Főmenü Termékeink
Problémakörök

Mitévő legyek, ha PCOS-t diagnosztizáltak nálam?

Címkék: PCOS

Mitévő legyek, ha PCOS-t diagnosztizáltak nálam?

Az első és legfontosabb lépés a stressz-mentesítés, a második a diéta, a harmadik a testmozgás, a negyedik lépcső pedig, hogy célzott tápanyagokkal dúsítod az étrended! És, hogy miért? Nézzük csak, összefoglalom!

Mi az a PCOS?

termeszetes-megoldas-pcos-policisztas-petefeszek-szindroma.jpg

PCOS: (polycystás ovarium syndroma)

A PCOS vagy PCO, magyarul policisztás petefészek szindrómát jelent. A szülőképes korú nők rendkívül gyakran előforduló hormonzavara, amit a szervezetben levő androgén (férfi) hormonok magas szintje jellemez. 3 fő tünete;

  1. a menzesz zavara
  2. a férfi hormontúlsúly (mellékvesékben termelődő androgének) 
  3. cisztás szerkezetű petefészkek (nem érnek meg a tüszők).

A diagnózis felállításához a háromból kettő fennállása szükséges.

A PCOS közvetlen hatással van a termékenységre, de komoly egészségügyi következményei is vannak, különösen, ha a páciens nem kap megfelelő kezelést.

Mi okozza a PCOS-t?

Az első számú kiváltó ok a stressz, a második az inzulintöbblet (inzulinrezisztencia), hiszen az inzulin magas szintje készteti arra a petefészkeket, hogy több férfihormont termeljenek, ami természetes módon is megtörténik minden nőnél, csak PCOS esetében túlságosan nagymértékben. Ez persze más hormonok működését is megzavarhatja a szervezetben, amelyek sok mindent befolyásolnak, a peteéréstől és a fogamzástól kezdve az éhségérzetig és elhízásig. A harmadik kiváltó ok a gyulladásos állapotok.

Mivel a PCO szindrómás nők szervezetében jelen van egy állandó, alacsony szintű gyulladás, fontos az egészséges gyulladásos válasz támogatása. Bizonyos élelmiszerekről tudjuk, hogy gyulladást váltanak ki a szervezetben. Ha étel-allergiás vagy, kerüld az olyan ételeket, amelyekre érzékeny vagy, mert ezek gyulladásos reakciót váltanak ki a szervezetedben.

Természetesen a betegség kialakulásában szerepet játszanak a gének, és az esetleges abnormális magzati fejlődés. Bár tudjuk, hogy az inzulinrezisztencia kulcsszerepet játszik a PCOS-ben, de azt még nem sikerült kideríteni, hogy mi vezet ennek kialakulásához. A PCOS-t az étrend, az életmód és bizonyos környezeti ártalmak is negatívan befolyásolják.

pcos-10-jel-es-tunet-termeszetes-megoldasok.jpg

Milyen tüneteket okoz a PCOS?

A PCOS olyan problémákat okoz, mint a menstruációs ciklus zavarai, az apró, gyöngysornak kinéző ciszták a petefészkeken (innen származik a betegség neve), és nehéz teherbe esés.

10 intő jel, ami PCOS-re utalhat

  1. ritka vagy elhúzódó menstruációs ciklusok

  2. megnövekedett arc- és testszőrzet

  3. pajzsmirigy alulműködés

  4. súlygyarapodás különösen a hasi területeken

  5. akné, zsíros bőr

  6. hajhullás

  7. férfias típusú kopaszodás 

  8. kismedencei fájdalom

  9. stressz

  10. meddőség

A tünetek egyénenként nagyon változatosak lehetnek. A PCOS a meddőség leggyakoribb oka a nőknél, mert gátolja a peteérést, vagy annyira akadozóvá teszi, hogy a párok nem tudják meghatározni a nő legtermékenyebb időszakát.

Mivel a PCOS összefüggésben áll a megemelkedett inzulin szinttel, a PCOS-t az elhízás, a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek előidézőjének is tartják. Ugyanakkor a PCOS visszafelé is hat, például egy elhízott emberben felhalmozódott zsír vezet a megemelkedett inzulinszinthez és inzulinrezisztenciához, tehát az elhízás is vezethet a PCOS-hez.

