Nézd, mi mindent tehetsz a látásodért!
A látásunk az egyik legféltettebb kincsünk
A külvilágból érkező ingerek 80 százalékát a szemeinken keresztül érzékeljük. Nem csak azért van rá szükségünk, hogy átélhessük egy csodálatos napfelkelte látványát vagy, hogy elmerülhessünk szeretteink arcában, de a leghétköznapibb tevékenységeink során is szinte kizárólag a képi észlelésre hagyatkozunk. Természetellenes életvitelünk azonban óriási erővel rombolja szemeink egészségét.
A látásromlás fő okai
Többségünk mesterséges fény mellett, monitorok előtt tölti ideje nagy részét, szabadidőnkben mereven bámuljuk a televíziót, a mobilunkat, vagy a laptopunkat. Mindezzel csökken szemeink tornáztatása, mely létfontosságú szemeink egészségéhez. Amikor a szabadban kirándulva mozgó állatokat, madarakat figyelünk meg, szemeink tornáznak és erősödnek. Sajnos az sem segít, hogy a jó időben az erőteljes UV-sugárzás okán, napszemüveg mögé kényszerülünk. Mindezt pedig tovább rontja a tápanyagokban szegény, nyugati táplálkozás, az élvezeti szerekkel való visszaélés, a mozgáshiány és a természetes öregedési faktor.
Ma sokkal korábban elkezdődik a látásromlás
Ma már 35 éves kor felett elkezdődik az időskori látásromlás, 50 éves kor körül pedig a szemek elkerülhetetlenül romlani kezdenek, megjelenhetnek különböző hályogok, makula degeneráció (sárgafolt-elfajulás, ARMD) léphet fel, és egyéb olyan nyavalyák támadhatják meg a látószerveinket, amikre nem létezik sem műtéti kezelés, sem egyéb gyógymód - ez pedig egyenes út lehet, akár az időskori vakságig is.
Sajnos vannak olyan kockázati tényezők, amik különösen hajlamosítanak a látás minőségének romlására. A cukorbetegség ismert szövődményei a zöld-és szürkehályog, a szemfenéki elváltozások, a rövidlátás kialakulása, valamint a gyakori szemgyulladások. Ez utóbbi a dohányosokat is kellemetlenül érintheti, hiszen a cigarettázás miatt kialakult keringési zavarok a szemek vérellátó rendszerében is fennakadásokat okozhatnak. Emellett a nikotinfüggők gyakrabban számolhatnak az ARMD kialakulásával is.
Mivel az öröklött tulajdonságaink nagy szerephez jutnak a szem betegségeinek létrejöttében, ezért, ha családunkban gyakoriak a látószervi gondok, mi is nagyobb eséllyel számíthatunk arra, hogy előbb-utóbb látásproblémáink jelentkeznek, vagy a már meglévők súlyosbodnak. A kékszeműek, az erős fényben dolgozók, a számítógép monitorok előtt ülők esetében szintén nagyobb valószínűséggel következik be valamiféle látásszervi rendellenesség.
Ezekben az esetben kötelezően ajánlott, hogy évente felkeressük szemorvosunkat. Ők többnyire azonnal észreveszik a keletkező betegségeket, és ekkor még van időnk megtenni a következő óvintézkedéseket látásunk megőrzéséért.
Ezt teheted látásod védelméért
Természetesen mi magunk nagyon sokat tehetünk azért, hogy korai szakaszukban megállítsuk vagy akár visszájára is fordítsuk a szemeinket érő elváltozásokat. A legfontosabb lépések mindehez:
- Bizonyítottan hosszabb ideig megtarthatjuk éleslátásunk és szemeink egészségét, ha tudatosan táplálkozunk és sok antioxidánsban gazdag, gyulladáscsökkentő élelmet veszünk magunkhoz. A helytelen étrendnek nem csak az éleslátás csökkenésében van szerepe, de az életkorral összefüggő makula degeneráció és szürkehályog fő kockázati tényezője is.
- Bizonyítottan segíti szemeink egészségét a rendszeres testmozgás és a stressz ellensúlyozása, melyek csökkentik a testet elárasztó méreganyagok és károsító hormonok szemeinket károsító hatásait.
- Csodákra képes, ha napi rendszerességgel szemtornát végzünk (Bates-módszer), mert fokozza a szemek vérkeringését, tápanyagellátását és erősíti izmait.
- Az étkezéseket speciális szemvitaminokkal is dúsíthatjuk, melyek főként luteint, zeaxantint, Omega zsírsavakat és szerves cinket biztosítanak. Ezek védik a szem makuláját, lencséjét és szaruhártyáját, ugyanakkor csökkentik a szabad gyökök károsító hatását és a gyulladásokat, amelyek elpusztítják a szem szövetét.
Tudtad?
A második világháború idején a brit pilóták észrevették, hogy amikor fekete áfonyát esznek, javul az éjszakai tájékozódó képességük. Ekkor kezdték el tudományosan is kutatni a fekete áfonya hatásait. Ma már számos látászavar kiegészítő kezelésében használt tápanyag. Hajszálereket erősítő képessége segíti a szem vérellátását, képes megnövelni a retinavérzés utáni regenerálódás gyorsaságát. Mivel támogatja a szem ideghártya-pigmentjének regenerálódását, jól kezeli a farkasvakságot vagy az erős fény okozta látászavart, a cukorbajjal járó ideghártya bántalmakat, a szürke hályogot, a sárgafolt-degenerációt és a rövidlátást.
nem bírom az erős fényt nagyon érzékeny a szemem főleg nyáron :( nekem szerintem a solar vitamin kéne
Engem meggyőztettek, Solar itamin ée lutein rendelés ment is :)