Ismerd meg a növényi alapú táplálkozást! Mutatjuk hozzá a 6 legjobb vegán termékünket!
Ezeknek a tápanyagoknak a pótlására ügyelj, ha növényi alapon táplálkozol!
Fontos számodra az állatok védelme? Szeretnél valamit tenni a bolygó érdekében? Nem beszélve a saját egészségedről? Már eddig is kacérkodtál a növényi táplálkozás és a vegán életmód gondolatával, arra bíztatunk, hogy vágj bele! Mutatjuk, mit kell tudnod róla, miért érdemes megismerkedned a növényi alapú táplálkozással, és azt is, hogy kínálatunkból mely vegán termékekkel érdemes kiegészíteni növényi étrendedet.
Vegetáriánus, vegán, teljes értékű növényi étrend – mi a különbség?
- Ha valaki vegetáriánus, azt jelenti alapvetően, hogy nem eszik húst. Az ovo-lakto-vegetáriánus csak húst nem eszik, de pl. tojást és tejterméket igen, míg a laktovegetáriánus, húst sem és tojást sem fogyaszt, ellenben tejterméket igen.
- A vegán az, aki az állatok érdekeit helyezi az első helyre, fellép kizsákmányolásuk ellen, és ez nem csak étkezésében, hanem egész életmódjában megnyilvánul. A veganizmus (vegán életmód) tulajdonképpen egy filozófiai irányzatnak is nevezhető.
- A vegán étkezés ugyanakkor nem minden esetben jelenti azt, hogy egészséges is pl. olajban sült krumpli, vegán junk food-ok, stb. A teljes értékű növényi táplálkozás ezzel szemben a nem vagy csak minimálisan feldolgozott növényi alapú étrendet engedélyezi
A növényi táplálkozás előnyei
- A növényi táplálkozás jó az állatoknak! A
- A növényi táplálkozás környezetbarát! A növények termesztése sokkal fenntarthatóbb, mint az állattenyésztés, kevesebb vízre, és egyéb erőforrásra van szükség. Különösen igaz ez akkor, ha törekszünk arra, hogy szezonálisan táplálkozzunk és a regionálisan elérhető zöldségeket, gyümölcsöket részesítsük előnyben.
- A növényi táplálkozás egészséges! Egyre inkább bizonyítást nyer, hogy a növényi étrend csökkenti az olyan civilizációs betegségek kockázatot, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, vagy az érelmeszesedés. (1)
Kipróbálnád? Ezekre mindenképp figyelj!
Honnan nyerhetsz fehérjét, ha növényeket eszel? 5 kiváló növényi fehérjeforrás!
Ha növényi táplálkozásról esik szó, óhatatlanul felmerül mindenkiben, hogy mi lesz a fehérjebevitellel, hiszen fehérje a húsban van! Megnyugtatunk, van a növényekben is. Nézd csak!
- Szója: Az egyik legismertebb növényi fehérje. A belőle készült tofu 100 grammjában 12 g fehérje van, a tempeh (főtt, pépesített, préselt szójabab) 100 grammjában 16,7 gramm a fehérje.
- Quinoa: Ennek a gluténmentes álgabonának 100 grammja 14 gramm fehérje tartalommal bír. Alacsony a glikémiás indexe, sok magnéziumot, vasat, kalciumot tartalmaz.
- Lencse: a lencsék alapján jó fehérjeforrások és összetett szénhidrátforrások, alacsony glikémiás indexxel. A vörös lencsét gyorsan el lehet készíteni, 100 g 27 g fehérjét tartalmaz.
- Chia: 100 gramm chiamag fehérjetrtalma 19 g, fontos anitoxidánsokban, Omega zsírsavakban gazdag, ráadásul olyan alapvető ásványi anyagokból is sok van benne, mint a kalcium vagy a magnézium.
- Csicseriborsó: 100 gramm csicseriborsó fehérjetartalma 19 gramm. E mellett esszenciális aminosavakat, mangánt, folsavat rezet és vasat is tartalmaz.
Turbózd fel a fehérjebeviteledet ezekkel a vegán termékekkel!
- Vegán fehérjepor: a 100%-ban kendermagból készült vegán fehérjepor, hasonló mennyiségű fehérjét nyújt, mint amennyi a bárányhúsban és a marhahúsban található. Komplex fehérjeforrásként ez a vegán fehérje az összes esszenciális aminosavat tartalmazza. Mindemellett élelmi rostban is rendkívül gazdag.
