Tudatos babatervezés vitaminjai
A legfontosabb tápanyagok és vitaminok babatervezéshez
Egy leendő kismamának érdemes odafigyelni a változatos, tápanyagokban gazdag táplálkozásra - melyet ma már pusztán étkezéssel igen nehéz megoldani. A tudatosság a babatervezés előtt, a testi-lelki egyensúly nemcsak a teherbeesést könnyíti meg, hanem a baba és a mama egészségét is szolgálja. Nézzük, melyek azok a tápanyagok és vitaminok babatervezéshez, melyeket már a fogantatás előtt legalább három hónappal érdemes elkezdeni szedni!
Célzott tápanyagok és vitaminok babatervezéshez, 4 lépésben
1. Szabadulj meg a salakanyagoktól, és támogasd meg a bélflórádat!
A baba megfoganása előtt már fél évvel érdemes megkezdeni a testi-lelki felkészülést. Ez az időszak megfelelő egy alapos tisztítókúrára, májtisztítással együtt, erre később, a terhesség és szoptatás alatt egyébként sem lesz lehetőség. A salakanyagoktól megtisztított szervezetben megnő a tápanyagfelszívódás, és beindulnak a regeneráló és öngyógyító folyamatok. Mindezek mellett pedig ne felejtkezzünk el életmódunk megreformálásáról sem, és törekedjünk a kiegyensúlyozott, egészséges életmódra.
Akár már ilyenkor (de a szülés előtti utolsó két hónapban mindenképp!) érdemes belekezdeni egy bélflóra építő kúrába, amihez fogyasszunk prebiotikus rostokat és probiotikumokat. A bélflóra egyensúlya az immunrendszer egészségét támogatja, sőt, a bél-agy kapcsolat miatt jobb közérzetet is eredményez. Mindezek a folyamatok pedig a baba egészségére is hatással vannak.
2. Szerezd vissza hormonális egyensúlyodat a fogantatás elősegítéséhez!
Ma már sajnos egyre több az olyan állapot és betegség (pl. IR, PCOS, ösztrogéndominancia), melyek nehezítik a babatervezést. Ilyenkor az elsődleges feladat a hormonális egyensúly visszaszerzése.
A mio-inozitol, egy vitaminszerű vegyület, melyet korábban a B-vitaminok közé soroltak, ígéretesnek bizonyul, ha a termékenység fokozásáról van szó.
- Részt vesz a sejtek inzulinérzékenységének javításában,
- csökkenti a tesztoszteron szintet, és növeli a progeszteronét, ezáltal pedig ösztrogéndominancia esetén is hasznos lehet,
- hozzájárul a rendszeres menstruációs ciklushoz és peteéréshez,
- és még a petesejt minőségén is javít.
A folát fontos vitamin babatervezéshez (ez a B9-vitamin), elengedhetetlen ahhoz, hogy a baba megfoganjon, sőt, még férfi terméketlenség esetén is hatásos lehet az emelt folátbevitel.
Terhesség alatt a nőknek megnő a folátszükséglete, mely létfontosságú a magzati velőcső-rendellenességek kivédésére (az agy és a gerinc elváltozásai kivédésére). A velőcső már a 28. napra kialakul, pl. ezért is érdemes már teherbeesés előtt is folátot szedni. Megfelelő folát szint mellett csökken a vetélés és a koraszülés kockázata.
A D3-vitamin babatervezés alatti fontossága nem kérdőjelezhető meg, alapvető ugyanis a mama hormonális egyensúlyának és ellenálló képességének szempontjából. A terhesség alatt is érdemes kiegészíteni vele az étrendet (12. héttől 4000NE bevitel!), hiszen az alacsony D3-vitamin szint a magzati időszakban és csecsemőkorban növeli a táplálékallergiák, az asztma és a szklerózis multiplex kockázatát is. A D-vitamin babatervezéshez a kalcium hasznosítása miatt is fontos, nélkülözhetetlen a kalcium hasznosításához, az anya és gyermeke csontozatának egészségéhez is.
