőktől és az illatosított termékektől, mert ezek mindegyike súlyosbíthatja az ekcémát.

És még egy nagyon fontos dolog!

Csökkentsük a stresszt, hiszen a stressz súlyosbítja az ekcémát! Ellensúlyozhatunk néhány relaxációs technikával, pl. meditációval vagy jógával, vagy alkalmazzunk adaptogén gyógynövényeket, mint amilyenek a Stress Control-R kivonatban  is találhatók, különösen akkor, amikor azt tapasztaljuk, hogy érzelmeink hatására rosszabbodott az ekcémánk. A kivonat biztonságos, és nem okoz függőséget.

Összességében:

Először is, el kell fogadni, hogy az ekcéma krónikus betegség, amely egy enyhe, de meglehetősen makacs belső egyensúlyhiány jele. Ez azt jelenti, hogy nem lehet azt várni, hogy mindössze néhány napos szorgos kezelést követően minden tartósan rendbe jön. Az orvosi javaslatoknak, az étrendi és életmódbeli változtatásoknak, valamint ezeknek az étrend kiegészítőknek köszönhetően, együttesen gyorsítható fel a gyógyulási folyamat, de sok türelem is kell hozzá.

Mivel gyakran ételallergiák váltják ki a krónikus ekcémát, fontos, hogy azonosítsuk azokat az élelmiszereket, amelyek az allergiás reakciót kiváltják. Ezek gyakran a következők: tej, tojás, kagyló, búza, csokoládé, dió, mogyoró. Az tudatos táplálkozás nem megkerülhető, gondoskodjunk friss, feldolgozatlan, minőségi tápanyagokban –főként antioxidánsokban, ásványokban, vitaminokban és minőségi fehérjékben – gazdag élelmiszerek fogyasztásában.

Hiszen az étrend kiegészítőkre vonatkozó összes ajánlásom annak a feltételezésnek a tudatában fogalmazódott meg, hogy a lányod egészséges módon táplálkozik.

Somogyi Rita