9 ÉRV a rostfogyasztás mellett
Egyél rostot a jó közérzetért!
„Ügyelj a rostfogyasztásra!” – ha diétába fogtál, ezt a tanácsot biztosan Te is hallottad már. Érdemes megfogadni, hiszen ma már tudjuk, hogy a magyar lakosság rostbevitele elmarad az ajánlott 25 g-os értéktől, és a rostszegény táplálkozás számos emésztőrendszeri panasz előidézője lehet. Olvass tovább, hogy megtudd, mi mindenre van hatással a rostbevitel, és mutatunk két nagyszerű rostforrást is!
Mi a rost, és miért fontos, hogy együk?
A rostok olyan növényi eredetű szénhidrátok, melyeket nem tudunk megemészteni. Két fajtájuk van: a vízben oldódó és a vízben oldhatatlan rostok. Mindkettőnek más-más „feladatai” vannak, ami a közös bennük, hogy létfontosságú napi fogyasztásuk.
Az oldható rostok elsősorban a koleszterinszintre, a vércukorszintre vannak jó hatással, de bélflóránk egészségéhez is hozzájárulnak, mivel erjedésük során táplálják a bélflóra hasznos baktériumait. Ilyen rostforrás pl. az alma, a zab, a borsó, a bab.
Az oldhatatlan rostok áthaladnak a tápcsatornán, anélkül, hogy felszívódnának. Teltségérzetet okoznak, növelik a bélsár mennyiségét. Ilyen oldhatatlan rostforrás pl. a teljes kiőrlésű termékek, a kuszkusz, de zöldségek közül a sárgarépa és az uborka is.
Az általános ajánlás szerint a napi rostszükséglet 25-30 gramm, mely egészségi állapotunk függvényében növekedhet. A napi rostbevitel ideális esetben 3:1 arányban tartalmaz oldható és oldhatatlan rostokat.
ANATUR Tipp! Megnövekedett rostfogyasztás mellett ügyelj a bőséges folyadékbevitelre is, hiszen a rostok csak vízzel együtt tudják kifejteni hatásukat, melyeket az alábbi 9 pontban összesítettünk!
9 ok, ezért egyél több rostot!
1. Javítja a tápanyagok felszívódását
2.Megköti a rossz koleszterin egy részét, így csökkenti a koleszterinszintet
3. Csökkenti a vastagbél és végbél betegségek kialakulásának valószínűségét
4. Lassítja a cukor felszívódását, így csökkenti az inzulinreakciót
5. A vízben nem oldódó rostok teltségérzetet okoznak a gyomorban, így megtámogatják a fogyókúrát
6. A megfelelő rostfogyasztás lazítja a székletet, gyorsítja az emésztést, aranyér betegségben szenvedő egyének számára különösen fontos
7. A rostbevitel elengedhetetlen bélflóránk egészségéhez, ami immunrendszerünk egészségének 70 %-át adja
8. Csökkentik a belek gyulladásait
9. Csökkentik az epekő kialakulásának kockázatát
5 jel, hogy kevés rostot eszel
- Székrekedés
- Gyakori puffadás
- Evés után hamar jelentkező éhségérzet
- Állandósult fáradtság
- Ok nélküli hízás
Növeld meg a rostbevitelt egyszerűen!
A Cotifibra ivótasak 7000 mg prebiotikus rostot tartalmaz, mely táplálja a bélflóra hasznos baktériumait, és fedezi a napi rostszükségletet is.
Olvass róla bővebben! >>>
IBS-ed, SIBO-d van? Akkor a Cotifibra helyett az indiai guarbabból készült gyomorbarát vegán rostot válaszd! A szabadalommal védett, enzimekkel hidrolizált, fermentálással előállított teljesen természetes, galaktomannán típusú élelmi rost a Monash Egyetem LOW FODMAP tanúsítványával rendelkezik, fogyasztása nem jár székrekedéssel, hasmenéssel, hasi diszkomfortérzettel.