Te melyik hormontípusba tartozol? Ezt kell tenned, ha fogyni szeretnél!
Ismerd meg hormontípusodat, hogy könnyen fogyhass!
Alakunkat, azt, hogy hova hízunk, milyen ételeket kívánunk, hormontípusunk is befolyásolja, melyet domináns hormontermelő szervünk határoz meg. Ha szeretnéd megtudni, hogy melyik hormontípusba tartozol, és hogyan kell annak megfelelően táplálkoznod az ideális testsúly elérése érdekében, akkor tarts velünk!
Mi egyáltalán az a hormontípus?
Testünk működését négy nagy hormontermelő szerv irányítja: az agyalapi mirigy, a mellékvese, a pajzsmirigy és nők esetében a petefészek. Az alapján, hogy melyik a domináns hormontermelő szerv, négy hormontípust különböztetünk meg, melybe genetikailag mindannyian tartozunk. Ez alapján pedig „kódolt” az alakunk, az, hogy milyen betegségekre vagyunk hajlamosak, hogy milyen ételeket kívánunk, de még bizonyos mértékben a viselkedésünk is.
Ha olyan ételeket fogyasztunk, melyekkel fő hormontermelő szervünket stimuláljuk, eleinte remekül érezzük magunkat a bőrünkben: nő az energiaszintünk, javul a közérzetünk, hiszen egyre több hormon szabadul fel. Igen ám, de hosszú távon ezek az ételek nem tesznek jót nekünk: a túlstimulált szerv előbb-utóbb kimerül, ami a hormonális egyensúly felborulásához, anyagcsere problémákhoz, hízáshoz, hosszú távon pedig krónikus betegségekhez vezet.
4 ok, amiért megéri hormontípusunknak megfelelően táplálkozni
- Jobb közérzet, több energia hosszú távon is!
- Ideális testsúlyunkat meg tudjuk tartani vagy vissza tudjuk szerezni.
- A hormonális egyensúly helyreáll.
- Megelőzhetőek a krónikus betegségek.
Ismerd meg a 4 fő hormontípust! Nézd meg, melyikbe tartozol!
Agyalapi típus – a gondolkodó
Jellemzők
Ebbe a típusba tartozol akkor, ha testfelépítésed inkább átlagosnak mondható, a kötőszöveted lazább. Ha hízol, az arányosan mindenhol megjelenik, a has, az arc kikerekedik. Főleg reggel vagy aktív.
Amit kerülj
Alapvetően a finomított szénhidrátokat, állatai tejtermékeket, koffeint kívánod, tudom, ettől érzed jól magad, de pontosan ez az, amit nem szabad fogyasztanod!
Amiből fogyaszthatsz többet
Hús! Te aztán ehetsz húst hússal, még a vörös húsoknak sincs akadálya!
Anatur Tipp! Számolj le a túlzott szénhidrát utáni vággyal!
Felejtsd el a szénhidrátok utáni sóvárgást Szerves krómmal. Ez a nyomelem hatással van a cukor-és zsíranyagcserére, gátolja az inzulincsúcsokat így pedig csökkenti a szénhidrátok és a nassolnivalók utáni vágyat.
Mellékvese típus – a vezető
Jellemzők
Ha testfelépítésed inkább zömöknek mondható, erős izomzattal rendelkezel, kezeid nagyok, délután-este vagy aktív, nőként inkább a hátadra, melledre hízol, vagy férfiként a kiálló has, a fejtetői kopaszodás a jellemző rád, akkor bizony a mellékvese típusba tartozol.
Amit kerülj
A vörös húsok, a belsőségek, a csípős, fűszeres nehéz ételek kerülnek tiltólistára.
Amiből fogyaszthatsz többet
Sovány húsok zöldségekkel – ez lesz a számodra ideális étrend!
Anatur Tipp! Csökkentsd a túlzott kortizol szintet!
Ha a mellékvesét stimuláljuk több kortizolt (ez a hormon szabadul fel stressz hatására is) fog kiválasztani. A tartósan magas kortizolszint ellenben megborítja a hormonális egyensúlyt, pl. inzulinrezisztenciát kiváltva. A Pszichobiotikum baktériumtörzsei bizonyítottan csökkentik a kortizolszintet már 30 nap után!
Pajzsmirigy típus – a kreatív
Jellemzők
Ha vékony alkat vagy, hosszú végtagokkal, amik még hízáskor sem hajlamosak a vastagodásra, egyébként is nehezen tudsz hízni, akkor pajzsmirigy típus vagy. Ha mégis híznál, az a hasadon, derekadon fog megjelenni. Energiaszinted hullámzó, gyakran fázik a kezed, lábad.
Amit kerülj
A finomított szénhidrátokat, a cukros ételeket, de nem jó, ha túl sok gyümölcsöt eszel, vagy túl sok koffeint iszol.
Amiből fogyaszthatsz többet
A hangsúly a teljes értékű táplálkozásra kerüljön, és hogy minél inkább úrrá tudj lenne a hullámzó energiaszinten, ügyelj a rendszeres étkezésre is!
Anatur Tipp! Támogasd meg pajzsmirigyed egészségét!
A cink alacsony szintje nemcsak előidézi, hanem fokozza is a pajzsmirigy betegségeket, hiszen közvetlenül befolyásolja a pajzsmirigy hormonok szintjén. Szedj jól hasznosuló cink formulát, mint amilyen a cink-biszglicinát, pajzsmirigyed egészségéért!
Petefészek típus (csak nőkre lehet jellemző) – a gondoskodó
Jellemzők
Neked van a tipikus homokóra alakod, ami hízáskor még hangsúlyosabb lesz, hiszen minden felesleg a csípődre, fenekedre, combodra kerül, ami narancsbőrösödésre is hajlamos. Reggel tele energiával ébredsz, ami napközben csökken, míg estére újra megnő az energiaszinted.
Amit kerülj
Vörös húsok, belsőségek, zsíros tejtermékek és csípős fűszerek, ételek.
Amiből fogyaszthatsz többet
Halak, sovány húsok, zöldségek, gyümölcsök, hidegen sajtolt olajok – a mediterrán diétát egyenesen neked találták ki!
Anatur Tipp! Felejtsd el az ösztrogéndominanciát!
A petefészek túlzott stimulálása nagy mértékű ösztrogén felszabadulásához, és ösztrogéndominanciához vezethet. A ligetszépe olaja nagy mennyiségben tartalmaz gamma-linolénsavat (GLA), ami segít helyreállítani a hormonális egyensúlyt ösztrogéndominancia esetén is.
Ne feledd! A blogban leírtak csupán iránymutatásul szolgálnak! Ha ennél pontosabb, személyre szabott tanácsokra van szükséged, azt javasoljuk, hogy keress fel egy dietetikus szakembert!