10 étel, ami rombolja az anyagcseréd!
Bizonyos ételek sokkoló megterhelést jelentenek az anyagcserédnek, így ha fogyókúrázol, mindenképp messzire kerüld el őket. Melyek ezek? Megmutatom. Sőt, azt is, mit ajánlok helyettük!
1. Instant ételek, konzervek, porlevesek. Nehezen feldolgozható adalékanyagokkal, tartósítószerekkel, állományjavítókkal, ízfokozóval és sóval tartósítják. Horror! A legnagyobb hiba pedig, amikor valaki ilyen ételekkel próbál fogyókúrázni, mert a benne lévő műízek és sók miatt aligha jön össze tartósan, ráadásul ezeket a mérgeket rutinszerűen zsírsejtekbe akarja zárni a szervezet.
2. Sós rágcsák, nasik, magok. Felborítják a vízháztartásodat, és elsősorban az úszógumiért felelősek, a mesterséges ízek, adalékanyagok pedig igazi sokkot jelentenek az anyagcserének. Napi 2 grammnál több só nem csak elméletben, de a tapasztalatok szerint is hasi elhízáshoz és anyagcsere gondokhoz vezet. Apropó, ha már só: kerüld a kémiailag kezelt, fehérített sót! Jód is van benne? Na és – a Himalája sóban 84 másik ásványi anyag is megtalálható természetes formában, de mondhattam volna a Parajdi sót (székelysót) is. >>>
3. Étolaj. Tipikus anyagcsere blokkoló, és egészségromboló: hő hatására az olajban rákkeltő anyagok, transzzsírok keletkeznek, ráadásul az emésztőrendszered nagyon nehezen birkózik meg a lebontásával. Az orvosok és természetgyógyászok vállvetve papolnak a kerüléséről, szerencsére egyre többen fogadják meg a jótanácsot. Részemről tényleg nem értem, miért is nem használ már mindenki kókuszzsírt helyette, aminek alacsonyabb mind a zsírtartalma, mind a kalóriatartalma, nem keletkezik benne transzzsír, ugyanakkor állagban és ízben is tökéletesen kiváltható vele az olaj vagy az állati zsiradék.
4. Vörös húsok. Sokkal nehezebb megemészteni, mint a fehér húst, a halakat, tengeri herkentyűket, és a bélrendszer számára is kihívást jelent. Kutatások szerint a vastagbélrák kialakulásában is szerepe van a sok vörös húsnak. Mit tehetsz, ha imádod? Gondoskodj rostokról, mert azokból jóval többre van szükséged, hogy „békében” távozzon belőled. Rengeteg zöldséget kell enned, ám ha ez nem megy, egészítsd ki a táplálkozásod néhány kanál Útifű maghéjjal.
5. Rántott húsok. Ha lehet még fokozni a vörös hús és az olaj okozta károkat, ezzel az étellel biztosan. Az anyagcsere három rémálmával párosul, a fehér liszttel, a zsemlemorzsa adta szénhidráttal és azokkal a transzzsírokkal, amit a forró olajjal magába szívott az étel. Rendkívül nehezen emészti meg a bélrendszer (pláne, hogy rendszerint olajban sült hasábburgonya a leggyakoribb köret hozzá). Ennek az ételnek egyrésze egész biztosan a bélfaladon megtapadva landol majd, ahol gátolja, blokkolja és határozottan lassítja majd az anyagcserédet. Szakíts vele, vagy készítsd másképp ezután – illetve ha már hosszú ideje kedvenc fogásodként eszed a „rántott husit”, tarts egy alapos béltisztító Cotifibra Bélradírozást! Mi is ez pontosan? >>>
6. Cukor. A finomított fehér cukor ipari eljárások sora után kapja meg végső formáját. Eredendően túl sok az a cukor, amit ma egy átlagember elfogyaszt, hiszen csaknem minden termékünkben benne van nyíltan vagy rejtetten – jóllehet a fehér cukornál kiképzettebb anyagcsere-zavarót keresve sem találsz. „Kedvenceim” az agyonreklámozott cukros müzlik, amelyek már reggel tesznek arról, hogy lelassuljon az anyagcseréd. Ha egészséges reggelire vágysz, készíts müzlit magadnak magokból, prémium minőségű zabpehelyből, saját keveréssel. Száműzd Te is a fehér cukrot.
7. Kólák, szénsavas üdítők.
Eleve cukorral teli – az előzőeket belátva ez már rossz hír -, ráadásul még savasít is, ami alapból belassítja az anyagcserét. De van itt még egy kis gond: sejtjeink ugyanis lúgos közegben lubickolva érzik magukat igazán jól, s amíg ezt meg nem adod nekik, te sem érzed majd magad jobban a bőrödben, mint ők.
Lúgosíts! Hogyan? A természetgyógyászat alapköveként ismert méregtelenítő-lúgosító főzetünket, a Puridren® Koncentártumot ajánlom hozzá: >>>
8. Keményítő. Na nem mindegyik, elsősorban az állományjavításhoz használt módosított keményítőkre gondolok, amelyek lebontása rendkívül megterheli a kiválasztó szerveket. Külön veszélyforrást jelent, ha gluténérzékeny vagy. A módosított keményítőket ugyanis egyszeri vagy többszöri eljárással, átalakítással nyerik ki kukoricából, búzából, burgonyából vagy rizsből. Nézd át az élelmiszerek címkéjét: ha az összetevők felsorolásában keményítő, vagy módosított keményítő is szerepel, és glutén tartalmú gabonából állították elő – glutént tartalmaz – az eredetet, mindig jelezni kell, pl. búzakeményítő.
9. Kávé. A túlzásba vitt kávéfogyasztás szintén az elsavasodás veszélyét hordozza – mielőbb kezdj bele egy méregtelenítő-lúgosító kúrába. Próbáld ki, és ha ízlik, érdemes leváltani a kávét zöld kávéra, aminek nem csak anyagcsere-serkentő, de zsírégető hatása is van, így még az eddig felszedett kilóktól is segít megszabadulni. Mindent értesz, de akkor is kávézni akarsz? Erre valók a gabonakávék, amiből koffeinmentest, csökkentett koffeintartalmút, de még kapucsínósat is találsz ma már.
10. Fehér liszt. Jellemzője, hogy alacsony a rosttartalma, a szervezet nem tudja gördülékenyen megemészteni, feldolgozni és előbb-utóbb megtapad a belek falán. Csupa előnytelen tulajdonság – nem véletlen, hogy nem csak a gluténérzékenység okán váltják le egyre többen ezt az alapélelmiszert zabpehelylisztre, lenmaglisztre, tökmaglisztre. A legújabb siker pedig a konjakliszt, amivel teljesen szénhidrátmentesen sűríthetők be a főzelékek, mártások, pudingok (ha diétázol, különösen ajánlom, mert nagyon jól eltelít, kalóriaértéke pedig minimális).