A természet titkos kincse: a nyírfa
Sokan gondolják úgy, hogy éppen elég egy nyírfa közelében lennünk ahhoz, hogy megnyugodjunk, megújuljunk, feltöltődjünk energiával. Ezek a karcsú, sudár, fenséges fák valóban nem mindennapi látványt nyújtanak. Azonban, nem csak lelkünket kényeztetik, hiszen a nak gyakorlatilag nincs olyan része, amely ne bírna gyógyhatással.
A nyírfaerdők varázslatos élete
TUDTAD? A nyírfák akár kétszer gyorsabban is fejlődhetnek, ha csoportosan ültetjük őket.
A nyírfát a tavasz jelképének tartják, a megújulás és a termékenység fájaként tekintenek rá. Ami nem is csoda, hiszen tavasszal, a fák ébredésével a gyökerekben tárolt tápanyag-koktél , amit a nyári időszakban gyűjtögettek és a az őszi-téli időszakban raktároztak, elkezd áramolni nyírfanedv formájában a gyökerektől egészen a fák tetejéig.
Ez minden évben megtörténik, az egész nyírfaerdő ilyenkor egy zubogó „életenergiává” alakul át. Hogy magunk is meggyőződjünk róla, elég ha a fülünket a nyírfa törzséhez hajtjuk, hallhatjuk, ahogy áramlik benne a nyírfanedv.
Minden része aranyat ér
A népi gyógyászat már igen régóta ismeri számtalan felhasználási módját.
A nyírfa zsenge levelei:
A levelek vizelethajtó flavonoidokat, gyulladáscsökkentő csersavakat és szaponinokat tartalmaznak. Nem elhanyagolható C-vitamin tartalmuk sem. Éppen ezért a nyírfa leveléből készített tea kiváló vizelethajtó, vese és epekövek kezelésének kiegészítő terápiája lehet. Reumás fájdalmak esetén, valamint vértisztító teakaverék részeként is bevethetjük tavaszi tisztítókúráknál, sőt külsőleg akár hajápolásra is használható.
A nyírfa kérge:
lázcsillapító hatással bír. Betulinban gazdag, ezt a tulajdonságát akár a pattanásos bőr kezelésénél is alkalmazhatjuk. A jól ismert xilit, vagyis nyírfacukor is először a nyírfa kérgének édeskés nedvéből lett kivonva, később kezdték el helyettesíteni más, hasonló rosttartalmú, gazdaságosabban termelhető növényekkel.
A nyírfa ágai:
az ágak száraz lepárlása után kapjuk a nyírfaszurkot, melyet pl. a gyógyszappan gyártásban használnak fel. Segítséget nyújthat pikkelysömör és ekcéma esetén.
A nyírfa vére, a nyírfanedv
A nyírfanedv, ami tavasszal indul el a gyökerektől egészen az ágak végéig, nem más, mint a a vére. Ez a nedv mi a vérplazmánkhoz nagyon is hasonló szerkezetű. Tele van komplex aminosavakkal, fitovegyületekkel, ásványi sókkal, amelyek nem csak a fa számára jelentenek éltető tápanyagokat, hanem a saját testünk öngyógyító folyamatait is felgyorsíthatjuk velük. Kiváló immunerősítésre, a szellemi és fizikai erőnlét fokozására.
Azonban nem jutunk hozzá korlátlan mértékben. A nyírfanedv lecsapolásának ideje nagyjából 3 hétig tart, és ennyi idő alatt is csak annyi nedvet vehetünk el, amivel még nem veszélyeztetjük a nyírfa egészségét. Nem is lenne értelme nagy mennyiséget felhalmozni belőle, hiszen a nyírfanedv igen érzékeny, cukor hozzáadása nélkül hamar megromlik.
Legalábbis így volt ez régebben.
A Nordic Koivu bio nyírfanedv azonban a különleges palackozási technológiának köszönhetően cukor hozzáadása és hőkezelés nélkül is megőrzi minőségét és jótékony tulajdonságait.
Tudj meg róla többet!