11 ok, amikor B12-vitaminra van szükség
AKTÍV B12-MÁTRIX - kétféle aktív B12-vitamin
A B12-vitamin hiányának legfőbb tünete az energiahiány, a krónikus fáradtság, a légszomj és az agyi köd. Ennek egyik oka, hogy B12 szükséges sejtjeinkben az energia előállításához. B12 nélkül fizikailag és szellemileg is kimerülünk, enerváltak leszünk, sőt, gyorsabban is öregszünk. Amíg a legtöbb kiegészítő inaktív B12-vel készül, addig ez a természetes vadcseresznye ízű rágótabletta, kétféle aktív B12-vitamint tartalmaz. Próbáld ki, érezni a különbséget!
11 ok, amikor B12-vitaminra van szükség
- Ha nehezen megy a koncentrálás, tanulás, látás- és memóriaproblémáink vannak
- Ha nem emlékszünk vissza dolgokra, feledékenyek vagyunk
- Ha néha kicsit össze vagyunk zavarodva, nehéz magunkat kifejezni
- Ha gyakori fejfájással vagy migrénnel élünk együtt
- Ha nap végére teljesen enerválttá válunk, és energiahiánnyal küzdünk
- Ha csökken asportteljesítményünk vagy állóképességünk
- Ha gyakran rossz a hangulatunk, jellemző ránk az ingerlékenység vagy idegesség
- Ha érzészavart, zsibbadást (neuropátiát) tapasztalunk végtagjainkban
- Ha szabálytalanul ver a szívünk, szapora a légzésünk, gyors a pulzusunk
- Ha sok cigaretta és alkohol fogy, mert mindkettő felemészti a B12-vitamint
- Ha gyomor és vékonybél panaszokkal küzdünk, mert ilyenkor nem szívódik fel a B12
4 dolog, amiért a B12-vitamin hiány fáradtságot okoz
1. B12-vitamin és mitokondriumkárosodás a sejtekben
Sejtjeinkben energiaigényük függvényében, több száz vagy 1-2 ezer mitokondrium is található, ahol az energia (ATP) termelődik. A naponta 70-160 kilónyi ATP molekulát termelő mitokondriumokat a sejtek erőműveinek is hívják, de az energiatermelő folyamatok, mint a táplálék hatékony elégetése és az anyagcsere felpörgetése, B12 nélkül nem megy végbe.
- A B12-vitamin hiánya mitokondriumkárosodással jár, ilyenkor az ATP hiányzik az agynak és a test összes többi sejtjének (izomsejtek, immunsejtek, szívsejtek..), ez kimerültséget, fáradtságot okoz és felgyorsítja az öregedést.
- Ha kombináljuk a B12-vitamin aktív formáit több mitokondriummal fogunk együtt élni, és minél több a mitokondrium sejtjeinkben, annál energikusabbak és egészségesebbek vagyunk. Mert az energiahiány, de maga az öregedés is, a sejtjeinkben található mitokondriumkárosodás következménye.
2. B12-vitamin és vérképzés
Ha kevés a B12-vitamin, akkor kevés az egészséges vörösvértest is, mert B12-vitamin szükséges a test minden részébe oxigént szállító vörösvérsejtek előállításához. Elegendő mennyiségű vörösvérsejt nélkül a szövetek és a szervek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez, így a szervezet sem tud normálisan funkcionálni.
- A B12-vitamin nagymértékű hiánya megaloblasztos vérszegénységet idéz elő. Ilyenkor a csontvelő kevesebb vörösvértestet termel és a szép kerek vörösvérsejtek, ovális alakúak lesznek. A megaloblasztos vérszegénység egy speciális típusát pernicious anemiának/vészes vérszegénységnek nevezzük, amit az intrinzik faktor alacsony szintje okoz.
- A B12 olyan fehérvérsejtekhez is juttatt, melyek segítik a védelmi vonalunk erősítését, az immunrendszerünk támogatását a kórokozókkal szemben.
3. B12-vitamin és idegrendszer
A B12-vitamin több szempontból is létfontosságú az idegrendszer számára. Egyrészt neurotranszmittereket (szerotonin, dopamin, acetilkolin és norepinefrin) állít elő.
- Másrészt az idegek védelméhez és kommunikációjához szükséges mielinhüvely képzője, ami az idegek axonját borítja és az idegsejtek közötti elektromos jelek gyors továbbítását teszi lehetővé. A károsodott mielinhüvely neurológiai (idegi) és pszichiátriai problémákat okoz.