- Natur Tanya® Vegán 100% spirulina: ennek a spirulinának a fehérjetartalma 66 %, (melyet független labor igazolt), vagyis 100 grammja 66 gramm fehérjét tartalmaz. Ez az arány megelőzi a halak és a húsok fehérjetartalmát is. Nem beszélve arról, hogy a növényi fehérje kisebb molekulája miatt sokkal könnyebben emészthető, mint az állati fehérje.
A spirulina nemcsak fehérjetartalma, hanem vitamin- és antioxidáns tartalma is kiemelkedő.
Tápanyagok, aminek a pótlására figyelj vegán életmód mellett!
B12-vitamin pótlás vegán életmód mellett
B12-vitaminhoz nem lehet hozzájutni növényi táplálkozással, így ezt kívülről kell pótolni. Ilyenkor jönnek jól az olyan vegán termékek, mint a Natur Tanya Aktív B12-mátrix! Amíg a legtöbb kiegészítő inaktív B12-vel készül, addig ez a rágótabletta, kétféle aktív B12-vitamint tartalmaz, amit már nem kell átalakítani a testünknek, mielőtt hasznosítani tudná.
Vasbevitel és vegán életmód
A növényi alapú étrendet folytatók vasszükséglete, akár 2x magasabb is lehet, mint azon társaiké, akik húst esznek. Habár, a növények is tartalmaznak ugyan vasat, de a húsokkal bevitt vas (ún. hem-vas) jobban hasznosul, mint a növényi (nem hem-vas). Sőt, vegyes táplálkozás mellett a húsokból származó vas segíti a növényi vas felszívódását.
Így, ha tisztán növényi táplálkozást folytatunk érdemes kiegészíteni vas bevitelünket, olyan vegán termékkel, mint a Vegán vas szirup. Szerves vassal, bioaktív foláttal, és zöldség, valamint gyümölcskivonatokkal gondoskodik az egészséges vasszintről.
Vagy, válasszuk az aminosav kelátos vas-biszglicinát kapszulát, ha egy hipoallergén, a legérzéknyebb emésztőrendszer számára is megfelelő vegán vasat keresünk.
Cink bevitele vegán életmód mellett
A cink szerepet játszik az immunrendszer működésében, a sejtosztódásban, a sebek gyógyulásában, és részt vesz a kollagén termelésében. Hiánya pedig számos negatív hatással lehet a szervezetre.
Vegán életmódot folytatóknak is fontos figyelniük a cinkbevitelre mivel a cink a leginkább húsban, tejtermékekben és tenger gyümölcseiben található meg. Ahhoz hogy elegendő cinket juttassanak a szervezetükbe a megfelelő élelmiszerek fogyasztása vagy étrend-kiegészítők segítsége is jó út lehet.
A Cink-biszglicinát amellett, hogy a cink legjobban hasznosuló formája, teljes mértékben vegán készítmény, laktóz és gluténmentes és könnyen tolerálható, azaz nem okoz gyomor-bélrendszeri panaszokat.
Tápláld a bélflórád egészségét, hogy elkerüld a tápanyaghiányt!
Biztosan felmerült már benned is, hogyha csak növényeket eszel, nem leszel-e tápanyaghiányos? Nos, ha növényi alapon, de kiegyensúlyozottan és vegyesen táplálkozol (és figyelsz a fenti tápanyagok pótlására) akkor egészen biztos, hogy nem.
De van még egy tippünk!
Ha rendben van a bélflórád egészsége, akkor a tápanyagok emésztése és felszívódása sokkal zavartalanabbul történik meg! Ráadásul a bélflóra feladata a K-vitamin és a B-vitaminok termelése is.
A bélflóra egészségét már a zöldségek és gyümölcsök is támogatják, de sokat tehetsz érte olyan vegán termékkel, mint a Vegán gyomor és bélbarát rost. Ezt a prebiotikus rostot indiai guarbabból enzimatikus úton állítják elő. Táplálja – és támogatja az egészséges bélflórát, ami pedig a te egészségedet táplálja!
Érdekesség! Gondoltad volna, hogy nem vegán?
Tudtad, hogy a méz nem vegán? Hiába készül „növényből”, de méhek készítik, így a vegánság filozófiájába nem fér bele. Meglepő lehet például, de a legtöbb D-vitamin kiegészítő sem vegán, hiszen birkagyapjúból kivont lanolinból (birkagyapjúzsír) készítik.