Ezt a három, hormonális egyensúlyt és fogantatást elősegítő vitamin babatervezéshez, cinkkel, szelénnel, B6-vitaminnal, maca gyökérrel és fekete bors kivonattal kiegészítve megtalálod a Női egyensúly komplexben.
Mit tehetsz még a hormonális egyensúlyért és a termékenység fokozásáért?
- Ligetszépe olaj és babatervezés: a ligetszépe olajban lévő esszenciális zsírsav (gamma-linolénsav) nélkülözhetetlen a hormonális egyensúlyhoz, és még az olyan állapotokban és betegségekben is segítségünkre lehet babatervezés előtt, mint a rendszertelen menstruáció, a PCOS, ösztrogéndominancia, stb. Csökkenti a belső gyulladásokat, éppen ezért autoimmun folyamatoknál is érdemes vele kiegészíteni az étrendünket.
- Méhpempő és babatervezés: egy adaptogén kivonat, mely kiegyensúlyozza a szervezet működését. Továbbá pro-hormonokat, vagyis előhormonokat is tartalmaz, melyekből a szervezet azt állítja elő, amire szüksége van: ösztrogént, tesztoszteront, progeszteront, de akár inzulint is. Babatervezés előtt álló párok mindkét tagjának (!) javasolt a fogyasztása a termékenység fokozásához és a fogantatás elősegítéséért ( az pedig már csak igazán bónusz, hogy nagyszerű roboráló szer.)
3. Ügyelj az Omega zsírsavak bevitelére már babatervezés előtt!
A dokozahexaénsav (DHA) hosszú láncú többszörösen telítetlen Omega3 zsírsav, ami azért létfontosságú, mert - ahogy a kutatások bizonyítják - segíti a baba agyának, szemének és idegrendszerének egészséges növekedését és fizikai-szellemi fejlődését.
A DHA szülés után is fontos a kisbaba fejlődéséhez. A szoptató anyának tudnia kell, hogy az anyatej DHA tartalma nem magas, tehát rendkívül fontos, hogy étrend-kiegészítővel elegendő DHA-hoz jusson, amíg szoptat. Az EPA és DHA zsírsavak a mama és a baba immunrendszerének is erősítői. Kimutatták például, hogy a halolajat fogyasztó kismamák babái ritkábban fáznak meg, sokkal nyugodtabbak, jobb mentális és vizuális fejlődést mutatnak. És az emésztési problémák is ritkábbak!
Ráadásul a mamánál a terhességi magas vérnyomás, cukorbetegség és a koraszülések előfordulását is csökkentik.
(Az Omega3 zsírsavak étrendi adagolása kisgyermekkorban is fontos, hiszen az agy és az idegrendszer fejlődése a 3. trimesztertől 14 éves korig tart, és ez nagyban befolyásolja a szellemi teljesítőképességet! Étrendi adagolása pedig nélkülözhetetlen, olyan viselkedési zavarok eseteiben, mint a diszlexia és a hiperaktivitás. Kimutatták, hogy ilyenkor a vörösvértestekben és a vérplazmában is nagyon alacsony az omega3 DHA szintje.)
4. Előzd meg a vashiányt!
A vörös vérsejtekben lévő vas segít eljuttatni az oxigént a szervekbe, szövetekbe és a magzathoz. A nők vasszükséglete jelentősen növekszik a terhesség alatt, mivel megnő a vér össztömege is, és szükség van rá a magzat egészséges fejlődéséhez.
A terhesség alatti alacsony vasbevitelt összefüggésbe hozzák az alacsony születési súly, a koraszülés és más káros szövődmények rizikójával. Azonban nagyon fontos, hogy mellékhatásmentes vasat válasszunk, mint amilyen pl. ez a világszabadalommal védett szerves vaspótló. Aminosavas kelát-kötésben tartalmaz bioaktív vas-biszglicinátot, nem terheli fölöslegesen a szervezetet és könnyen felszívódik, hasznosul és persze csak olyan mértékben, amire a szervezetnek szüksége van!
