Mi az a spirulina?
A spirulina egy superfood, 100-féle tápanyaggal
A spirulina egy lúgos kémhatású 100%-ban természetes, nagy tápértékű édesvízi mikroalga. Apró, kékeszöld színű és tökéletes spiráltekercs formájú. A világ legteljesebb szuperélelme, ami több mint 100- féle tápanyagot tartalmaz, melyeket sejtszinten vagyunk képesek hasznosítani. Most nézzük meg hol és hogyan segít nekünk a spirulina és mikor ajánlott kiskedvenceinknek!
Chlorella vagy spirulina?
A spirulinát sokan keverik a chlorella algával, de rosszul teszik, hiszen a spirulina olyan superfood, aminek tápanyagait gyorsan és könnyedén felszívjuk, mivel nincs sejtfala, a chlorellával ellentétben.
A chlorellának kemény, emészthetetlen cellulózfala van (pont ezért inkább növény, mintsem alga), ami miatt fogyasztás előtt mechanikailag még fel is kell dolgozni és ezzel tápanyag tartalmából is veszít.
A spirulina sejtfal nélküli szerkezete lehetővé teszi, hogy gyorsan feltöltse tápanyagokkal az embereket és állatokat, megnövelve energia szintjüket és élettartamukat.
A spirulina összetevői finoman szabályozzák életműködésünket, kiegyensúlyozó hatásúak szerveink és szervrendszereink biokémiai működésére. Legyen szó a testsúlyunkról, beleink egészségéről, immunrendszerünkről, hormonrendszerünkről, kötőszövetünkről vagy mindennapi energia szintünkről a spirulina minden esetben jó választás.
Spirulina tápanyagok
A spirulina teljes értékű élelmiszer és a legjobb kiegészítő, ha természetes multivitamint keresünk vagy lassítanánk az öregedési folyamatokat. Ez azzal magyarázható, hogy több mint 100 féle tápanyagával a spirulina a világ legteljesebb élelmiszere jelzővel büszkélkedik.
Pont ezért ma már egyre több helyen folyik spirulina termesztés olyan területeken, ahol az éhezés fenyeget és még a NASA is az űrhajósok élelmiszerei között tartja számon. Nézzük meg miért!
Egy jó minőségű spirulina fehérje tartalma meghaladja a 60%-ot ez pedig 3-4 szer több mint a hal vagy a hús fehérje tartalma (ide kattintva láthatsz egy olyan vegán, adalékanyagmentes spirulinát, ami 66%-os fehérjetartalommal rendelkezik!). Ráadásul az állati fehérje sokkal nagyobb molekulákból áll, mint a növényi fehérje és sokkal nehezebben is dolgozza fel az emésztőrendszer.
A spirulina tartalmaz ezen felül aminosavakat, zsírsavakkat, antioxidánsokat, vannak benne enzimek, ásványok és vitaminok. A spirulina antioxidáns vegyületei (klorofill, fikocianin, a karotinoidok mind a 10 fajtája, szuperoxid dizmutáz (SOD) enzim, E-vitamin, cink, szelén…) segítenek semlegesíteni a káros oxigén szabadgyököket és megakadályozzák, hogy a szervezet gyulladáskeltő vegyületeket termeljen. Így a szervezet nem kerül stresszhelyzetbe és nem alakul ki gyulladás.
Spirulina és fogyókúra
Ha a fogyásról van szó, alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú étrend ajánlott a legtöbb embernek. A spirulina alacsony kalória és magas fehérje tartalmú, enzimekkel, zsírsavakkal és az összes esszenciális aminosavval.
Összetevői antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságúak, segítenek elnyomni az étvágyat, serkenteni a zsír mobilizációt, valamint csökkenteni a vércukrot és a vérnyomást. Mindez bizonyítottan elősegíti a fogyást.
Tudtad? A mérgek felhalmozódása és a gyulladás az elhízás két vezető oka, melyet a spirulinával meg lehet előzni.
Zsírégető spirulina
A spirulina zsugorítja a zsírsejteket, mivel a szervezet zsírsejtjeiben mérgek halmozódnak fel és a spirulina csökkenti a mérgek, salakanyagok és nehézfémek mennyiségét. A spirulina nagyon hatékony kiegészítő metabolikus szindrómában, melynek tünetei: inzulinrezisztencia (inzulintöbblet), glükóztolerancia (elnyúló vércukorszint emelkedés), súlytöbblet (különösen a hasi régión), magas vérnyomás, magas koleszterinszint, magas trigliceridszint és zsírmáj.
Étvágycsökkentő spirulina
A spirulina csökkenti az étvágyat és ez 2 dologgal is megmagyarázható. Az élelmiszer utáni sóvárgás tápanyagok hiánya és a vércukorszint csökkenése miatt van. A tápanyagokban szegény ételek vagy italok az agyat arra kényszerítik, hogy megszerezze a hiányzó tápanyagokat ennek érdekében beindítja az étvágyat.
