A menstruációs zavarok 5 leggyakoribb oka
Életmódunk, hormonegyensúlyunk megbomlása és lappangó betegségeink is kiválhatnak menstruációs zavarokat
Az ideális ciklus 21-35 napos, ahol a havi vérzés hossza 3-7 nap között mozog. Ha ebbe a folyamatba valamilyen hiba csúszik, az befolyásolja a havi ciklust is: szabálytalanná válhat, erős vérzés, elhúzódó vérzés, erős menstruációs görcsök jelentkezhetnek. A menzesz zavarok mögött számos ok húzódhat meg. Mi most összegyűjtöttük az 5 leggyakoribbat, és mutatjuk azt is, hogy mit tehetsz ellene!
5 ok, amire gyanakodhatunk menstruációs problémák esetén
1. Életmód
A legelső teendő a menstruációs zavarok okainak felkutatásában, hogy górcső alá vesszük életmódunkat. A menstruációs problémák hátterében ugyanis gyakran olyan egyszerű okok állnak, mint:
- stressz,
- rossz étkezési szokások, pl. finomított szénhidrátok túlsúlya
- emésztési zavarok,
- túlsúly.
Fontos, hogyha életmódváltásba kezdünk, törekedjünk az egyensúlyra! A túlzásba vitt diéta, vagy sport ugyanúgy gátolhatja a szabályos ciklus beállását.
2. Ösztrogén dominancia
A petefészek a női hormonális rendszer egyik legfontosabb része. Működése elején ösztrogén hormont választ el, a petesejtek kiszabadulása után progeszteront. A női egészségünket és a menstruációs ciklust ez a 2 fő hormon szabályozza. Ha az ösztrogén-progeszteron egyensúly felborul az ösztrogén javára, megjelenhetnek olyan menstruációs zavarok, mint az erős vagy szabálytalan vérzés, de kialakulhatnak komolyabb nőgyógyászati problémák is, mint például:
- PMS
- 40 év feletti korai menopauza (perimenopauza)
- meddőség
- policisztás ovárium szindróma (PCOS)
Ráadásul, a felborult ösztrogén-progeszteron egyensúly képes burjánzásra késztetni a női szövetek sejtjeit pl. a méhben, petefészekben és a mellekben - daganatokat okozva -, és segítheti a vérrögök képződését is. Minél több ideig áll fenn az ösztrogén dominancia állapota, annál súlyosabb tüneteket idézhet elő.
A változókorban (klimax) szintén felborul ez a hormonegyensúly. Ennek eredményeként egyre rendszertelenebbé válik a havi ciklus, és megjelennek az olyan kísérő tünetek is, mint a hőhullámok vagy a hüvelyszárazság. A változókor esetén egy természetes folyamatról van szó, magát az állapotot nem tudjuk, és nem is szükséges „meggyógyítani”, viszont a kellemetlen tüneteket enyhíthetjük.
3. Inzulinrezisztencia (IR)
Ha menstruációs zavarok miatt felmerült a PCOS gyanúja, érdemes utánajárni, hogy nem kíséri-e inzulinrezisztencia is, mert sajnos ez a két betegség az esetek többségében kéz a kézben járnak.
A folyamatosan magas inzulinszint amellett, hogy megfelelő kezelés nélkül 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, a női nemi hormonok egyensúlyát is negatívan befolyásolja. Ekkor ugyanis felborul a tüszőérlelésért és a tüszőrepedésért felelős hormonok szintje. Ennek a két hormonnak az egyensúlya ugyanolyan fontos, mint az ösztrogéné és progeszteroné, és egyensúlyuk felborulása ugyanúgy menstruációs zavarokhoz vezet. Ráadásul, inzulinrezisztencia esetén gyakori, hogy a progeszteron szint is lecsökken és kialakul az ösztrogén dominancia.
