7 ok amikor ajánlott a Lutein Pro szemvitamin
LUTEIN PRO szemvitamin
Szemvitamin, ami nem lutein-észtert, hanem természetes szabad luteint tartalmaz, mikrokapszulázva. A magas biohasznosulású lutein formát, további 7 féle vitamin egészíti ki, melyek szinergiában állnak, azaz fokozzák egymás élettani tulajdonságait, a makula (sárgafolt), vagyis az éleslátás helyén. Védik szemeink korai öregedését, ami a látás idő előtti romlását, makuladegenerációt vagy szürkehályogot idéz elő. A termék lutein tartalmát független németországi labor is ellenőrzi.
7 ok amikor ajánlott a Lutein Pro szemvitamin
- Kék fénynek való kitettség (amit napsugárzás, LED-ek, és magas képernyő használati idők idéznek elő - okostelefon, számítógép, tv)
- Alacsony zöldségfogyasztás, egyoldalú táplálkozás, ami a makula tápanyaghiányával párosul
- Időskori távollátás (öregszeműség)
- Felnőttkori rövidlátás
- Makuladegeneráció (sárgafolt elfajulás)
- Homályos látás, szürkehályog
- Cukorbetegség, ami növeli a szemproblémák kockázatát

Mi az a lutein? Mire jó a lutein?
A lutein egy sárgás, vöröses színű makula pigmentanyag. Az erőteljes antioxidáns karotinoid vegyület, szemünkben az éleslátás helyén, a sárgafoltban (makula) igen nagy mennyiségben megtalálható, zeaxantin és mezo-zeaxanthin kíséretében. Mindhárom makulapigment fokozza a szemek vizuális teljesítményét és védelmet nyújt a szemeinket érő oxidatív károsodások ellen.
MIVEL A LUTEIN KÉPES ZEAXANTINNÁ ALAKULNI A RETINÁBAN, ILLETVE PREKURZOLA A MEZO-ZEAXANTHINNAK, MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ ÉS MINŐSÉGŰ LUTEIN, BIZTOSÍTJA A SZEMEK VÉDELMÉT.
Mi az a szabad lutein?
A luteinnek két formája van; szabad lutein és lutein-észter. A legtöbb szemvitamin észter luteint tartalmaz. Pedig az élelmiszerek 93%-ban a lutein szabad formában található.
Ráadásul a lutein-észtert testünknek át kell alakítani a vékonybélben szabad luteinná, és ez például a korral vagy emésztőrendszeri panaszok esetén nem, vagy csak csökevényesen történik meg.
A LUTEIN MÉG JOBBAN HASZNOSUL, HA SZABAD FORMÁBAN VESSZÜK MAGUNKHOZ, HISZEN A SZERVEZETNEK NEM KELL ÁTALAKÍTANIA ÉS BIOHASZNOSULÁSA NEM IGÉNYEL ENZIMEKET SEM. Forrás 1.
Mi az a mikrokapszulázott szabad lutein?
Mivel a lutein nagyon instabil hatóanyag (sok termékben már a tárolás során lebomlik), a lutein biológiai hozzáférhetősége kritikusan függ az alkalmazott gyártási technológiától.
A Lutein Pro szemvitaminban a lutein stabilitását mikrokapszulázással érték el. A tablettán látható narancssárga pöttyök a mikrokapszulázott lutein mikropelletek, melyek egyrészt stabilizálják a hatóanyagot, másrészt növelik a biológiai hozzáférhetőséget és ezzel jobban fokozza a szérum/plazma lutein szintet.
Szemeinket sem kerüli el az öregedés
Szemeinknek az öregedési folyamatok lassításához tápanyagokra van szüksége és edzésre, akárcsak izmainknak. Az öregedő szem problémái közé tartozik az éleslátás romlása, a makuladegeneráció (sárgafoltsorvadás) és a szürkehályog. A sárgafoltot tápláló lutein, az A, E, B2 és C-vitamin, a szerves cink, a szerves réz és a szerves szelén bizonyítottan csökkentik szemeink öregedését.
Időskori távollátás (öregszeműség)
A szemöregedés leggyakoribb tünete a távollátás, amit minden második ember már 40-45 éves kora körül megtapasztal. Ilyenkor nehéz a fókuszálás a közeli betűkre, legyen az újság, könyv, vagy egy termék címkéje.
Amikor az apróbb betűk összefolynak a fókuszálást kezeink segítségével segítjük azzal, hogy egyre távolabb tartjuk a szövegmezőt. A távoli képeket azonban továbbra is élesen látjuk. A kiváltó ok a szemlencse rugalmasságának csökkenése, mely már a gyermekkorban elkezdődik.
A SZEM TERMÉSZETES VÉDELMÉNEK TÁMOGATÁSÁT LEHETŐVÉ TESZI A LUTEIN ÉS VELE SZINERGIÁBAN ÁLLÓ MAKULA VITAMINOK. A CÉLZOTT ANTIOXIDÁNSOK OLVASÓSZEMÜVEG VAGY KONTAKTLENCSE MELLETT IS ENYHÍTIK A ROMLÁS MÉRTÉKÉT.
