Kedves Rita! Melyik a jobb, a lenmag vagy a lenmagliszt? Üdvötlettel, Niki
Kedves Niki!
Hogy melyik a jobb, azt igazán a cél határozza meg, és befolyásolják tüneteink, esetleges betegségeink, vagy éppen testsúlyunk. Az étkezési lenmag a benne található nyálkaanyagoknak és a rostoknak köszönhetően a gyomorba érve megduzzad, ezzel telítettséget és jóllakottságérzetet ad, a belekbe érve pedig felgyorsítja az emésztést és a bélmozgást, de ehhez mindenképpen ajánlatos a lenmagokat kicsit összetörni, hogy az emészthetetlen nyálkaanyag a maghéj felületén hasznosulni tudjon. A lenmag jótékonyan befolyásolja a gyomorsavképződést, így nemcsak a gyomorfekély kialakulását előzheted meg vele, de a diéta alatti haskorgást is elhallgattathatod néhány szem lenmag elrágcsálásával. Fogyaszthatod önmagában, mézzel, joghurthoz, kefirhez, süteményekbe, tejbe, gyümölcslébe keverve 1-2 mokkáskanálnyit naponta.
A lenmagból hideg sajtolással kipréselt olaj megőrléséből nyerik magát a lenmaglisztet. A lenmag minden tulajdonságával rendelkezik, csak koncentráltan.
Magas a rostanyag tartalma, amit diétázók is beépíthetnek étrendjükbe, magas a fehérjetartalma, ami miatt vegetáriánusok és Paleosok is előszeretettel fogyasztják.
Tele van omaga-3 zsírsavakkal, melyek olyan fontos vegyületcsoport előanyagai, mint a prosztaglandinok, melyek hormonszerű hatású vegyületek, és az egész szervezetben előfordulnak. Kiemelkedő lignan forrás – ezek antioxidáns hatású fitoösztrogének, melyek a gyulladások csökkenetésétől és rákprevenciótól kezdve, a májvédő, koleszterincsökkentő, szív és érrendszert támogató hatásokon át, a menopauzás hőhullámokig, és vele járó csontritkulás ellen hatékonyak. Mindemellett a lenmaglisztnek alacsony a szénhidrát és zsírtartalma, számos ásványi anyagot és vitamint is tartalmaz.
Üdvözlettel: Rudolf Rita