Te használsz önbarnítót? Ha igen, akkor ezt érdemes elolvasnod!
7 dolog, amit tudnod kell, ha önbarnítót használsz!
Az önbarnító gyors, kényelmes megoldás, ha barna bőrre vágysz. Nincs szükség hozzá napozásra, se szoláriumra, nem éri a bőrödet UV-sugárzás, így annak a káros hatásaitól sem kell félned. Ez mind igaz, azonban jó, ha tudod, hogy az önbarnítók használata nem minden veszélytől mentes! Összegyűjtöttük, hogy mire érdemes figyelni.
Az önbarnító alkalmazása nem veszélytelen! 7 dolog, amit tudnod kell!
Allergiát okozhat
Előfordult már veled is, hogy önbarnító használata után piros foltok, sőt, pattanások jelentek meg azon a területen, ahol a krémet alkalmaztad? Ez bizony az allergiának a jele! Gyakorlatilag bármelyik összetevő kiválthatja azt (állagjavítók, tartósítószerek, illatanyagok, stb.)
A bőr idő előtti öregedését okozhatja
Dihydroxyacetone (DHA) - ez a vegyület, ami a mai napig a legtöbb önbarnító hatóanyaga. Répa- vagy nádcukorból állítják elő, azonban természetes eredete ellenére, nem minden veszély nélküli az alkalmazása. Ez az anyag ugyanis amellett, hogy beszínezi a bőr legfelső rétegét (reakcióba lép a szaruréteg keratinjának aminosavaival, és ún. melanoidokat hoz létre), fokozza a szabadgyökképződést is. Ezek a szabadgyökök beavatkoznak a kollagén és elasztin szintézisbe, vagyis a bőr idő előtti öregedéséhez vezetnek (hasonlóan az UV-sugarakhoz). (1)
Fokozza az Uv-sugárzás hatását
Önbarnító használata után tilos napozni, ugyanis extrém mértékben, 180%-kal több szabadgyök keletkezik az önbarnítóval kezelt bőrfelületen, mint a kezeletlenen UV-sugárzás hatására! (2)
(Az önbarnító termékekben használt másik összetevő az eritrulóz. Hosszabb idő elteltével, csak 24-36 óra után fog megjelenni a felkent szín, cserébe viszont kevésbé károsak a hatásai a DHA-hoz képest. Azonban, itt is vannak olyan tanulmányok, melyek negatív hatásokról számolnak be az eritrulózzal összefüggésben. (3))
A nem megfelelő tárolás felgyorsíthatja a káros anyagok megjelenését a termékben
A DHA bomlása során káros formaldehid nevű vegyületek szabadulnak fel. Ha hosszú ideig, vagy nem megfelelő körülmények között tároljuk (nem hűvös, fénytől óvott helyen) ezeket az önbarnítókat, akkor könnyen felhalmozódhatnak bennük a káros formaldehidek. Ezért tilos a szavatossági idő lejárta után felhasználni az önbarnítót.
Hamis biztonságérzetet adhat!
Sokáig keringett az a tévhit, hogy az önbarnítóval szerzett barnaság védhet a bőrráktól, ez azonban egyáltalán nem igaz! Attól ugyanis, hogy barna a bőröd, még nem jelent azt, hogy valóban védve is vagy az UV-sugarak káros, például melanómát okozó hatásaitól!
Csíkos lehetsz, sárga maradhat a tenyered
Bár első ránézése úgy tűnhet, hogy a barnulásnak ez a módja tényleg kényelmes és gyors, azért nem árt egy kis rutint szerezni: ha nem megfelelően viszed fel az önbarnítót, akkor foltos vagy csíkos lehetsz, ha pedig elfelejted lemosni, akkor a sárga tenyered árulkodni fog arról, hogy hogyan barnultál le. Érdemes különösen körültekintően eljárni az ujjak, a könyök és a térd önbarnítózáskor!
Hatástalan is lehet
Ha az emberiség azon 10%-ába tartozol, akinek a keratinjában nincs jelen az az aminosav, ami reakcióba lépne a DHA-val, akkor az önbarnítózás nálad teljesen hatástalan lesz.
Van azonban egy javaslatunk, hogy mit tegyél, ha UV-mentesen, és tényleg teljesen biztonságosan szeretnél lebarnulni! Szedj barnítóvitamint!
A Solar barnító vitaminkomplex összetevői ugyanis önmagukban, napozás és szolárium nélkül is barnítanak, ráadásul, gondoskodnak a bőr egészségéről és szépségéről is!