4. Autoimmun betegségek
Mára már kutatásokkal bizonyított, hogy szoros összefüggés van a női hormonegyensúly és a krónikus gyulladással járó autoimmun betegségek között. Szabálytalan ciklusok és vérzészavar esetén felmerül az autoimmun pajzsmirigy betegség lehetősége is, mely a petefészek csökkent működését is okozhatja, mivel szoros kapcsolatban áll a PCOS-sel is.
5. Endometriózis
A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül, és vérzés formájában leválik. Az endometriosis betegségben a méhnyálkahártyához hasonló szövet képződik a szervezet más területein, a méh üregén kívül, ami ugyanúgy követi a ciklust és leválik. Ez a szövet azonban nem tud olyan könnyen kijutni a testüregből, aminek az eredménye az erős fájdalom mellett: hasüregi vérzés, szervi összenövések, gyulladás, hegesedés. A rendszertelen, erős és fájdalmas vérzések esetében érdemes az endometriózisra is gyanakodni, és kivizsgáltatni magunkat!
Menstruációs zavarok ellen gyógynövényekkel
A ligetszépe olajban található gamma-linolénsav (GLA) bizonyítottan segít a menstruációs zavarok mögött álló hormonegyensúly helyreállításában. A gamma-linolénsav hormonok és hormonszerű vegyületek (prosztaglandinok) alap építőköve.
A ligetszépe olaj hozzájárul a pajzsmirigy megfelelő hormontermelő működéséhez, enyhíti a változókori menopauza (klimax), a PCOS (főleg D-vitaminnal kombinálva), az endometriózis, a PMS kiváltó okait és kísérő tüneteit is. Ráadásul a ligetszépe olaj gamma-linolénsav tartalma hatékonyan támogatja a diétát, segíti a fogyókúrás célok elérését.
ANATUR TIPP!
Ha a gyógynövények erejével szeretnéd támogatni menstruációs problémáid megszüntetését, kezelni a krónikus gyulladásokat, és helyreállítanád a háttérben lappangó hormonális egyensúlyvesztést, válaszd a ligetszépe olajat!
- A Natur Tanya® Ligetszépe olaj kapszula nagy mennyiségben (kapszulánként 50 mg) tartalmaz gamma-linolénsavat (GLA), mely zsírsav a ligetszépe olaj hatásaiért felel.
Ha szeretnéd életmódváltásodat teljeskörűen támogatni, hogy mielőbb visszanyerd hormonális egyensúlyod és a menstruációs zavarok megszűnjenek, akkor van 3 további tippünk számodra:
- Csökkentsd a stresszt a mindennapjaidban! Szánj időt a belső harmóniád megteremtésére, amihez segítségedre lehet néhány hasznos, adaptogén gyógynövény is, mint a ginseng, az ashwagandavagy a rózsagyökér. Ezeknek a gyógynövényeknek a sajátossága, hogy kiegyensúlyozzák a szervezet működését, azaz az alulműködő szerveket serkentik, a túlműködőket pedig visszafogják, így könnyebben alkalmazkodunk a minket érő fizikai és szellemi stresszhez. Ezeket az adaptogén gyógynövényeket koncentrálja a
- Számolj le az emésztési zavarokkal! Az articsóka nem csak megelőzi a puffadást, segítségével meg is szüntethető, ugyanis hozzájárul az emésztés javításához, és a máj méregtelenítő munkáját is serkenti. Utóbbi azért fontos, mert a máj az a szerv, ami szűri a vért és a méreganyagok eltávolítása mellett megtisztítja a felesleges hormonoktól is.
- Étkezz rendszeresen, 3-4 óránként, egyszerre kisebb mennyiségeket fogyasztva! Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, fogyassz sok zöldséget és magas fehérjetartalmú ételeket, valamint színesítsd étkezéseidet rostban gazdag élelmiszerekkel, amik az ösztrogén anyagcserét is támogatják!
Fontos! Ha menstruációs zavarok hosszú távon fennállnak, esetleg súlyosbodnak, feltétlenül fordulj velük háziorvosodhoz vagy nőgyógyász szakorvoshoz!