Anatur! Blog

A hasmenés okai és természetes megoldásai

Gyomor, Bél, Emésztés

Hasmenés? Puffadás? Tudd meg, mit jelezhet, és mit tehetsz ellene!

A hasmenés és a puffadás olyan emésztőrendszeri problémák, melyek hátterében többféle kiváltó ok is állhat. Blogbejegyzésünk bemutatja a 7 leggyakoribb okot és azt is, mit tehetünk ellenük!

Tisztázzuk! Mikor beszélünk hasmenésről?

Hasmenésről akkor beszélünk, ha egy nap több, mint háromszor van széklet, és az hígabb az átlagosnál. Ennek a két kritériumnak egyszerre kell teljesülnie!

Nem minden hasmenés egyforma! Milyen fajtái vannak a hasmenésnek?

Időtartam alapján háromféle hasmenést különböztetünk meg:

Időtartam alapján háromféle hasmenést különböztetünk meg:

  • Akut hasmenésről beszélünk, ha az néhány nap alatt véget is ér. 
  • tartós hasmenés, már több mint 2, de kevesebb mint 4 hete áll fenn.
  • És krónikus hasmenésről beszélünk, ha több mint 4 hete tart a hasmenés.

A hasmenés mindig együtt jár puffadással?

Nem mindig, de többnyire a hasmenés és a puffadás együtt jelentkezik. Különösen igaz ez krónikus hasmenés esetén!

Mikor forduljunk orvoshoz?

  • Ha a hasmenés intenzitása három nap után (kisgyerekeknél 24 óra) sem csökken, akkor forduljunk orvoshoz!
  • Ugyancsak orvoshoz kell fordulni akkor, ha a hasmenés magas lázzal, erős hasi fájdalommal társul, esetleg a székletben vér is van.

Az elhúzódó hasmenés veszélyei és következményei

A hasmenés, ha elhúzódik és nem ügyelünk a folyadékpótlásra, könnyen kiszáradáshoz vezethet. Különösen a gyerekek és az idősek veszélyeztetettek!

A kiszáradás árulkodó jelei, amiket komolyan kell venni:

  • verejtékezés
  • cserepes ajkak
  • zavarodottság
  • aluszékonyság

A folyadék-és tápanyagvesztés eredményeként keringési zavar is felléphet, sőt, a vesefunkciók is romolhatnak. Vagyis, a hasmenést mindig komolyan kell venni! 

Anatur TIPP! Természetes segítség a hasmenés során elveszített tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok pótlásához az emberiség egyik legtápanyagdúsabb szuperélelmiszere, a spirulina.

Időtartam alapján háromféle hasmenést különböztetünk meg.

A hasmenés és puffadás 7 leggyakoribb oka

1. baktériumos vagy vírusos fertőzés

Az akut hasmenést leggyakrabban baktériumos vagy vírusos fertőzés okozza. De az olyan vírusok, mint a szennyezett élelmiszerrel terjedő Salmonella, vagy a nem megfelelő higiéniai körülmények között fertőző Rota-vírus, tartós hasmenést okozhatnak.

Ilyenkor a cselekvési terv két fontos lépést foglal magába:

    • Fogyasszunk természetes, fertőtlenítő, mikrobaellenes olajkoncentrátumokat, mint amilyen a Fitotree is. Fertőtlenítő gyógynövény olajai (teafaolaj, rozmaring, kakukkfű és grapfefruitmag olaj) a vírusok, baktériumok ellen is fellépnek, de még a gombák (pl. Candida) ellen is hatásosak.
    • Mihamarabb regeneráljuk a bélflórát pre - és probiotikumokkal! sörélesztő sejtfalából kivont 1,3/1,6 béta-glükán nemcsak a mikrobiom (bélflóra) egyensúlyának helyreállításából veszi ki a részét, de az immunrendszer aktivizálásával segít leküzdeni a fertőzéseket, és azok újbóli visszatérését is megakadályozza. Ráadásul, ha baktériumos fertőzés esetén antibiotikumot is kapunk, a sörélesztő béta-glükán szinergiában működik együtt az antibiotikummal, vagyis még eredményesebbé teszi a kúrát!  
    • A Saccharomyces cerevisiae var. boulardii a legtöbbet kutatott gomba probiotikum a hasmenések hatékonyan kezeléséhez. Használata több mint 50 évre nyúlik vissza és alkalmazása ma már evidencián alapul akut és krónikus hasmenések kezelésében, beleértve az antibiotikumok által okozott hasmenést is.
      FLÓRABIOTIKUM nemzetközi törzsgyűjteménybe letétbe helyezett Saccharomyces cerevisiae var. boulardii-t tartalmaz, egy szinergikus, szabadalommal védett prebiotikus rosttal, ami hatékonyan csökkenti a hasmenés időtartamát és súlyosságát, valamint javítja a bélműködést.

2. antibiotikumok szedése

Az antibiotikumok amilyen kíméletlenek a kórokozókkal, ugyanolyan kíméletlenek a saját jó és hasznos bélbaktériumainkkal is. Ez a bélflóra egyensúlyának az eltolódásához vezet, ami - nem nehéz kitalálni - hasmenésben fog megnyilvánulni.  Mit tehetünk, hogy elkerüljük, hogy antibiotikum után hasmenés jelentkezzen? Amikor antibiotikum kúrába kezdünk, rögtön kezdjük is meg a pre -és probiotikum kúrát is!

TIPP! A Flórabiotikum, mivel gomba probiotikumot tartalmaz, biztonságosan fogyasztható antibiotikum kúra mellett, az antibiotikum rezisztencia kialakulásának veszélye nélkül!

