10 tipp hasi puffadás ellen!
Bosszantó hasi puffadás?
Emésztőrendszeredben sokféle gáz található, ami emésztésed közben természetesen jelentkező melléktermék. Gond akkor van, amikor ezek a gázok fokozottabban termelődnek és feszítő, kellemetlen tünetekkel járnak. A kiváltó okok között szerepel az élelmiszerallergia, a stressz (több levegőt nyelsz, és le is lassítja az emésztésed), a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány, és az ezek következtében felborult bakteriális egyensúly a bélflórádban.
Vedd komolyan a puffadást és lépj azonnal!
A felesleges gázok először bosszantó puffadást okoznak, ami hasi fájdalmat, felfúvódást idéz elő, és kellemetlen szájszaggal, szellentésekkel, korgásokkal, büfögéssel is járhat.
A tüneteket azonban egyáltalán nem szabad félvállról venni, mert a jelenség a bélflóra egyensúlyának felborulásával jár, ami gátolja a tápanyagok sejtszintű felszívódását, miközben a bélflórában élő mikroorganizmusok biztosítják immunrendszered 70%-át.
A puffadástól a szorongásig
Szóval amikor puffadást tapasztalsz, jobban teszed, ha azonnal cselekszel. A legújabb kutatások ugyanis azt igazolják, hogy bélflórád megváltozott összetétele miatt nem csak a beleid szenvednek. A bélflórában élő mikroorganizmusok hatással vannak az immunitásodra, a testsúlyodra, a bőrödre, a hormonális egyensúlyodra, az agyműködésedre, a kedélyállapotodra, például a szerotonin és más neurotranszmitterek termelődésére is.
Az egyensúlyát vesztett bélflóra így sebezhetővé tesz a depresszióval, a szorongással, az önbizalomhiánnyal és az alvászavarral szemben. Ezekre a gondokra úgy tekintünk, mint „agyi problémák”, de valójában azok a biovegyületek, amelyek ezeket befolyásolják nagyrészt a belekben laknak. Úgyhogy ezek valójában „bél problémák”.
10 tipp a puffadás elleni harcban
1. Zárd ki az ételallergiákat!
Az esetleges élelmiszer allergiák kiszűrése érdekében vezess naplót arról, hogy naponta mit eszel. Jelöld azt is, hogy mikor és mennyire puffadtál fel! Ez saját magad számára is hasznos lépés, és az orvosodnak is lehetővé teszi a gyorsabb vizsgálati irányt.
2. Táplálkozz sokoldalúan!
Tudd, hogy az egyoldalú táplálkozás, a sok feldolgozott étel és szénhidrát fogyasztása lelassítja az emésztést és a kiválasztást. Figyelj a kiegyensúlyozott, vegyes étkezésre! Rendszeresítsd étrendedben az Omega3 zsírsavakat! Fogyassz naponta hidegen sajtolt olajokat (lenmagolaj, mákolaj, kendermag olaj, dióolaj, szőlőmagolaj…) az olajozott emésztésért!
3. Fogyassz elegendő vizet és rostokat!
Ez ma talán a legnagyobb hiányosság a nyugati táplálkozásban: keveset iszunk és komoly rostválsággal küzdünk. Kezd a reggelt psylliummal vagy prebiotikus rostanyaggal, melyek táplálják a bélflóra jó baktériumait!
4. Kerüld a szénsavas italokat, a rágózást, az alkoholt és a cigarettát!
Felejtsd el a szénsavas italokat, melyek tágítják a beleid. Hirdess zéró toleranciát az alkohol és cigaretta fogyasztásának! Mellőzd a rágógumizást is, mert az állandó nyeléssel levegő jut be az emésztési rendszerbe.
5. Csökkentsd a fekete tea- és a kávéfogyasztásodat!
Legyél mértékletes a fekete tea és kávé fogyasztásával, mivel csak idegessé, izgatottá és lazításra képtelenné tesznek. Ráadásul savasak, ami nagy terhet ró az emésztőrendszeredre, próbára teszi a mellékveséidet, de még a mélyalvásodat is. helyette inkább igyál zöld kávébab teát!
6. Rágd meg jól az ételt!
Egyél lassan és jó alaposan rágd meg az ételt, hiszen az emésztés a szádban kezdődik, a fogak őrlésével és a nyál enzimeinek segítségével. A kapkodó étkezés puffaszt, és több salakanyag terhet ró az emésztőrendszerre.
7. Naponta többször egyél, de ne edd túl magad!
A rendszeres étkezések is csökkentik a tüneteket. Sokat segít, ha naponta 4-5 alkalommal is eszel, de egyszerre mindig kis adagokat, melyek nem tesznek ki többet a tányérodon, mint az egyik öklöd összeszorítva. Soha ne edd tele magad!
8. Élj stresszmentesen!
Az emésztéshez szervezetednek nagyon sok energiára van szüksége. Stresszhelyzetekben azonban ezt az energiát elveszi a szervezet, és a küzdelemre fordítja. Ilyenkor a bevitt táplálékok erjednek és rothadnak, a bélgázok pedig szétfeszítenek. Küzdj a stressz ellen! Inkább jógázz, meditálj!
9. Mozogj rendszeresen!
Rendszeres testmozgás nélkül nincs egészség. A hosszú életkort megélők között sem volt még olyan, aki ne lett volna aktív. A mozgás enyhíti a hasi feszültséget, elősegíti az emésztést, átmasszírozza szerveinket és még a mindennapi stresszt is oldja.
10. Használj bélgázképződést akadályozó növényi kivonatokat!
A puffadást komolyan kell venni! Változtass életmódodon és a lehető legjobb eredmények érdekében étkezéseidet dúsítsd célzott, bélgázképződést akadályozó növényi kivonatokkal! Ismerkedj meg az AERIS cseppekkel, amit kismamák és gyerekek is fogyaszthatnak, és hálás kiegészítő IBS esetén is. Vagy itt van az AERIS kapszula, ami növényi szénnel és illóolajokkal lép fel a feszítő puffadás ellen.
Biztosan kijelenthetjük, hogy minél inkább sikerül az emésztésed napi szinten mozgásban és egyensúlyban tartani, annál kevesebb salakanyag fog lézengeni a beleidben, és annál jobb lesz az egészséged rövid- és hosszú távon is.