Másrészt viszont a szokatlan hormonszintek megzavarják az éhségérzetet, aminek következtében a nők többet esznek és meghíznak, így az is lehet, hogy a PCOS vezet az elhízáshoz. Az pedig már csak tovább komplikálja a dolgokat, hogy a PCOS szindrómás nők egy része normál testsúlyú.

Mik az első lépések a PCOS esetében?

A diétának és a testmozgásnak óriási szerepe van a gyógyulásban. Ezért ez az első lépés. A diéta elkerüli a fehér lisztet, fehér cukrot tartalmazó élelmiszereket és tiltja feldogozott élelmiszerek, illetve a tej fogyasztását. A diéta könnyen emészthető, magas rosttartalmú és kiemelkedő tápanyag tartalmú legyen, mert ez támogatja az ösztrogén anyagcserét.

Technikailag ugyanúgy étkezünk, mint inzulinrezisztencia esetén, azaz 6-8 étkezés javasolt naponta, főként lassú felszívódású szénhidrátokkal, magas rostanyag tartalommal és kiemelkedő tápanyag tartalommal rendelkező élelmiszerek formájában.

Ez az egyetlen módja annak, hogy elkerüljük az inzulincsúcsokat és tehermentesítsük a gyógyulás szempontjából fontos, emésztőrendszer egészét, kiemelten a májat. Fontos még a bőséges folyadékbevitel. A kiegyensúlyozott vegyes étrendet pedig dúsítsuk fel olyan célzott tápanyagokkal és növényi kivonatokkal, amelyek felgyorsítják, elősegítik a gyógyulási folyamatokat.

pcos-taplalkozas-reform-elelmiszerek.jpg

Itt van néhány reform élelmiszer, melynek fogyasztása különösen ajánlott: Quinoa, Köles, Barna rizs, Hajdina, Amaránt, Bulgur, Konjac liszt, Zöld búzafűpor, Chia mag, Cukor helyett; eritrit vagy Stevia

És a méregtelenítő kúrák ereje!

A rendszeres méregtelenítés elősegíti az ovulációt, eltávolítja a toxinokat és a felesleges hormonokat, ezáltal segít helyreállítani a hormonok egyensúlyát. Tipp: a folyadékpótlást tisztító, lúgosító italokkal oldjuk meg, mint pl.,  Bio nyírfanedv, Puridren® gyógynövény koncentrátum, és végezzünk rendszeres májméregtelenítést is! 

PCOS és a 11 legjobb tápanyag és növényi kivonat!

Összességében a PCOS korai diagnosztizálása rendkívül fontos. Bár kigyógyulni egyelőre nem lehet belőle, jól lehet kontrollálni. Néhány egyszerű, de célzott tápanyaggal és életmódbeli változtatással vissza lehet szorítani a tüneteket, és csökkenteni lehet a komplikációk számát. 

A gyógynövények és étrend-kiegészítők nem helyettesítik az étrendi és életmódbeli változtatásokat! Ha nincsenek kifejezetten PCOS-re kitalált étrendi és életmódbeli változások, a gyógynövények és étrend-kiegészítők nem tudják megfelelő mértékben kifejteni jótékony hatásukat a szervezetre!

1. Stress® Control kapszula

Növeld a progeszteront! – azaz csökkentsd a stresszt. A PCO szindrómás nők progeszteronszintje alacsony, ráadásul a stressz „ellopja” ezt a bizonyos hormont.

Ahogy azt már fent is említettem az első számú feladat a stressz minimalizálása, és ez bizony nem kis kihívás. A stressz minden embernek árt, de a PCOS szindrómás nőknél súlyosan veszélyezteti a hormonok közötti finom összjátékot, és még azt a javulási folyamatot is képes megakasztani, amit nehéz munkával, az étrended megváltoztatásával, testmozgással, valamint étrend kiegészítőkkel vagy gyógyszerekkel értél el hormonális egyensúlyod helyreállítása terén.