Ha ez előfordul akkor bármit megeszünk és ezzel tönkre tesszük a fogyásra tett erőfeszítéseinket. Amikor étel után sóvárogunk inkább fogyasszunk 1 gramm spirulinát és igyunk mellé egy nagy pohár vizet. A spirulina megnöveli a szervezet tápanyag-koncentrációját, szabályozza a vércukorszintet, mellyel csökkenti az éhségérzetet.
Tudtad? Dr. Oz szerint is nagyon hatékony testsúlycsökkentő a spirulina, ami jó energizáló kombót alkot a lime levével. Azt javasolja, hogy keverjünk el 1 teáskanál spirulina port 360 ml limelével, majd fagyasszuk le jégkockának. A spirulinás-limeos jégkockákat ezek után adjuk napi vízadagunkhoz, mert felgyorsítja az anyagcserét és feltölti energiával a szervezetet.
A spirulina akkor is biztonsággal fogyasztható, ha nincsenek súlyproblémáink ebben az esetben étkezések közben, vagy közvetlen utána fogyasszuk el.
12 érdekesség a spirulina algáról
- A spirulina egy egysejtű, mikroszkopikus zöldmoszat. Egy szupertáplálék, amit a NASA is megválasztott az asztronauták táplálásához az űrben. (1)
- A spirulina több mint 100 féle tápanyagot tartalmaz (fikocianin, szuperoxid dizmutáz (SOD), poliszacharidok, enzimek, ásványok, vitaminok és az összes esszenciális aminosav), amit katonák is fogyasztanak háború idején. (2)
- Tápanyag tartalma okán a világ legteljesebb élelmiszerének ismerték el, és amit már az 1974-es első Világélelmezési Konferencián (World Food Conference) is „a jövő tápláléka” megnevezéssel illettek. (3)
- Mivel a spirulina igen tápláló a szakemberek nagyon is szorgalmazzák éhezés és az alultápláltság ellen bevetni a spirulina algát. Ugyanennyi tápanyaghoz jutni élelmiszerekből csak magas kalóriabevitel mellett lenne lehetséges. (4)
- A Spirulina prebiotikumként hat a bélflóra mikroorganizmusaira és gátolja a keményítő lebontását, ami keresztülmegy a beleken és ezáltal elősegíti az emésztést és fokozza a belek aktivitását. (5)
- A Spirulina antioxidáns bomba. 3 fő antioxidánsa: a fikocianin ami a ragyogó kék pigmentje, a klorofill a zöld pigment és a szuperoxid-diszmutáz (SOD) enzim, melyek védelmet nyújtanak a DNS-károsodás és a korai öregedés ellen, méregtelenítenek és támogatják az immunrendszert. (6)
- A spirulina gazdag GLA-ban, ami egy esszenciális gyulladáscsökkentő zsírsav, mely fontos a szív, az ízületek és hormonegyensúly szempontjából. (7)
- A spirulina fehérjetartalma 2-3-szor nagyobb, mint a hal vagy a hús fehérjéje és felszívódása négyszer magasabb, mint a marhahúsé. Összehasonlításképpen 100 kalória spirulina fehérjetartalma: 20 gramm, 100 kalória marhahúsé: 7.6 gramm. (8)
- A spirulina nagy mennyiségű sejtvédő béta-karotint (ötször annyit, mint a sárgarépa, 40-szer annyit, mint a spenót) és nagy mennyiségű gamma-linolsavat tartalmaz (ami csökkenti a koleszterinszintet, így segít megelőzni a szívbetegségeket). (9)
- Gazdag A, B1, B2, B6, K, C és E-vitaminban, melyek a legfontosabbak az izomszövetek regenerálódásához. (10)
- A spirulina egy sor ásványi anyagot is tartalmaz (beleértve a vasat, káliumot, magnéziumot, szelént, cinket, nátriumot, foszfort, kalciumot, krómot, mangánt, rezet stb.) (11)
- A spirulina 48x több vasat tartalmaz, mint a nyers spenót, 12x több vasat, mint a marhamáj, és még a radioaktív sugárzást is túléli. (12)
Spirulina és környezetvédelem
A spirulina-fehérje előállításához egyharmad annyi vízre van szükség, mint a szójababtermesztéshez, és a marhahús előállításához szükséges víz 1/50 részére van szükség. 20-szor kevesebb a termőföld-igénye, mint a szójának, és 200-szor kevesebb, mint amennyi a marhahús előállításához szükséges.
A spirulina segít megküzdeni a globális felmelegedéssel, mivel megköti a szenet és oxigént termel.
Növényi vagy állati fehérje?
