Mire jók a B-vitaminok?
Egyszerűen és érthetően a B-vitaminokról!
Tudtad, hogy testünknek 13 féle vitaminra van szüksége és ebből 8 B-vitamin? Ezt a 8 féle B-vitamint hívjuk B-komplexnek. Ez a vegán formula tökéletes arányban és mennyiségben kombinálja ezt a nyolc B-vitamint, melyek alacsony szintje negatívan befolyásolja immunitásod, hormonegyensúlyod, hangulatod, memóriád, emésztőrendszered, bőröd és hajad egészségét.
Mire jók a B-vitaminok?
A B-vitaminok nélkülözhetetlenek az RNS és DNS szintézishez, az immunrendszernek, az emésztőrendszerünknek, az anyagcserénknek, támogatják a hormontermelést, az idegrendszer egészségét, védik a szívet és az ereket, csökkentik a stresszt és fokozzák az agy teljesítményét.
Dopamin fokozóként hatnak, regenerálják sejtjeinket, fenntartják az izomtónust, táplálékul szolgálnak bélbaktériumaink számára és biztosítékai a jól működő emésztésnek, a bélgyulladások visszaszorításának. A táplálékot energiává alakítják, vörösvértesteket állítanak elő, és nem utolsó sorban megőrzik a haj, a bőr és körmök egészségét, szépségét.
A B-vitaminok hiányának 11 tünete
- gyenge immunitás
- hormonális egyensúlyvesztés
- vérszegénység
- bőrproblémák
- hajhullás, töredező haj és körmök
- szív- és érrendszeri tünetek
- szorongás, ingerlékenység, idegesség, depresszió
- koncentrálási nehézségek, kimerültség, rövidtávú memóriavesztés
- gyomor és bélpanaszok, székrekedés
- izomgyengeség, végtag bizsergés
- súlyingadozás (fogyás-hízás)
Mikor fordul elő B-vitamin hiány?
FELDOLGOZOTT ÉLELMEK, HŐ
Még a legtöbb, változatosan étkező ember is kevés B-vitaminhoz jut a táplálékokból, melyek főként állati eredetű élelmiszerekben és dúsított gabonafélékben találhatók meg. Ennek oka, hogy a B-vitaminok meglehetősen érzékenyek az élelmiszerek feldolgozására - például a hőre -, amely csökkenti vagy teljesen elpusztítja mennyiségüket. Továbbá vízben oldódóak és gyorsan ürülnek a szervezetből.
ROSSZ TÁPLÁLKOZÁS, ALKOHOLFOGYASZTÁS
A B-vitaminok érzékenyek a túlzott alkoholfogyasztásra és már néhány hónapig tartó rossz táplálkozás is B-vitamin hiányhoz vezet. Szintén nagyobb esélye lehet a B-vitaminok hiányának, ha gyomorműtéten vagy testsúlycsökkentő műtéten estünk át, illetve vegetáriánus vagy vegán étrendet követünk.
ÉLETKOR, BÉLPANASZOK
Néhányan fokozott kockázattal rendelkeznek a B-vitaminok hiányára, különösen az 50 éves kor felettiek, a savcsökkentő gyógyszereket szedők, vagy lisztérzékenységben, Chron-betegségben, gyomorhurutban és egyéb emésztőrendszeri zavarban szenvedők. Várandós és szoptató anyukáknak több B6-, B12- és B9-vitaminra van szükségük.
Bélbaktériumok és B-vitaminok
A bélflóra bélbaktériumai képesek B-vitaminok előállítására. Ugyanakkor a bélflóra egyensúlya gyakran sérül, stressz, trauma, gyógyszerfogyasztás (gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók és antibiotikumok) vagy épp az ételekben lévő rovarirtók, mesterséges édesítők hatására.
A B-vitaminok bizonyos bélbaktériumok számára nélkülözhetetlenek és óriási szerepük van abban, hogy a bélflóra bélbaktériumait életben tartsák, gyarapítsák és csökkentsék a patogének számát, ezért a B-vitaminok, BÉL-vitaminok. A B-vitaminok a belekben szabályozzák az immunsejtek aktivitását és megfékezik a vastagbélgyulladásokat.
Kijelenthető, hogy szervezetünk megfelelő B-vitamin ellátottsága segít hosszabb életet élni!
Tévhit a B-vitaminokról
Van egy tévhit, miszerint a B-vitaminok hizlalnak. Ez lehet, hogy a nagy dózisban adagolt B-vitaminokhoz, vagy adott injekciókhoz kötött hibás kódnak köszönhető. Valójában az igazság az, hogy pont a B-vitaminok hiánya okoz elhízást vagy egyes esetekben pont súlycsökkenést (ilyenkor szükséges a nagy dózis).
Ez azért van mert a B-vitaminok segítenek a szervezetnek energiát nyerni a megevett ételből, hozzájárulnak az emésztés szabályozásához, támogatói bizonyos bélbaktériumok túlélésének vagy fittségének, melyek az anyagcserénkre óriási befolyással van. Ha szervezetünk nem jut elegendő B-vitaminhoz, akkor egyensúlyát veszti, melynek hatása lesz testsúlyunkra, kültakarónkra és általános egészségünkre.