Itt lépnek be az adaptogén gyógynövények áldásos hatásai, melyet a Stress®Control kapszula egyesít. Ezek a gyógynövények túl azon, hogy a stresszhez való alkalmazkodást segítik elő - tehát nem nyugtatók és altatók – abban is segítenek, hogy kiegyensúlyozzák a túlműködő és alulműködő szerveket! Az adaptogén növények hihetetlenül hatékony termékenységi szuperélelmiszerek. Segítenek egyensúlyban tartani a hormonokat, amit a belső elválasztású (endokrin) rendszer táplálásával képesek elérni.

2.  Szerves Króm

A diéta és a testmozgás mellett óriási szerepet kapnak a vércukorszint szabályzó elemek, melynek jeles képviselője a króm-ion.

A króm háromféle módon is segít PCOS-ben. Először is, lelassítja a cukor emésztési sebességét a szervezetben, így nem termelődik hirtelen rengeteg inzulin. Másodszor: Ez a nyomelem fokozza az inzulin hatékonyságát. Harmadszor: elősegíti az egészséges ösztrogén anyagcserét, ami csökkenti a megemelkedett androgénszintet. Az egyik tanulmányban az olvasható, hogy PCOS szindrómás nők két hónapon keresztül napi 600  mikrogramm krómot szedtek, és ennek eredményeképpen 30%-kal javult az átlagos súlyú nők inzulinérzékenysége, és 38%-kal az elhízott nőké.

3.  EGCG – a zöld tea antioxidánsa

Az inzulinrezisztencia és a magas inzulinszint is késlelteti a peteérést, többlet androgén termelést indukál, és fokozza a zsírraktározást – csupa rossz hír PCOS-ben. A zöld teából kivont antioxidáns képes hozzájárulni a PCOS betegek inzulinrezisztenciájának enyhítéséhez, sőt gyulladásgátló hatása is van, és fogyasztása még a PCOS nők menstruációs ciklusán is javíthat. A legfontosabb tulajdonsága, hogy a sejtek receptorainak segít felismerni az inzulint!

A PCOS-sel kapcsolatos probléma oroszlánrészét az inzulinrezisztencia jelenti: megnő az inzulin szintje a szervezetben, és ez káros hatással van a peteérésre, mivel akadályozza a pete fejlődését, és késlelteti vagy meg is akadályozza, hogy megtörténjen az ovuláció. Az inzulin rezisztencia az embrió számára is megnehezíti a megfelelő beágyazódást az anyaméhbe. Ez pedig közvetlen hatással van a termékenységre és a fogamzás képességére. Az inzulin rezisztenciával küzdő nőknél 4-5-ször gyakrabban fordul elő vetélés. A PCOS hatalmas piros jelként figyelmeztet a 2-es típusú cukorbetegség kezdetére.

4. Halolaj

Fogyassz esszenciális zsírsavakat, minden nap! Az esszenciális zsírsavak, különösen az EPA és a DHA segítenek lefogyni, támogatják a hormonegyensúlyt, és a szervezet fontos építőköveiként közreműködnek az egészséges fogantatás létrejöttében. Az Omega-3 zsírsavakban bővelkedő vadvízi halolaj segít csökkenteni az androgént, javítja az inzulin érzékenységet és csökkenti a belső gyulladásokat. Az amerikai Klinikai Táplálkozási Folyóirat szerint az Omega-3 zsírsavak az androgén szintek kiegyensúlyozásával képesek enyhíteni a PCOS tüneteit. Figyelni kell azonban az EPA és DHA zsírsavak mennyiségére!

A legjobb Omega-3 forrás még mindig a halolaj! - és, hogy miért nem a lenmag, arról a kiemelésre kattintva  olvashatsz. A halolaj gazdag DHA forrás, amire a magzat agyának egészséges fejlődéséhez feltétlenül szükség van. Naponta javasolt fogyasztani a terhességed alatt is!

5. Ligetszépe olaj a természetes hormonrendező

És, ha már esszenciális zsírsavakról volt szó, akkor itt a gamma-linolénsavban gazdag, természetes hormonrendező is, a ligetszépeolaj.