Felnőttkori rövidlátás (öreg szem)
A rövidlátás és a távollátás is a szem fénytörési hibái. A rövidlátók közelre látnak jól, de a távoli képek homályosak számukra, míg a távollátóknál ez pont fordítva van. A felnőttkorban kialakuló rövidlátásban nagy szerepet játszik a napfény hiánya és a mesterséges fényben, vagy rosszul megvilágított helységben töltött magas óraszám.
Azok is veszélyeztettetek, akik túl sokat és közel ülnek a számítógép előtt, mert ilyenkor a közelre történő fókuszálásban a sugárizmok begörcsölnek (akkomodációs görcs). A rövidlátás hátterében sokszor áll magas vérnyomás, cukorbetegség vagy szürkehályog.
Mindez a szemgolyó túlzott mértékű megnyúlását idézi elő és megnöveli a szem fénytörő képességét.
A SÁRGAFOLTOT TÁPLÁLÓ MAKULA VITAMINOK ÉS ÁSVÁNYI ANYAGOK SEGÍTENEK LASSÍTANI A FOLYAMATOT RÖVIDLÁTÁS ESETÉN.
Kék fény okozta szemöregedés és lutein
Szemeink öregedését felgyorsítja a kék fény is, ami napsugarakkal és digitális eszközeinkkel (számítógép, okostelefon, tv) jut a makulába (sárgafolt, ami felel az éleslátásért). Ilyenkor csökken a makula vitaminellátottsága és nő az oxidatív károsodás.
Az éleslátás helyén történő károsodások olyan szembetegségekkel párosulnak, mint a felnőttkori távollátás vagy rövidlátás, a homályos látás, a makuladegeneráció (az ideghártya sejtjeinek pusztulása) vagy a szürkehályog.
Tudtad? Az éleslátásért felelős sárgafolt nagy mennyiségű luteint tartalmaz. A LUTEIN KIFEJEZETTEN OLYAN SÁRGA FESTÉKANYAG, AMI ELNYELI A KÉK FÉNYT.
Makuladegeneráció és a lutein
Az időskori makuladegeneráció a sárgafolt (macula lutea) betegsége, mely típusosan 50 éves életkor után jelentkezik és 75 éves korig az előfordulása megháromszorozódik.
A látómező közepén homályos rész jelenik meg, ami torzítja a látást. Idővel a központi látómező teljesen megszűnik. Két típusa van a gyakoribb száraz forma, ami sejtek elhalásával jár, a másik a nedves forma, ahol az éleslátás helyén az érhártyából kóros érnövekedés indul és az erek betörnek retinába.
A legfontosabb (befolyásolható!) rizikótényező a napsugarakkal érkező UV és kék fény, ami károsító szabad gyököket jelent a szem sejtjeinek, továbbá a dohányzás: újabb adatok szerint a látásromlás kockázatát a dohányzás akár négyszeresen is fokozhatja, a hatás dózisfüggő, leszokás esetén az fokozatosan csökken.
A LUTEIN ÉS A MAKULÁT TÁPLÁLÓ EGYÉB ANTIOXIDÁNS VITAMINOK SEGÍTHETNEK LASSÍTANI AZ IDŐSKORI MAKULADEGENERÁCIÓT ÉS PROGRESSZIÓJÁT.
Szürkehályog (katarakta) és a lutein
A szemlencse fehérjéinek károsodása, homályos, átlátszatlan foltokat alkotnak és akadályozzák a fény retinára jutását. Emiatt a látás zavarossá, elmosódottá válik. A látásromlás mértéke a szürke hályog méretétől, sűrűségétől és a szemlencsén elfoglalt helyétől függ.
Jellemző tünetei a színérzékelés megváltozása, a látás fokozatos és fájdalommentes elhomályosodása, elmosódása és a napfényre, illetve az autóreflektorok éjszakai fényére való megnövekedett érzékenység.
Szürkehályog nagyobb számban fordul elő azoknál a személyeknél, akiknek alacsony a lutein, B2- és C-vitamin ellátottságuk. A hályog kialakulásában szerepe van a dohányzásnak és a nap által kibocsájtott kék fénynek és UV-nek. A cukorbetegség és a túlsúlyosság növeli a hályog kialakulásának valószínűségét, mert a magas vércukorszint hozzájárul a lencse fehérjéinek károsításához.
A LUTEIN, A B2- ÉS C-VITAMIN BIZONYÍTOTTAN CSÖKKENTI A SZÜRKEHÁLYOG PROGRESSZIÓJÁT. AZ MAKULA TOVÁBBI ANTIOXIDÁNSAI SEGÍTENEK A LENCSE ANYAGÁT KÁROSÍTÓ SZABAD GYÖKÖK - IGEN REAKTÍV VEGYÜLETEK - KÖZÖMBÖSÍTÉSÉBEN.
Mit tehetünk még szemeink egészségéért?
- Ügyeljünk a kiegyensúlyozott vegyes táplálkozásra
- Mellőzzük a dohányzást
- Figyeljünk a testsúlyunkra
- Mozogjunk rendszeresen
- Csökkentsünk a kék fénynek való kitettséget
- Végezzünk szemtornát
- Ismerkedjünk meg a szemmasszázzsal