A hasmenés mögött sok esetben fertőzés bújik meg.

3. ételintolerancia, különös tekintettel a glutén- és a laktózérzékenységre

Az olyan ételintoleranciák esetén, mint amilyen a laktóz- és gluténérzékenység - az antibiotikum kúrákhoz hasonlóan - károsodik a bélflóra egészsége. Ennek árulkodó tünete lehet a haspuffadás és a hasmenés evés után. Ez a folyamat hosszú távon bélgyulladásokhoz vezethet, sőt, áteresztő bél-szindróma alakulhat ki, ami a legtöbb autoimmun betegség hátterében meghúzódik.

Laktózérzékenység esetén jó minőségű laktáz enzim nélkül érhet kezelhetetlen bonyodalom.

Tudtad? A puffadást és a hasmenést megelőzheted, ha támogatod a bélflórád egészségét prebiotikus rostokkal. A prebiotikus rostok ugyanis a hasznos bélbaktériumokat kolonizálják (sokasítják), ami a laktóz-intolerancia és a lisztérzékenység gyakoriságát mintegy 80%-kal is csökkentheti!

Ha mindezt még béta-glükánnal is kiegészíted, akkor még tovább növelheted a bélflóra egészségét. Ráadásul a béta-glükánok a bélfalak áteresztő képességét is csökkentik.

4. bélgyulladások pl. Crohn betegség vagy a colitis

belek krónikus gyulladásos állapotai, pl. a Crohn betegség és a Colitis ulcerosa, puffadással és gyakori hasmenéssel járnak együtt. Itt mihamarabb összehangolt, komplex fellépésre van szükségünk, melynek részét kell, hogy képezze a gyulladások csökkentése és a bélnyálkahártya regenerációja.

sörélesztő béta-glükánok nemcsak a gyulladáscsökkentésből veszik ki a részüket, hanem támogatják is a bélflóra egészségét, és erősítik az immunrendszert. A sérült, gyulladásban lévő belek regenerálódását elősegíti a kollagén (hiszen a belek fala is kollagénből épül fel), nyugtatja a bél-és gyomorfalat. Ha a kollagént cink-biszglicináttal  kombináljuk akkor még eredményesebbé tehetjük a kúránkat.

Sőt, a fentebb már említett Flórabiotikumot is alkalmazhatod a bélgyulladásokkal összefüggést mutató krónikus hasmenéses esetekben is. Visszaszorítja a gyulladást indukáló patogén baktériumokat, és támogatja a bélfal regenerálódását. 

Tovább olvasnál bélgyulladással kapcsolatban? Kattints! » 

Az olyan bélgyulladások, mint a Crohn és a Colitis hasmenéssel jár.

5. bélbetegségek, pl. IBS vagy SIBO

Az IBS, vagyis az irritábilis bél szindróma diagnosztizálása igen nehéz. Ilyenkor az olyan kellemetlen tünetek, mint puffadás, hasmenés (vagy éppen székrekedés) nem kapcsolódnak szervi elváltozásokhoz.

SIBO (kontaminált vékonybél szindróma) esetén a vékonybélben felszaporodnak a vastagbél baktériumai, és ez nyilvánul meg emésztőrendszeri panaszokban. A bél-agy tengely miatt ezek a bélbetegségek a mentális jóllétünkre is hatással vannak.

Mindkét betegség esetén kulcslépés a bélflóra egyensúlyának helyreállítása, amihez prebiotikus rostokat fogyaszthatunk. A Flórabiotikumban lévő fermentált guarbab prebiotikum bizonyítottan alkalmas, mind a SIBO, mind az IBS tüneteinek enyhítésére. A javulás érdekében megkerülhetetlen továbbá a stressz csökkentése. Ez utóbbihoz nyújtanak segítséget a Stress Control-R gyógynövényei.

Nézd meg, mit tehetsz még! »

6. a máj telítettsége

Állandó puffadás, teltségérzet evés után? Zsíros ételek fogyasztása után jelentkező hasmenés? Mindez jelezheti a máj terheltséget, ilyenkor ugyanis a zsíremésztés zavart szenved.

Az articsóka kivonat, és a 12-féle májtámoható összetevőt tartalmazó Hepa Detox koncentrátum hozzájárul a máj egészséges működéséhez.

Figyelem! Epekövesség vagy epekőre való hajlam esetén azonban az articsóka nem javasolt annak epeserkentő tulajdonsága miatt. Ilyenkor a máriatövist alkalmazzuk!

A máj telítettségének tünete a puffadás és a hasmenés.

7. krónikus stressz

A puffadás és a hasmenés gyakran jelentkezik a stressztől, aminek a hátterében az agy és a bél kapcsolat áll. A stressz ellensúlyozása ilyenkor csökkentheti a hasmenést, amihez az adaptogén gyógynövények lehetnek segítségünkre. Az adaptogének kiegyensúlyozzák a szervezet működését: az alulműködő szerveket és szervrendszereket serkentik, míg a túlműkődőeket visszafogják, és ellenállóbbá tesznek a fizikai és szellemi stresszel szemben.

Ne feledjük! A hasmenés és puffadás hátterében többféle kiváltó ok is megbújhat, éppen ezért eredményesen akkor tudunk fellépni, ha ismerjük a kiváltó okot. Enyhébb esetben a hasmenés házi kezeléséhez elegendő a folyadékpótlás, a kiszáradás és ionvesztés megelőzése, és a bélflóra egyensúlyának helyreállítása (pl. probiotikumokkal, béta-glükánnal), krónikus hasmenés esetén azonban mindig forduljunk orvoshoz!  

Mutasd mind

Kapcsolódó blogbejegyzések

Mutasd mind