Fogyassz naponta 1500mg ligetszépe olajat a menstruációd első napjától kezdve a peteérésig. A ligetszépe olaj segít növelni a méhnyaknyák mennyiségét és támogatja a metabolikus funkciókat. Fogyaszd együtt a halolajjal! Az Evening Primrose hatása, a premenstruális panaszokat enyhíti elsősorban, de gazdag linolénsav és esszenciális zsírsav tartalma miatt jótékony hatást fejt ki a bőr állagára és fontos lehet a szív érrendszeri betegségek megelőzésében, ami inzulinrezisztencia esetén nem ritka. A cervixnyák összetételére ható ligetszépe még a spermiumok behatolását is elősegíti.

pcos-etrendkiegeszito-pco-mit-szedjek.jpg

6.  Méhpempő - szupertáplálék a meddőség ellen!

A méhpempő bizonyítottan képes csökkenteni a gyulladást és természetes módon erősíteni a szervezet immunrendszerét.

A hormonális egyensúly fenntartását is támogatja az endokrin rendszer erősítésével. A friss méhpempő aminosavakat (pontosan 29-et), lipideket, cukrokat, vitaminokat, ásványokat, értékes fehérjéket, enzimeket, zsírsavakat, antibiotikus hatású anyagokat és - ami a legfontosabb pro-hormonokat is tartalmaz. Így a szervezet könnyen készít segítségével hormonokat, ha kell, akkor ösztrogént, ha kell, tesztoszteront, progeszteront vagy éppen inzulint. Ez különösen fontos szerepet kap a férfi és női meddőség területén.

7.  Inozitol hiánya - a lecitin természetes összetevője.

Fontos a glükóz lebontásához. Javul tőle az inzulin szenzitivitás, csökken a szabad tesztoszteron szintje. Ha kevés az inozitol, akkor az, az inzulinrezisztencia, a magas koleszterin és a trigliceridszint kialakulásában fog szerepet játszani. Az inozitol étrendi kiegészítés jelentősen csökkenti az inzulin és a tesztoszteron szintjét.

8.  D-vitamin – Szelén és Cink

A napfényvitaminnak nagy jelentősége van az inzulinérzékenység és a hangulat javulása szempontjából. Pótlása nem csak az inzulinszintet csökkenti, de a tesztoszteronét is.  Amikor rossz a kedvünk, akkor a hormonok is veszítenek hatékonyságukból. A stressz és az inzulinrezisztencia magas kortizolszintet okoz, ami rendellenességeket idéz elő a szexhormonok és pajzsmirigy hormonok működésében. A megemelkedett kortizolszint következtében a sejtek kevésbé képesek felhasználni az ösztrogént, a progeszteront és a pajzsmirigy hormonokat, és csökkenti a T4 pajzsmirigy hormon inaktív formájának átalakulását az aktívabb, T3 hormonná.

Mivel a pajzsmirigy alulműködés gyakori velejárója a PCOS-nek, ez tényleg súlyosbíthatja a nő állapotát, és a magas kortizolszint szintén csökkenti a sejtek érzékenységét a pajzsmirigy hormonokra. Lényegében arról van szó, hogy a stressz kevésbé hatékonnyá teszi a hormonok működését. Ha Neked alulműködik a pajzsmirigyed, akkor plusz 2 tápanyagra a cinkre és a szelénre is szükséged lesz, hiszen ezek ők a pajzsmirigyhormon felépítői, illetve a nemi hormonok termeléséhez szükséges ásványok.

9.  Magnézium + B6-vitamin

A magnéziumhiány is okozhat inzulinrezisztenciát és hyperinsulinaemát, de pótlásának kedvező hatásait is ismerhetjük, hiszen egy fontos stresszoldó, görcsoldó lúgosító ásványról van szó. A mai nyugati ember magnéziumhiánya már nem kérdéses, gondolj csak a fokozottan megjelenő magnézium reklámokra a televízióból. Ugyanakkor a B6-vitamin, ami több mint 100 féle biokémiai feladatot lát el nap, mint nap, szintén bizonyított, hogy részt vesz a PCOS tüneteinek csökkentésében. Fontos tudni, hogy ha a magnézium nem is célzott tápanyag bizonyos betegségekben, hiánya mégis megakadályozza a gyógyulási folyamatokat, így magnéziumpótlásra gyakorlatilag mindig és mindenkinek szüksége van.

