Pihentető alvás, jobb közérzet
Beszéljünk most az alvásról!
Minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző pénteken, világszerte megtartják az alvás világnapját. Ilyenkor szakemberek tartanak előadásokat az alvás és az egészség összefüggéséről, valamint az alvást segítő technikák bemutatásáról. Ugyanis a jó alvás egészségünk megőrzése szempontjából kulcsfontosságú!
A tavaszi időszakban különösen fontos
figyelmet fordítani az alvásciklusunkra.
Azonban szükséges ilyenkor egy kis „átállási idő”. A téli időszakban megnövekszik a melatonin, azaz alvási hormon termelés, és lecsökken a szerotonin, vagyis boldogsághormon szint. A napsütés hatására a szerotonin termelés beindul, de ehhez csak viszonylag lassan tudunk hozzászokni, a megnövekedett melatonin szint pedig az alvás-ébrenlét ritmusában okozhat „csúszást.”
Mennyi alvásra van szükségünk?
Átlagos felnőtt embereknek 7-8 óra alvásra van szükségük. Vannak olyanok is, akiknek mindösszesen 5 óra alvás is elég, azonban ők teszik ki a népesség elenyésző hányadát. A lényeg azonban nem is a mennyiségen, hanem a minőségen van. Akkor leszünk csak kipihentek, ha alvásunk mély.
Amennyiben az alvással töltött órák
száma jelentősen, hosszú távon csökken, úgy:
- felgyorsul a sejtek öregedési folyamata
- ugyanakkor gyengül az immunrendszer működése
- csökken a koncentrációs képesség
- megnő az édesség utáni vágy
- akár a fejfájás is gyakoribbá válhat
Mi történik, amikor keveset alszunk?
A kevés alvás hatására megemelkedik a szervezet kortizolszintje. A kortizol egy stresszhormon, aminek a feladata, hogy mozgósítsa a szervezet energiáit, vagyis az fel tudjon készülni az esetleges veszélyre. Egyszerűen mondva, a testünk ilyenkor „túlélő” üzemmódra kapcsol.
Az energiatartalékokat elkezdi felhasználni, először a glükóz raktárakhoz nyúl, a glükóz így nem fog eljutni a sejtekhez, hiszen a szervezet saját magának akarja biztosítani a magas vércukorszintet, majd pedig az izmokat kezdi el leépíteni, hiszen itt könnyebben jut energiához.
Nem csak az a kérdés, hogy mennyit alszunk, hanem az is kérdés, hogy mikor.
Minél inkább összhangban van a saját bioritmusunk a környezetünkkel, annál inkább pihentebbnek érezzük magunkat. Nem is gondolnánk, de egy-egy éjszakai ébrenlét során több mint ezer génünk károsodik.
Melatonin a normál biológiai ritmusért
Ha nem tudsz elaludni vagy egyéb alvászavarral küzdesz, sokat segíthet a melatonin pótlása! Ugyanis ez a hormon szabályozza az elalvást és az ébrenlétet.
Glicin
A glicin pre-melatoninként funkcionál, ugyanis megnöveli a szerotonintermelést, ami a melatoninnak az előanyaga. De ez még nem minden! A glicin további négyféle módon is segíti az alvást. Humán kísérletben már 3000 mg este lefekvés előtt elfogyasztott glicin csökkentette az elalvási időt, javította az alvás minőségét és a másnapi teljesítményt, illetve memóriát!
Szőlőhéj mikroőrlemény
A vörös szőlőhéj mikroőrlemény egy természetes és magas biohasznosulású melatonin forrás. Azonkívül, hogy támogatja a szervezetet a természetes alvási ciklus fenntartásában, számos jó tulajdonsággal rendelkezik. Tudj meg többet a termékről >>> Ide kattintva
+1 Tipp: Külsőleg nagyszerű bőrszépítő!
Használd heti 3 alkalommal pakolásként mézzel, illetve vízzel elkeverve. Kipihenten és megszépülve fogsz felkelni reggel. Fantasztikus a hatása!