Főmenü Termékeink
Blog

Fermentált ételekkel az egészséges bélflóráért!

Szerkesztő: Somogyi Rita

7 ok, amiért Neked is több fermentált ételt kellene enned!

A fermentálás ma reneszánszát éli! Biztosak vagyunk abban, hogy neked is van legalább egy olyan ismerősöd, aki mindent fermentál, ami a kezébe kerül. Tudod, milyen jól teszi? A fermentált ételek hozzájárulnak a bélflóra egészséghez, amely befolyásolja immun, sőt még idegrendszerünk egészségét is!

7 ok, amiért Neked is több fermentált ételt kellene enned!

Mi az a fermentálás egyáltalán?

A fermentálás egy latin eredetű a szó, a „fermentare”, azaz erjeszteni igéből származik, ami visszavezethető a forr és pezseg szavakra. A fermentálás mikroorganizmusokkal történő erjesztést, bontást jelent, oxigénhiányos környezetben.

Amikor zöldségeket fermentálunk, akkor a felületükön természetesen előforduló baktériumok végzik el ezt a folyamatot. Mivel ezek között a baktériumok között a legtöbb  lactobacillus (tejsavbaktérium – probiotikum), így maga a folyamat tejsavas erjesztésnek (laktofermentálásnak) is nevezhető.

Mi az a fermentálás egyáltalán?

Miért olyan nagy divat a fermentálás?

Mert a fermentált zöldségek nagyon finomak! :-) Ez persze csak az egyik, bár kétségkívül nem elhanyagolható indok.

Nézd csak, mutatunk 7 érvet a fermentált ételek mellett!

  1. Adalékmentes, teljesen természetes. A fermentáláshoz csupán zöldségre, sóra, vízre, és jó nagy adag türelemre van szükségünk.
  2. A probiotikumok táplálják a mikrobiomot (bélflórát). Erről lejjebb írunk is bővebben is!
  3. A fermentált zöldségek nemcsak megőrzik vitamintartalmukat, hanem a tejsavas erjedés során további vitaminok és tápanyagok szabadulnak fel.
  4. A zöldségek az állagukat is megőrzik, frissek, roppanósak maradnak.
  5. A baktériumok gyakorlatilag előemésztik nekünk az ételt, így nekünk már könnyebb dolgunk van. Ez pl. emésztőrendszeri betegségek esetén nagyon fontos, vagy puffasztó hatású ételeknél.
  6. A fermentált zöldségek alacsony kalóriatartalommal bírnak, diéta alatt is bátran fogyaszthatjuk őket.
  7. Rendszeres fogyasztásukkal egészségesebbé válik emésztésünk, sőt, egész szervezetünket jótékonyan befolyásolják

7 érvet a fermentált ételek mellett

Miért fontos az egészséges bélflóra?

Az egészség a belekben kezdődik. Az emésztőrendszer több millió jó baktériumot, vagyis probiotikumot tartalmaz, melyek a megfelelő emésztéshez és az egészséges belekhez szükségesek.  A bélflóra egyénenként különbözik, olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk. A bélflóra egyensúlyi állapota adja immunrendszerünk egészségének 70 %-át. Vagyis, az egyensúly eltolódása, a patogének (rossz baktériumok) túlsúlyba kerülése, nemcsak emésztésünket befolyásolja negatívan, hanem kihat immunegészségünkre, kiváltó oka lehet az elhízásnak, összefüggésben állhat krónikus gyulladásokkal, sőt, a bél-agy tengely miatt még idegrendszeri állapotunkat, mentális egészségünket is befolyásolja.

Miért fontos az egészséges bélflóra?

Melyek a legismertebb fermentált ételek?

Savanyú káposztát egészen biztos, hogy ettél már, sőt valószínűleg készítettél is, a kovászos uborkáról nem beszélve. (Kicsit lejjebb Patrik meg is mutatja, hogy készítsd el.)

A kimcsiről hallottál?  Ezt az ázsiai étel kínai kelből készítik, magas az antioxidáns-tartalma és rostokban gazdag. Ugyancsak keletről érkezik a miso – erjesztett szójakrém és a tempeh erjesztett szójabab, de a natúr joghurt, vagy a túró is ugyanezen a folyamaton megy keresztül.

Mi mindent lehet még fermentálni?

Valójában, szó szerint mindent! Tudtad például, hogy a fermentálás egyre népszerűbb a kozmetikumok között is? Vagy hogy a fermentált köles tökéletes túró helyettesítő vegánok számára? De vegán sajtot készíthetünk pl. fermentált kesuból vagy dióból, de gabonákból is! A kínai konyhában igazi ínyencség a fermentált tojás (száznapos tojás) is, amit hagyományosan kacsatojásból (ritkábban tyúk vagy fürjtojásból készül), és három hónapig faszénből, oltott mészből, vízből és sóból készült keverékben „érlelik.”

  • Vannak olyan szabadalmazott, több lépcsős fermentációs eljárások is, melyek gyógyszereket vagy étrend-kiegészítő alapanyagokat állítanak elő. Ezek teljes mértékben ellenőrzött és zárt fermentációk, ahol többféle és magas anyagtranszformációs képességű törzsek végzik a fermentálást, élettanilag fontos vegyületeket előállítva.

Miért jobbak a fermentált étrend-kiegészítők, mint a hagyományosak? Kattints tovább és mutatunk 10 innovatív fermentált étrend-kiegészítőt és azok előnyeit. 

Kapcsolódó tartalmak
Blog bejegyzések: 10 fermentált étrend-kiegészítő és élettani előnyeik
Blog bejegyzések: 10 fermentált étrend-kiegészítő és élettani előnyeik
Nézz körül a webáruházunkban

Szerves, fermentált növényi COQ10 (UBIKINON) Natur Tanya®

5 290 Ft
Legjobb ár az elmúlt 30 napban: 5 290 Ft
FERMENTÁLT HIALURONSAV - 1 millió Dalton hialuronsav és savmentes C-vitamin Natur Tanya® Akció

OLIVA K2+D3 - Világszabadalommal védett vitaMK7® K2-vitamin, Quali® K1 és D3-vitaminnal Natur Tanya®

3 795 Ft
Legjobb ár az elmúlt 30 napban: 3 795 Ft
Összes termék
Hozzászólás
Csak bejelentkezett felhasználók kommentelhetnek Bejelentkezés Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.