10.  Fűrészpálma

Ez a gyógynövény anti-androgén hatású, blokkolja az 5-alfa-reduktáz aktivitását, és csökkenti a tesztoszteron átalakulását DHT-vá (dihydrotestosterone). Ezáltal nőknél csökken a felesleges testszőr képződés, viszont a ritkuló haj könnyebben nő vissza.  Ez a gyógynövény segít a méhnyálkahártya megvastagodás, valamint a hormonális akné tüneteinek megelőzésében is, erősíti a pajzsmirigyet, és csökkenti a belső gyulladásokat.  A természetgyógyászok gyakran fűrészpálmát ajánlanak PCOS esetén, mivel segít helyreállítani a hormonok egyensúlyát, és segít az anyagcsere egyensúlyban tartásában. Fogyassz napi 320 mg standardizált fűrészpálma kivonatot 3 hónapon keresztül!

11.  Yamgyökér, Görögszéna, és Barátcserje – a fitoprogeszterenok

1943-ban állított elő progeszteront először Russell Marker növényi szteroidból, diosgeninból. Eredetileg mexikói yamgyökeret, Dioscorea villosa-t használt, de azóta sok más növényben is fellelték a diosgenint, például görögszénában, amiben nagy mennyiségben fordul elő. A barátcserjéből, palástfűből, édesgyökérből…készült készítmények az un. „természetes progeszteronok”. A yamgyökérből és a görögszénából, a szervezet a diosgenint alakítja progeszteronná. A Görögszéna kivonat ráadásul támogatja a glükóz anyagcserét, és csökkenti az inzulin rezisztenciát, ami által duplán is segít egyensúlyban tartani a hormonokat. Továbbá hozzájárul a koleszterin szintjének csökkentéséhez, az egészséges szívműködéshez, és segít a fogyásban is.

pco-mit-szedjek-pcos-etrendkiegeszito.jpg

Fitösztrogének és Xeno-ösztrogének – nem ugyanaz!

Fitoösztrogének. A legtöbbet vitatott téma, pedig a fitoöszrogéneknek kiegyensúlyozó hatásuk van, hiszen ha a vérben az ösztrogén szintje alacsony, akkor ösztrogénhez hasonló hatást váltanak ki, ha viszont magas, akkor anti-ösztrogén hatás keletkezik.

A fitoösztrogének amikor az ösztrogén receptorokhoz kötődnek a szervezetben nem úgy viselkednek, mint az ösztrogén, hanem inkább mint a SERM-ek (szelektív ösztrögénreceptor-modulátorok pl. a rák gyógyításában használt gyógyszerek egyik csoportja, melyek a szervezetben szövetek szerint eltérően, akár ösztrogénreceptor-agonistaként, akár -antagonistaként hatnak), pl. stimulálják az ösztrogén receptorokat a méhben és a csontokban, viszont visszafogják a mellekben.

A fitoösztrogének olyan térszerkezetű növényi vegyületek, mint a női nemi ösztrogén, de nincs ösztrogén mellékhatásuk!  3 nagy csoportra oszthatók vegyületeik szerint; 1. lignánok (főként a teljes gabonafélékben, lenmagban, amit szintén kimondottan javasolnak PCOS-ben),  az izoflavonoidok (főként a szójában, ez nem javasolt), és a kumesztánok (főleg a takarmány növényekben fordulnak elő), melyeket a legtöbbet tanulmányoztak.

Természetes és jó minőségű fitoösztrogén forrást kínál a Görögszéna kivonata!

Megjegyzés: Amit viszont kerülni kell, azok az úgynevezett Xeno-ösztrogének, amiket idegen ösztrogénnek is neveznek.

Xeno-ösztrogéneknek hívjuk

azokat a mesterséges vegyületeket, melyek a szervezetbe bejutva (bőrön, orr vagy más nyálkahártyán, emésztőszervrendszeren keresztül) képesek nagyon erős ösztrogénhatást kiváltani.

Előfordulás: kozmetikumokban lévő kőolaj származékok, amik megtalálhatók a hajfestékekben, körömlakkokban, az acetonban, mosószerekben, öblítő szerekben és vegyszerekben, mint rovarirtó, permetező szer, gyomirtók, festékek, lakkok, hígítók, oldószerek, műanyagok, PVC, laminált parketta bevonatában…és ezek bekerülnek/visszakerülnek  vizeinkbe, földjeinkbe és ételeinkbe …vagyis egy ördögi körről van szó.