Cselekvési terv babatervezés esetén
- A Puridren és a Lipo+ koncentrátumból is oldj fel 25-25 ml-t másfél-másfél literes folyadékban és ezt kortyolgasd napközben, lehetőleg öt részletre elosztva. Ha elsőnek soknak tűnik a 3 liter folyadék a két koncentrátumot 1 üvegben is feloldhatod, azonban mindenképpen ügyelj a folyadékmennyiség növelésére. (ha megtörténik a teherbeeesés ezeknek a koncentrátumoknak a fogyasztásával hagyj fel!)
- Indítsd a reggelt napi napi 40 ml Vegán bélradír plusszal, lehetőleg reggel éhgyomorra, kb. 1 dl vízzel elfogyasztva. Használat előtt felrázandó! Nyugodtan fogyaszthatod a várandósság alatt is, ugyanis bélflórád egészsége befolyásolja immunrendszered és így a kicsi immunegészségét is.
- Reggeli közben vegyél be egy Megabiotikumot. Ugyancsak folytathatod a kúrát a terhesség, sőt szoptatás alatt is.
- Reggeli után igyál még egy tasak méhpempőt. (Teherbeesés esetén kérd ki orvosod véleményét, hogy indokolt-e folytatni a kúrát.)
- A nap folyamán fogyassz el 3,37 g Női egyensúly komplex port (4 púpozott adagolókanálnak megfelelő mennyiség), a nap bármely szakában, 1 dl vízzel (ízlés szerint több vízzel). Teherbeesés esetén kérd ki kezelőorvosod véleményét, hogy érdemes-e tovább folytatnod a kúrát, vagy áttérj-e inkább egy komplexebb terhesvitaminra.
- Reggeli ebéd és vacsora közben vegyél be 1-1 kapszula Ligetszépe olajat. Ugyancsak az orvosoddal kell egyeztetni, hogy szükség van-e a kúra folytatására a terhesség alatt is (hormonegyensúlytalanság esetén indokolt lehet.)
- Reggeli ebéd és vacsora közben vegyél be 1-1 kapszula Omega-3 kapszulát. A kúrát folytathatod terhesség és szoptatás alatt is a baba egészséges fejlődésének érdekében.
- Ebéd után vegyél be 1 vaskapszulát. Ha terhesség alatt is szükség van vaspótlásra bátran folythatod a kúrát.
+1 TIPP! Ha biztosra akartok menni: férfi termékenység vitamin
Bizony, nemcsak a leendő kismama egészségére kell figyelnünk, hanem a pár férfi tagjáéra is. Ahogyan feljebb is írtuk, a folát pl. férfi termékenység vitaminként is alkalmazható, hiszen a folátszint kapcsolatba hozható a spermaszámmal és a spermák egészségével. A méhpempő prohormon tartalma miatt ugyancsak fogyasztható férfiak számára is, hiszen ezekből az előhormonokból a szervezet akár tesztoszteront is képes előállítani, ha szükséges.
Alkalmazhatunk komplex kivonatokat is férfi termékenység vitaminként. Az Alpha természetes, fermentált L-citrullin alapú potencianövelő és energizáló férfierő vitamin 8 összetevővel támogatja serkentik a férfiak vitális energiáját, növelik a nemzőképességet, javítja a spermiumok minőségét és mozgékonyságát, és általánosan is hozzájárulnak a férfiegészséghez.
Összegzés
Egy leendő kismamának érdemes oda figyelni, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű folsavra, vasra, D-vitaminra és Omega3 zsírsavra van szüksége babatervezés előtt, hogy az egészséges fogantatáshoz, és hogy a baba fejlődése is zavartalan legyen. Ma már ezeket a tápanyagokat pusztán étkezéssel nehéz pótolni. A kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás mellett fogyasszunk vitaminokat babatervezéshez és a termékenység fokozásához, fogantatás előtt már legalább három hónappal, és folytassuk étrend-kiegészítésüket kúraszerűen, a terhesség alatt is.