- Ilyen a járászavarok és gyengeség, a látászavarok, míg a pszichés problémák a kognitív és viselkedési zavaroktól a depresszióig és demenciáig terjednek.
4. B12-vitamin és magas homocisztein szint
A homocisztein egy aminosav, ami az anyagcserének egy szükséges és természetes köztes terméke és aminek elbontásához szükséges a B12. Amikor a homocisztein szint magas, az B12-vitamin hiányt jelent.
- A magas homocisztein szint erőteljes sejtkárosító és bizonyítottan jobb képet ad az érrendszerünk állapotáról, mint a koleszterin érték. Magas szintje károsítja az ereket, mindez magas vérnyomáshoz, szívrohamhoz és sztrókhoz vezethet.
- A magas homocisztein szintet közel száz féle betegséggel hozták összefüggésbe de még az élhető élettartammal is.
A legjobb B12-vitamin formák: metilkobalamin és adenozilkobalamin
Amíg a legtöbb kiegészítő a B12-vitamin inaktív formájával készül, addig ebben a rágótablettában a B12-vitamin legjobb, két aktív formája található az adenozilkobalamin és a metilkobalamin.
- Az inaktív formákat több lépcsőben kell átalakítania testünknek, de az aktív formáknál erre nincs szükség. Nézzük csak meg, miért ennyire fontos ez!
Érdekességek a B12-vitaminról
- A B12-vitamin kobaltot tartalmaz, aktivitással rendelkező vegyületeit kobalaminoknak nevezzük.
- A B12-vitamin (kobalamin) egy esszenciális B-vitamin, ami segíti az elfogyasztott szénhidrátokat a szervezet számára üzemanyaggá átalakítani.
- A B12-vitamin inaktív formái a cianokobalamin és a hidroxikobalamin, melyeket több lépcsőben kell átalakítania testünknek aktív formákká.
- A B12-vitamin aktív formái az adenozilkobalamin és a metilkobalamin, melyek a szinergikus vegyületek, de a szervezetben teljesen eltérő funkciókat látnak el.
- A metilkobalamin csökkenti a homocisztein szintet, érzelmi jólétért és egészséges ízületekért felelős SAMe-t állít elő, regenerálja az idegeket, visszaállítja a lecsökkent neurotranszmitter szinteket, segíti a melatonin termelést és normalizálja a cirkadián órát.
- Az adenozilkobalamin a sejtekben található mitokondriumokat táplálja és védi, hogy több ATP termelődjön, ami energiát ad. Felépíti a mielinhüvelyt, ami védi az idegsejteket a testben és az agyban, így gyorsabban reagálunk az ingerekre.
A B12-vitamin aktív formái |
Hol fejti ki a |
Hogyan fejti ki hatását? |
Milyen tünetek jelentkeznek hiányára? |
Természetes formában előforduló, bioaktív METILKOBALAMIN |
sejtplazma, idegek, agy |
Neurotranszmitterek, melatonin szintetizálás, génszabályozás, az idegek és az agy regenerációja és védelme, vérképzés, látás |
depresszió, pszichés problémák, idegkárosodás, demencia, vérszegénység, látászavarok, krónikus fáradtság, kimerültség |
Baktérium fermentációval készül ADENOZILKOBALAMIN |
mitokondriumok, idegek |
sejtenergia, agyfejlődés, hidratáció, növekedés, izomzat fejlődése |
krónikus fáradtság, letargia, fogyás/hízás, izomgyengeség, fejlődési zavarok, emésztési zavarok |
AKTÍV B12-MÁTRIX: energiával teli élet!
Próbáld ki, érezni a különbséget!
A B12 hiány csak a vegánokat érinti?
Sokáig csak a vegánok problémájának tartották a B12-hiányt. Ma már tudjuk, hogy a nyugati világban az emberek körülbelül 40%-ának alacsony vagy határértéken van a B12-szintje, akár vegán, akár húsevő. Mindez több dologgal is magyarázható.
Egyrészt kobaltban szegények a termőtalajok, a szénhidrátdús nyugati étrend, a stressz, az alkohol és cigaretta elvonják a B12-őt, és egyre több ember él olyan emésztőrendszeri betegséggel, ami a gyomrot és vékonybelet érinti, mely ellehetetleníti a B12 felszívódását.
Bővebben a B12-vitamin hiányról: A B12-vitamin hiány 10 oka, és a B12-vitamin hiány 13 tünete - című blogunkban.