Hatásukra megnő a szervezet nem természetes ösztrogén szintje, és a saját - egészséges és szükséges – mennyiségű ösztrogént is kiszorítják a sejtekből. A xeno-ösztrogéneket a vegyipar a malária kezelésére, szúnyogirtásra, rovarirtásra, permetezésre kezdte el gyártani. Később rájöttek, hogy mekkora kárt is tesznek ezek az anyagok az emberek és állatok endokrin rendszerében, kiirtani őket azonban (főként gazdasági okok miatt) a mai napig nem sikerült. Annyit tehetünk, hogy saját környezetünkben óvakodunk – lehetőség szerint – a xeno-ösztrogénektől.

Progeszteronhiány

A normális menstruációs ciklus során túlsúlyba kerül az ösztrogén, amelynek szintje a ciklus közepén jelentkező peteérésig emelkedik. Miután megtörtént a peteérés, a progeszteronszintnek kell emelkednie, és a ciklus második felét hormonálisan a progeszteron uralja. Megfelelő egyensúly szükséges a két hormon között ahhoz, hogy normális legyen a ciklus, és lehetséges legyen az egészséges termékenység. A PCO szindrómás nőknél, amikor késik a peteérésük, relatív ösztrogén többlet van a progeszteronhoz képest. A ciklus első fele gyakran hosszabb, így több ösztrogén tud felhalmozódni.

Ha nem történik meg a peteérés, akkor nagyon kevés a progeszteron. Ez azt jelenti, hogy PCOS-ben szinte mindig progeszteron hiány áll fenn, mint fő súlyosbító tényező. A progeszteronra szükség van az embrió megtapadásához, és a normális menstruációs ciklushoz. Mivel tudjuk, hogy a kortizol stressz hatására szabadul fel, tudnod kell hogy a kortizol a progeszteronból választódik ki. Ha tehát stresszes az életed, és a mellékveséd kénytelen több kortizolt termelni, akkor a mellékvese ehhez felhasználja az összes körülötte lebegő progeszteront. Ez a „progeszteronlopás” további zavarokat okozhat a ciklusban, nem hagyja, hogy az embrió megtapadjon, és bekövetkezhet a vetélés. A természetes progeszteronnak enyhe anti-androgén hatása is van, tehát az alacsony progeszteronszint súlyosbíthatja a túlsúlyban levő férfi hormonok hatását, például szőrösödést és aknét okozhat. Rossz hír.

Stressz és PCOS

stressz-pcos.jpg

Bevezetésként egy kis anatómia:

A mellékvese két kisméretű, háromszögletű mirigy, amelyek a vesék tetején helyezkednek el. Nagyon speciális feladatot látnak el: rendkívül fontos hormonokat választanak ki, válaszul a stresszre. A mellékvese külső része a kéreg, itt termelődik a kortizol és az olyan férfi hormonok (androgének), mint a DHEA.

Nagyon fontos tudni, hogy a mellékvese kérget az agyalapi mirigy szabályozza, egy apró, borsó nagyságú képződmény az agyban. Az agyalapi mirigyet „uralkodó” mirigynek tartják, mivel az egész szervezet legtöbb hormonfunkcióját szabályozza; ezt az agy és a mellékvese közötti kapcsolatot nevezik HPA tengelynek (összeköti a hipotalamuszt és a mellékvesekérget). 

És most, hogy idáig eljutottunk, beszéljünk arról, miért annyira ártalmas a stressz a PCO szindrómás nőknek.

Íme, a válasz:

A PCO szindrómás nők több kortizolt termelnek, mint akik nem szenvednek ettől a szindrómától. Egy tanulmány kimutatta, hogy a sovány PCO szindrómás nők több kortizolt termelnek, mint a nem sovány kontrollcsoport tagjai. Ebben az esetben azért választottak sovány nőket, mert köztudott, hogy a túlsúly önmagában is növelheti a kortizolszintet. Most már azt is tudjuk, hogy a PCO szindrómás nők a túlsúlytól függetlenül is több stresszhormont termelnek, és ahogy már említettem, a túlsúly – amire a legtöbb PCO szindrómás nő hajlamos – csak súlyosbítja a problémát. A túl sok kortizol oka PCOS-ben a lebontás módjában keresendő; szervezetünkben a hormonjaink lebontásának mikéntje miatt magasabb a stresszhormon szint. Tehát mivel már eleve több kortizol termelődik, a stressz tovább súlyosbítja a helyzetet, tovább emeli a már egyébként is megemelkedett stresszhormon szintet.

