A petefészek a női hormonális rendszer egyik legfontosabb része. Működése elején ösztrogén hormont választ el, a petesejtek kiszabadulása után progeszteront. A női egészségünket és a menstruációs ciklust ez a 2 fő hormon szabályozza. Ha az ösztrogén-progeszteron egyensúly felborul az ösztrogén javára, megjelenhetnek olyan menstruációs zavarok, mint az erős vagy szabálytalan vérzés, de kialakulhatnak komolyabb nőgyógyászati problémák is, mint például:
- PMS
- 40 év feletti korai menopauza (perimenopauza)
- meddőség
- policisztás ovárium szindróma (PCOS)
Ráadásul, a felborult ösztrogén-progeszteron egyensúly képes burjánzásra késztetni a női szövetek sejtjeit pl. a méhben, petefészekben és a mellekben - daganatokat okozva -, és segítheti a vérrögök képződését is. Minél több ideig áll fenn az ösztrogén dominancia állapota, annál súlyosabb tüneteket idézhet elő.
A változókorban (klimax) szintén felborul ez a hormonegyensúly. Ennek eredményeként egyre rendszertelenebbé válik a havi ciklus, és megjelennek az olyan kísérő tünetek is, mint a hőhullámok vagy a hüvelyszárazság. A változókor esetén egy természetes folyamatról van szó, magát az állapotot nem tudjuk, és nem is szükséges „meggyógyítani”, viszont a kellemetlen tüneteket enyhíthetjük.