7+1 érdekes tény a folsavról, amit feltétlenül tudnod kell!
Tudj meg mindent a folsavról, az örömvitaminról!
A B9 vitaminként is ismert folsav részt vesz a vérképzésben, felel a normál idegműködésért, a jó közérzetért, és alapvitaminnak számít akkor, amikor eljön a babatervezés ideje. Összegyűjtöttünk további 7+1 érdekes tényt, amit mindenképpen jó, ha tudsz a folsavról, az örömvitaminról.
1, A folsavat örömvitaminnak is nevezik.
Nem véletlenül kapta a folsav ezt az elnevezést, hiszen a hiánya könnyen hangulatingadozást, apátiát és depressziót idézhet elő. Kevés folsav esetén ugyanis csökken a szerotoninszint az agyban.
2, A folsav az esszenciális vitaminok közé tartozik.
Ezt azt jelenti, hogy feltétlenül szükség van rá a testünk normál működéséhez, de nem tudjuk előállítani, vagyis kívülről kell bevinnünk.
Anatur Tipp! A napi folsav bevitelünket folsav tartalmú étrend-kiegészítőkkel könnyen pótolhatjuk.
3, A folsav neve levelet jelent.
A folsav nevét a latin „folium” szóból kapta, amely azt jelenti: levél. Ennek pusztán az az oka, hogy elsődleges forrásai a leveles zöldségek (brokolli, karfiol, káposzta, spenót, de a spárga és a hüvelyesek is).
4, A folsav alapvető tápanyag terhesség esetén. De tudjuk, hogy miért?
Azt tudjuk, hogy babatervezéskor meg kell növelni a folsav bevitelt, de vajon azt is tudjuk, hogy miért van rá szükség? Azon túl, hogy a folsav részt vesz a sejtek örökítőanyagának, vagyis a DNS és RNS-nek a szintetizálásában, hozzájárul a magzat gerincében az idegcső záródáshoz, és szerepet játszik a sejtosztódásban is.
5, A folsav egy hőre érzékeny vitamin.
Mivel a vitamin hőre érzékeny , ezért ételeink túlfőzésekor jelentősen csökkenthetjük azok folsav tartalmát.
6, Folsav és ínybetegségek.
A Q10 és a C-vitamin mellett folsavval kezelhetőek bizonyos ínybetegségek, például az olyan ínygyulladás, ami a fenitoin mellékhatásaként jelentkezik.
7, Folsav és vérszegénység.
A folsav fontos szerepet játszik a vérképzésben, különösen az egészséges vörösvértestek képzésében, ezért vérszegénység esetén nemcsak vasra, hanem folsavra is szükségünk van.
+1 MTHFR mutáció
Ahhoz, hogy a folsavat fel tudja használni a szervezet először le kell, hogy bontsa foláttá. Azonban ez a folyamat az emberek több mint felének szervezetében nem megy végbe, egy génmutáció, az ún. MTHFR mutáció miatt. Ilyenkor hiányzik az MTHFR enzim a szervezetből, ami végezné a lebontást. Ennek eredményeként folsav hiányos állapot alakulhat ki.
MTHFR mutáció gyanúja esetén a folsav pótlásához megfelelőbb, ha folátot választunk. A Natur Tanya® Bioaktív vegán folát 4. generációs szabadalommal védett Quatrefolic® folátot tartalmaz, melyet MTHFR mutáció esetén is jól tud hasznosítani a szervezet.