A PCO szindrómás nők között statisztikailag nagyobb arányban fordul elő szorongás, depresszió és más érzelmi rendellenességek, amit a stressz csak súlyosbít. Elegendő bizonyíték van arra, hogy a pszichológiai okok jócskán hozzájárulnak a PCOS kialakulásához, hatalmas pszichológiai komponense van, és a stressz ezt csak súlyosbítja, és megnehezíti az elviselését. Ha valaki túlsúlyos, az csak tetézi a hatást, mivel magának az elhízásnak is van lelki oka. A stressz felerősíti a már meglevő szorongást vagy depressziót.  

Vércukor szabályozás: A PCO szindrómás nőkre tipikusan jellemző az inzulinrezisztencia. A magas kortizolszint inzulinrezisztenciát okoz. A kortizolszint megemelkedése után az inzulinrezisztencia 4-6 óra alatt kialakul, és több mint 16 órán keresztül tart. Ez bizonyítja, hogy a stressz ténylegesen súlyosbítja az inzulinrezisztenciát, ami már eleve jelen volt. Az inzulinrezisztencia és a magas inzulinszint is késlelteti a peteérést, többlet androgén termelést indukál, és fokozza a zsírraktározást – csupa rossz hír PCOS-ben.

A hormonok veszítenek hatékonyságukból. A magas kortizolszint rendellenességeket okoz a szervezetben levő szexhormonok és pajzsmirigy hormonok működésében. A megemelkedett kortizolszint következtében a sejtek kevésbé képesek felhasználni az ösztrogént, a progeszteront és a pajzsmirigy hormonokat, és csökkenti a T4 pajzsmirigy hormon inaktív formájának átalakulását az aktívabb, T3 hormonná. Mivel a pajzsmirigy alulműködés gyakoribb velejárója a PCOS-nek, ez tényleg súlyosbíthatja a nő állapotát, és a magas kortizolszint szintén csökkenti a sejtek érzékenységét a pajzsmirigy hormonokra. Lényegében arról van szó, hogy a stressz kevésbé hatékonnyá teszi a hormonok működését.

Mindebből világosan látszik, hogy nagyon fontos minél inkább száműzni a stresszt az életedből, ha PCO szindrómában szenvedsz. A stressz nem csak okozza és súlyosbítja a hormonzavart, de különösen rossz hatással van a PCO szindrómás nők szervezetére. A stressz többféle módon rontja a termékenységet.

pcos-policisztas-petefeszek-szindroma-termeszetes-megoldasai.jpg

Itt vagy néhány tipp, hogyan lehet helyreállítani a mellékvesét és csökkenteni a stressz hatását:

