Kedves Rita! Köszönöm a választ. A zabpehely lisztet próbáltam már de attól még inkább felfúvódtam és szeles is lettem. Nem értem miért? És sajnos ha abból csináltam a palacsintát annyira "rossz" volt a tészta hogy leragadt nem lehetett sehogy átfordítani. Lehet, hogy a tejtermékek se jók nekem, bár tejet nem iszom, most az alpro zabtejet próbáltam ki de nem érzek változást attól is nagy lesz a hasam :( Tejföl helyett mit lehetne használni? Sajnos a majonézes dolgokat is szeretem és szoktam enni az ételekhez pl. rántott sajt, hús. Láttam szójás tejfölt de ahhoz nincs gusztusom :( Köszönttel:R
Kedves Rita! Lehet, hogy mégis glutén érzékenységről lesz itt szó? Mert bár a zab nem tartalmaz glutént, panaszt csak akkor okoz, ha a betakarítás, feldolgozás során érintkezik, szennyeződik más gabonákkal (keresztszennyeződés). Ezért, ebben az esetben csak olyan zablisztet használjunk, ami gluténmentes felirattal van ellátva. A zabtejjel ugyanez a helyzet.
Amíg nem tudja az orvos kizárni a laktóz érzékenységet, kérlek kerüld a laktózt tartalmazó dolgokat, és itt nem csak a tejfogyasztásról van szó, hiszen az, felvágottakban, készételekben, vagy éppen a tejfölben is megjelenik. Ezért, ha nem kedveled a szójatejfölt, akkor minden ABC-ben lehet kapni, laktóz mentes tejfölt is, ami ízben semmi változást nem jelent majd számodra. A majonézben lévő tojás lehet allergén, de ha fogyasztását követően nem érzel puffadást és egyéb diszkomfort érzetet nem kell elhagynod, bár magas kalóriatartalma nem kedvez az alakunknak. Ha készételt veszel, ami majonézt is tartalmaz a pontos összetevőket meg kell nézni, hiszen a laktózt és glutént kerülni kell.
Vezess étkezési naplót, amit vigyél magaddal az orvosodhoz is!
Nagyon finom palacsintákat lehet előállítani glutén nélkül is, erre rengeteg receptet találunk a neten. Keress csak rá a paleo palacsintákra, melyek nélkülözik a glutént és a laktózt is. Nem fognak leragadni, ha pontosan a recept szerint jársz el. Próbálkozz a kukoricaliszttel, amit bolondíts hajdinaliszttel fele-fele arányban, vagy használj rizslisztet és rizstejet az elkészítéshez.
Gluténmentes lisztek: rizsliszt, kukoricaliszt, burgonyaliszt, szójaliszt, sárgaborsóliszt, tápiókaliszt, hajdinaliszt, kölesliszt, csicseriborsóliszt, cirokliszt, teffliszt.
Gluténmentes gabonák:
Köles: antiallergén, lúgosítja a szervezetet
Hajdina: erősíti az érfalakat, lúgosító étrend része
Quinoa: lúgosító gabona, ami természetes aminosav és enzimforrás
Amaránt vagy disznóparéj: C-vitamin, vas, kalcium és B-vitamin forrás
Barnarizs és lisztje: magas ásványi anyag és rosttartalom
Kukorica: gluténmentes tészták alapanyaga, liszt
Csicseriborsó: belőle készül a falafel fasírt, finom és a legjobb vércukorszint szabályzó
Vörös lencse: önmagában, köretként, de saláta alapnak is első osztályú
Tápiókagyöngy: felhasználható levesbetétnek vagy desszertnek (pudingnak például)
Szója: minden formája, a bab, a tofu, a kocka, a granulátum, a liszt…
Cirok: Nagy mennyiségű rostot, fehérjét és tápanyagot tartalmaz.
Teff: A teffnek a legmagasabb a kalciumtartalma a gabonafélék között.
Vadrizs: valójában nem rizs, hanem egy vízi növény magja, melynek egyes fajtáiban van glutén (az esetleges gluténtartalmat a csomagoláson kötelező feltüntetni).
Magok: Chia mag: omega 3 zsírsavforrás és Szezámmag: természetes kalciumforrás
Rudolf Rita