A modern embert elárasztja az állati fehérje, folyton sertést, halat, borjút stb. eszik. Ha túl sok állati fehérjét fogyasztunk, az a szervezetünkben zsírként rakódik le. A túl sok zsír megemeli a koleszterinszintet és károsítja a szívet. A növényi fehérje vízoldható és sokkal kisebb is az állati fehérjénél. Mi történik, ha túl sok növényi fehérjét fogyasztunk? A szervezet a felesleget a széklettel kiüríti - nem raktározza el zsírként!
Hogyan termeszthető a spirulina?
Négy fő környezeti tényező szükséges a spirulina növekedéséhez
- Trópusi éghajlat
- Erős napsütés
- Tiszta vízforrás
- Szennyeződésmentes élőhely
A kereskedelemben kapható spirulina-tenyészetek nem élnek meg hideg vagy mérsékelt éghajlaton. A spirulina egyenletesen meleg hőmérsékletet igényel a növekedéshez. A spirulina sehol sem nő, ahol alacsony a hőmérséklet (25 °C alatt). 20°C alatt nem is szaporodik és rövid időn belül elpusztul.
A spirulina magába szívja a napfényt, majd ezt a sejtjeiben egy reakcióhoz használja. A reakció során a sejtekben tápanyagok képződnek, továbbá szén-dioxidból oxigén. Az erős napsütés segít, hogy a spirulina egyre több tápanyagot termeljen.
A spirulina lúgos kémhatású vízben él. Ha a víz szennyeződéseket vagy nehézfémet tartalmaz, akkor ezek is felgyűlnek a spirulina-sejtekben, mivel nagyon könnyen felszívja a vízből a tápanyagokat. Ha ez megtörténik, akkor az a spirulina már nem alkalmas többé emberi fogyasztásra. Mindig válassz adalékanyagmentes és vegán minősítésű spirulinát!
Kiknek ajánlott különösen a spirulina szedése?
- Mivel tüneteink hátterében mindig fellelhető a tápanyagok hiánya, és a tartósan fennálló tápanyaghiány mindig idővel betegséggé formálódik, azt is mondhatjuk, hogy a spirulina étrendi dúsítása mindenki számára hasznos, de különösen fontos olyan gyermekeknek és felnőtteknek, akik egyoldalúan táplálkoznak vagy nem fogyasztanak elegendő zöldséget és húst.
- A gyors növekedés időszakában a kamaszoknak is szüksége van bőséges tápanyagbevitelre, ahogy az extra tápanyag-mennyiséget és energiát igénylő sportóloknak és várandós nőknek. A spirulina ezt remekül fedezi.
- A spirulina étrendi dúsítása nagyon fontos diétázóknak, vegán étrendet követőknek, időseknek, az állandóan rohanó modern embernek, akiknél a leggyakoribb probléma a minőségi tápanyag bevitel, illetve olyan betegeknek, akiknek nagy adag tápanyagra van szükségük a felépülésük érdekében.
Kik ne fogyasszanak túl sok spirulinát?
- Pajzsmirigy túlműködésben szenvedők
- Akik allergiásak a tengeri eredetű élelmiszerekre
Mi a spirulina helyes adagolása?
Felnőtteknek napi 1000 mg, túlsúly és rendszertelen életmód esetén 2000 mg-ot tartalmazó mennyiség. 6 és 12 év között 500mg a napi adag, 12-18 év között 750 mg, míg túlsúly esetén ennél a korosztálynál is javasolt az 1000 mg-os napi bevitel.
A spirulina és a nehézfémek
A spirulina bármilyen elérhető forrásból felszívja a tápanyagokat.
Akár egy száraz szivacs a vízben, az alga felszív mindent és a sejtjeiben raktározza. A szennyezett forrásokból gyűjtött spirulina szedése ezért kedvezőtlen mellékhatásokat okozhat, mivel magas koncentrációban köti meg a környezetében lévő nehézfémeket is.
A szennyeződés lehetséges forrásai:
- Levegő
- Víz
- Por vagy kosz
- Tápszerek
A légszennyezés ólmot, ónt stb. juttathat az algába. A maximális termés érdekében azonban minden kereskedelmi forgalomban kapható spirulinát nyitott területen termelnek.
A vízszennyezés már más tészta. A legtöbb spirulina-termő vidéknek bőséges vízutánpótlásra van szüksége a magas párolgás miatt. Ha a víz bármennyi nehézfémet is tartalmaz, a spirulina felszívja azt. A vízszennyezés egy komoly gond, mivel még a tengerből, tavakból vagy a földfelszín alól felpumpált víz is tartalmazhat bizonyos mennyiségű káros anyagot, amik végül felgyűlnek az algában.
Épp ezért jobb, ha nem élelmiszer minősítésű, hanem ellenőrzött étrend-kiegészítő minősítésű spirulinát választunk, ahol jelen van a mikrobiológiai vizsgálat, dekralált a hatóanyag tartalom. Ilyen a Natur Tanya® adalékmentes 100% Spirulina tabletta is!