  • Jóga, meditáció, légzés és koncentrációs gyakorlatok segítségével helyre lehet állítani a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyt. Legjobb a minden napi gyakorlás. 
  • Este 10-kor a legjobb lefeküdni. A kortizol este 11-re éri el a legalacsonyabb szintet, a melatonin hajnali 1-kor a legmagasabbat. Ha 10-kor lefekszel, van idő a mélyalvásra, kialakulhat az egészséges egyensúly a melatonin és a neurotranszmitterek között. A mellékvese egészsége szempontjából a jó minőségű alvás kulcsfontosságú.  
  • Tartsd kordában a testsúlyodat, mivel ez által könnyebb csökkenteni szervezetedben a férfihormonok szintjét. 5-10 %-os testsúly csökkenés normalizálhatja a menstruációs ciklusodat. 
  • Csökkentsd az elfogyasztott cukor és magas glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztását, mivel a vércukorszint ingadozása stresszeli a mellékvesédet. 
  • Egyél teljes értékű, természetes ételeket, és kerüld a feldolgozott élelmiszereket. Az inzulin szabályozás érdekében kiváló minőségű fehérjéket és rostban gazdag élelmiszereket fogyassz, például teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket, és részesítsd előnyben a gabonakásákat köretként, vagy önállóan - > Gabonadiéta. 
  • Használj jó minőségű sót, pl. Himalája sót vagy Parajdi sót
  • Reggel 10 előtt reggelizz meg. 
  • Hagyd abba a dohányzást; a dohányzó nők androgén szintje általában magasabb.
  • Csökkentsd a minimumra a koffeinfogyasztást.
  • A rendszeres testmozgás segít megtartani a testsúlyodat és szabályozni az inzulinszintedet, hiszen még mindig a testmozgás a leghatékonyabb szénhidrát anyagcsere serkentő módszer. 
  • Kerüld a műanyagok használatát étkezésnél, főzésnél és élelmiszertárolásnál. Ne igyál vizet műanyag flakonból. 
  • Ismerkedj meg az alternatív lisztekkel, mint amilyen a lenmagliszt. A lenmagliszt is segít csökkenteni az androgén szinteket. Lignánokat tartalmaz, amelyek fokozzák a szex hormon lekötő globulin (SHBG) termelődést, ami megköti a vérben levő tesztoszteront, így akadályozva, hogy az károkat okozzon a szervezetben. A magas rosttartalmú lenmagliszt ezen kívül segít lelassítani a glükóz anyagcserét, és csökkenteni a koleszterinszintet. Az ebben a szuperélelmiszerben levő Omega-3 zsírsavak a gyulladást és a vérnyomást is csökkentik, ezen kívül kisebbítik a krónikus betegségek, például a szívbetegség kockázatát is. 
  • Almaecet. Az almaecet fogyasztásának is jótékony hatása van PCOS esetén, mivel segít kontrollálni a vércukorszintet, és akadályozza, hogy túl sok inzulin termelődjön a szervezetben. A kevesebb inzulin kevesebb tesztoszteront jelent. Ráadásul segít a fogyásban, és általában is javítja az egészséget. Amikor almaecetet fogyasztunk, akkor az ecetsavak mennyisége számít, ezért vagy erre készült koncentrátumot válassz kapszula formájában, vagy nyers, szűretlen almaecetet hígíts egy pohár vízhez.

És még egyszer!

A diétát bármennyire is szeretnénk megkerülni, nem lehetséges. Nem létezik olyan csodagyógyszer, vagy csodagyógynövény ami erre képes lenne. Talán ezt a legnehezebb megértetnem a hozzám forduló „betegekkel”. Amikor a hormonszintek eltorzulnak, az inzulin mennyisége meghaladja az egészséges szintet. Ez férfi hormonok termelődését idézi elő, ami természetes módon is megtörténik minden nőnél, csak PCOS esetében túlságosan nagymértékben. Ez más hormonok működését is megzavarhatja a szervezetben, amelyek sok mindent befolyásolnak, a peteéréstől és a fogamzástól kezdve az éhségérzetig és elhízásig. Sokan megkérdezik, hogy kell-e diétázniuk, akkor, ha ők vékonyak. A válaszom igen. E két szélsőség ugyanabba a törzsbe kapaszkodik, csak amikor vékony testalkatú PCOS nőkről beszélünk, akkor már a mellékvesekéreg ki van merülve.

Tudtad?

  • Bár nem minden cukorbeteg nő szenved PCOS szindrómában, viszont a PCOS szindrómás nők több mint 50%-t még 40 éves kora előtt cukorbetegséget megelőző állapottal (inzulinrezisztencia) vagy diabétesszel diagnosztizálják. 
  • A PCOS szindrómás nők nehezebben fogynak le, mint mások. Arra is van bizonyíték, hogy a PCOS fokozott éhségérzetet okoz, ami több evéshez és hízáshoz vezet. 
  • Egy 2013-as, 5 tanulmányt összegző, 137 résztvevő adatait tartalmazó elemzésben Dr. Lisa Moran kutató dietetikus és PCOS szakértő kimutatta, hogy amennyiben a PCO szindrómában szenvedő nőknek sikerült fogyniuk, a PCOS tünetei is enyhültek
Nézz körül a webáruházunkban

Mikronizált Lepkeszegmag (görögszéna) tabletta. Klimax, PMS, anyatej serkentés.

4 125 Ft
Legjobb ár az elmúlt 30 napban: 4 125 Ft
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.